קצינים בכירים בשירות בתי הסוהר סיפרו היום לאתר "וואלה" כי השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, "מגלה רפיסות וחולשה מול אסירי חמאס". טענותיהם חמורות במיוחד לאור הדחתו של מפקד כלא נפחא, גנ"מ יוסי איבגי,בו שוהים אסירים ביטחוניים רבים. הקצינים טענו כי איבגי הודח בשל איומי האסירים כי אם "לא יטופל", הם יפתחו בשביתת רעב.

אילוסטרציה. צילום: ויסאם נאסר, פלאש 90
אילוסטרציה. צילום: ויסאם נאסר, פלאש 90

בשבוע שעבר פורסם כי איבגי הודח מתפקידו חמישה חודשים לאחר מינויו לתפקיד מפקד הכלא והועבר לתפקיד סגן מפקד יחידת נחשון של שב"ס. על הדחתו שמע לראשונה מפי האסירים הביטחוניים. איבגי הוא המפקד השני שמודח לאחרונה מניהול הכלא. קודמו בתפקיד, גנ"מ שמעון ביבס, הודח חצי שנה קודם לכן בשל מחדל ביטחוני חמור לאחר שאסירי חמאס נתפסו עם טלפונים סלולריים שהוברחו למתקן.

בכירי שב"ס התקוממו על הדחתו של איבגי וביניהם לבין נציבת השב"ס עפרה קלינגר והשר לבטחון פנים נוצר משבר אמון. לדברי קצין בכיר שפרש מהארגון: "שלחו בן אדם לעשות סדר מול האסירים שהם מחבלים, רוצחים, אויבי המדינה והשר ונציבת שב"ס נכנעים לתכתיבים של המחבלים הללו ומסרבים להעניק גיבוי למפקדי בתי הכלא".

לדברי גורם בכיר "המנדט שהשר ונציבת שב"ס נתנו למפקדי הכלא מול האסירים הביטחוניים מסתכם רק בלבדוק את תאריך התוקף של הביצים הרכות המוגשות לאסירים הביטחוניים". הטענות כנגד השר היא שאין גיבוי למפקדי שב"ס בהתנהלותם מול אסירי חמאס.

ביקורת נוספת נשמעה כלפי גנ"מ יובל ביטון, ראש חטיבת המודיעין בשב"ס. לדברי בכיר, ביטון "מנהל את המדיניות של שב"ס ומדינת ישראל מול אסירי חמאס" ומעדיף שקט תעשייתי בכלא ולכן מעלים עין מהטבות שקבלים האסירים. לעומתו איבגי הנהיג מדיניות בלתי מתפשרת כלפי אסירים בעייתים ובכלל זאת שלילת הטבות וחיפוש בתאים. בשל כך פנו אסירי חמאס לביטון בדרישה להרחיק את איבגי או שיפתחו מאות האסירים בשביתת רעב.

בכירי השב"ס טענו כי בשל המלצתו של ביטון ובגיבוי השר, זומן איבגי לנציבה קלינגר ולבסוף הודח מתפקידו. "ברור לנו שבעידן ארדן וקלינגר אין למפקדי שב"ס גיבוי מול אסירי חמאס. הם רוצים שקט על חשבון הביטחון והמשמעת בבתי הכלא".

מלשכתו של השר לביטחון פנים נמסר: "הידיעה שקרית לחלוטין והפוכה מהמציאות. אין שום קשר בין מינוי מפקדים בשב"ס לתנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים הנקבעים על ידי הדין ובהתאם להחלטות ממשלה ואופן ניהול בתי הכלא על ידי הנציבה. השר ארדן הוא זה שיזם את החמרת תנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים ודרש זאת בקבינט הביטחוני ולאור דרישתו אמור להתקיים בקרוב בקבינט דיון בנושא זה. השר ארדן פעל כך גם בעבר כחבר כנסת כאשר יזם חקיקה לפגוע בתנאי האסירים הביטחוניים  ולכן פרסום הפוך שאינו מבוסס על עובדות יהווה פגיעה קשה בשמו הטוב של השר והוצאת דיבה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא