הבית הלבן הנחה את מחלקת המדינה לבחון קיצוצים בסך כולל של יותר משליש מהתקציב שמעבירה ארה"ב לאו"ם, כך עפ"י דיווח של ה-Washington Post. חברי קונגרס רבים מתנגדים לקיצוץ התקציב הכולל שמעבירה מחלקת המדינה לאו"ם וינוע בין 1% ל-37%.

נשיא ארה"ב טראמפ ולצידו מזכיר המדינה טילרסון, שר ההגנה מטיס. מאחור היועצים ג'ארד קושנר וסטיב בנון. צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב טראמפ ולצידו מזכיר המדינה טילרסון, שר ההגנה מטיס. מאחור היועצים ג'ארד קושנר וסטיב בנון. צילום: רויטרס

לטענת בכירים בממשל, התקציב שיתפרסם ביום חמישי לא יחשוף הרבה מתכניותיו של הנשיא. אולם המתווה הכללי עשוי בכל זאת לחשוף חלק מכוונותיו של הנשיא כלפי האו"ם. לפני כניסתו לתפקיד אמר טראמפ בעקבות החלטת מועצת הביטחון של האו"ם נגד פעילות ישראלית ביהודה ושומרון, כי האו"ם הוא "רק מועדון בו אנשים נפגשים כדי לשוחח וליהנות". עוד הבטיח כי התנהלות הארגון תשתנה עם כניסתו לנשיאות.

תקציב ארה"ב לאו"ם: 10 מיליארד דולרים בשנה

ארה"ב מוציאה מדי שנה כ-10 מיליארד דולר לאו"ם הכוללים תשלומים למזכירות, תכניות לשמירת שלום, מיזמי אנרגיה ובריאות וכן מיזמים הומניטריים בינ"ל. התשלומים המועברים למוסד נמדדים עפ"י נוסחה המבוססת על העושר הלאומי. לפיכך ארה"ב משלמת בין 22% ל-28% מסך העלויות. מרביתם מגיעים מתקציב מחלקת המדינה. איומים להקטנת או קיצוץ התקציב לאו"ם היו נפוצים בעבר, במיוחד בממשלים רפובליקנים.

נדמה כי ממשל טראמפ רציני בנוגע לכוונה לקצץ בתקציב שישפיע על פעילות האו"ם, במיוחד לאור רצונו של הנשיא לסגת מהשתתפות בסוכנויות שונות של הארגון הבינ"ל שתפקודם, לדברי הנשיא, בעייתי. בין היתר בחן הבית הלבן פרישה ממועצת זכויות האדם של האו"ם. המועצה בת 47 החברים מואשמת בהטיה נגד ישראל ובכך שחברות בה מדינות מפרות זכויות אדם כמו סין וערב הסעודית.

כזכור, המועצה הוקמה בשנת 2006 והחליפה את "נציבות האו"ם לזכויות אדם" שספגה אף היא ביקורת על כך שחברות בה מפרות זכויות אדם. ממשל הנשיא בוש סירב להצטרף למועצה, אך כשנתיים מאוחר יותר ארה"ב בראשות ברק אובמה הצטרפה כחברה במטרה להשפיע מבפנים. לטענת הממשל הקודם החברות במועצה הפחיתה את מספר ההחלטות שהתקבלו נגד ישראל ויחד עם זאת ניהלה גינויים של מדינות כמו סוריה וצפון קוריאה.

בחודש הראשון לכהונת הנשיא החדש שקל הממשל לפנות את המושב במועצה, אך לבסוף הוחלט להסתפק באזהרה. במכתב לעמותות הומינטריות מובילות שנחשף לראשונה ב-Forigen Policy, אמר מזכיר המדינה, רקס טילרסון, כי "מועצת זכויות האדם נדרשת לעבור רפורמה ניכרת על מנת שנוכל להמשיך להשתתף בה". שלשום דיווח העיתון כי מחלקת המדינה נדרשה לבחון קיצוצים בגובה של יותר מ-50% מתקציב המימון לתכניות האו"ם, אך גורמים בממשל הכחישו את הדיווח וטענו כי המספר שביקש הנשיא נמוך יותר.

שגרירת ארה"ב החדשה לאו"ם, ניקי היילי, אמרה בישיבת השימוע לפני כניסתה לתפקיד כי היא איננה נרתעת מלהשתמש במימון אמריקאי כמנוף לחץ על האו"ם. יחד עם זאת סייגה: "אני לא חושבת שצריך למשוך כסף מהאו"ם. אנחנו לא מאמינים במדיניות של 'אדמה חרוכה'". בתדרוך העיתונאים הראשון של היילי בתפקיד, סיפרה השגרירה על ההטייה הקיצונית והאובססיבית הקיימת באו"ם ובמועצת הביטחון בפרט נגד ישראל.

נדמה שאין מקום להטיל ספק כי הממשל מעוניין להפחית את ההוצאות של ארה"ב באופן משמעותי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20