על רקע הצהרת הנשיא טראמפ התקיימה הבוקר ועידה אסלאמית בנושא ירושלים, באיסטנבול. בפסגה משתתפים יותר מ-50 מנהיגים ושרים ממדינות מוסלמיות, בהם גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

יו"ר הרשות הפלסטינית תקף את החלטת הנשיא: "טראמפ נתן לתנועה הציונית את ירושלים במתנה כאילו זו איזו עיר בארה״ב. העולם כולו יצא נגד החלטתו, היא לא תעבור כפי שעברה הצהרת בלפור".

אבו מאזן הוסיף כי "כל העולם" עומד לצד הפלסטינים בסוגיה זו: "ירושלים תמיד תהיה בירת פלסטין".

בדבריו הציג אבו מאזן מספר דרישות לפיהן על מועצת הביטחון לבטל את הכרזת טראמפ, ועל מועצת זכויות האדם של האו"ם לדון בפעילותה של ישראל. אבו מאזן גם קרא להטלת סנקציות על ישראל עד לאחר "סיום הכיבוש" והציע שמדינות העולם יבחנו מחדש את הכרתן בישראל ושמדינות ערב יגדירו את יחסיהן עם מדינות העולם על פי היחס של אותן מדינות למעמד ירושלים.

בנוסף, הודיע אבו מאזן כי ארה"ב לא תיקח עוד חלק פעיל בניסיון לפתור את הסכסוך.

עבדאללה מלך ירדן הזהיר כי "יהוד ירושלים" עלול להוביל "לאלימות ולקיצוניות באזור". לדבריו, "לא יושג שלום ללא פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני". בנוסף טען כי "כל מעשי האלימות הם תוצאה של הכישלון במציאת פתרון לסוגיה הפלסטינית. עבדאללה דחה את האפשרות לשנות את הסטטוס-קוו במקומות הקדושים בירושלים.

גם ארדואן ממשיך להשתלח. נשיא טורקיה שב ותקף את ישראל במילים בוטות וכינה אותה "מדינת טרור כובשת".

משתלח. ארדואן. צילום: רויטרס
משתלח. ארדואן. צילום: רויטרס

"ארצות הברית העניקה פרס לישראל על פעולות הטרור שלה", אמר ארדואן. "ירושלים היא הקו האדום שלנו על כל העולם להכיר בה כבירת פלסטין". נשיא טורקיה קרא לארצות הברית "לחזור בה מהחלטתה הלא חוקית והפרובוקטיבית. לארצות הברית אולי יש נשק גרעיני, אבל זה לא אומר שהם חזקים. אתה חזק, כשאתה צודק".

מוקדם יותר השבוע תקף ארדואן את ישראל ואיים כי "אלה שחושבים עצמם בעלי בית בירושלים – יודעים שמחר לא יוכלו למצוא עץ להסתתר מאחוריו".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי