, מנכ”ל וסגן נשיא העולמי, נודד ממדינה למדינה ונלחם נגד האנטישמיות וה-BDS, למען ישראל והאינטרסים שלה. לא אחת הוא מוצא עצמו נלחם בגופים מוסדיים חזקים שמנסים להשחיר את פניה של ישראל בעולם, והוא מוטרד בעיקר מהפעילות המדינית של הרשות הפלסטינית. “יש הצלחות לפלסטינים בזירה הבינלאומית”, אומר זינגר בראיון מיוחד לאתר ערוץ 20. “יש סיבה אמיתית להיות מוטרדים מזה ולקחת ברצינות את מה שקורה בזירה הבינלאומית”.

רוברט זינגר עם כתבנו אלירן טל

 

זינגר מביא כדוגמא את המאבק הישראלי-יהודי ברשימות השחורות של הנציב העליון לזכויות אדם באו”ם. שמה של ישראל שורבב לרשימה ורק בהתערבות בכירים בקונגרס היהודי הוקפא פירסום הרשימה השחורה עד למארס.

“אנחנו עדיין פועלים בכל הכוח בז’נבה כדי להוציא את ישראל מהרשימות”, הוא מבהיר. “זה עלול להיות צעד מסוכן עם השלכות חמורות”.

זינגר ואנשיו עובדים באופן שוטף ורציף עם ארגוני האו”ם השונים, גם מול אונסק”ו – ארגון שרה”מ נתניהו החליט לנתק מגע אתו.

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורביצקי. צילום: פליקר

 

“יש לנו הצלחות אבל זה לא מאבק שנגמר ביום אחד”, הוא מסביר. “ הציפו את הדה לגיטימציה נגד ישראל וזה על האג’נדה של כל מוסדות האו”ם. אנחנו כן מאמינים שאם נפעל בשיתוף פעולה עם הארגונים ובתוכם נצליח להביא הישגים אבל מדובר בתהליכים ארוכים”. זינגר מספר שהוא נמצא בקשרים הדוקים עם מזכ”ל האו”ם וצוותו, עם מנכ”לית אונסק”ו ועם נשיא הצלב האדום.

הקונגרס היהודי העולמי עסק רבות גם בליבון המשבר מול ממשלת פולין סביב החוק הפולני. זינגר: “ההסכם שנחתם בין הממשלות לא טוב כי הדברים לא נסגרו. חשוב לתת עצמאות וחופש פעולה לחוקרי האקדמיה ואנחנו נמשיך ללחוץ על הפולנים בעניין החוק הזה והשלכותיו”.

בנוגע לזירה האירופית העויינת את ישראל זינגר מתעקש לשמור על אופטימיות: “נוצרו סדקים באיחוד האירופי לטובת ישראל. אירופה לא אבודה למדינת ישראל וצריך לפעול כאן במאמץ גדול. לדעתי המדינה לא עושה מספיק בפעילות מול מדינות מרכז אסיה וקווקז, למשל ובמוקדים חשובים נוספים. גם את הקשר עם קנדה ואוסטרליה אסור לקחת כמובן מאליו”.

זינגר מודה שיש עלייה מדאיגה בשיעור האנטישמיות והדה לגיטימציה נגד ישראל, והוא מוטרד בעיקר מהאנטישמיות הפוליטית, כלומר מכניסה של גופים נאו נאצים לפרלמנטים כפי שכבר קרה בהונגריה וסלובקיה. לצד זאת יש לציין את המצב בבריטניה לאור התחזקות ג’רמי קורבין.

מנהיג מפלגת הלייבור ג’רמי קורבין. צילום: רויטרס

 

“אם קורבין יעלה לשלטון יהיו לכך השלכות על הקהילה היהודית”, מסביר זינגר. “יש שם התלבטות איך לפעול מול זה והרבה דריכות לקראת העתיד הקרוב. לא מעט יהודים יעזבו במידה וקורבין ייבחר ויעברו לישראל או לצרפת, גרמניה וארצות הברית”.

הקונגרס היהודי העולמי מאגד בתוכו קהילות יהודיות מ 101 מדינות ומסונפים אליו 25 ארגונים יהודים גדולים. בשנה האחרונה הם הגבירו את הפעילות שלהם ברשתות החברתיות בקמפיינים לזכרון השואה, המאבק באנטישמיות וגם המאבק בהתפרעויות תושבי עזה לאורך הגדר.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.