(הבית היהודי) מתכוננת ברצינות לפסילת בבג”ץ. על פי דיווח של זאב קם ב-360, אמרה שקד בשיחה סגורה עם בכירים במפלגתה כי “נסתפק בגיבוי שהכנו מראש לחוק ההסדרה באמצעות סעיף ‘תקנת השוק’ ועל ידי המתווה הקפריסאי”.

לא תתעקש על החוק. השרה שקד וח"כ סמוטריץ' שיזם את החוק. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
לא תתעקש על החוק. השרה שקד וח”כ סמוטריץ’ שיזם את החוק. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כזכור, נגד החוק שאושר השבוע בקריאה שניה ושלישית בכנסת הוגשה עתירה של ארגוני שמאל ופלסטינים לבג”ץ. החוק מבקש להסדיר את מעמד הקרקעות ביהודה ושומרון עליהן נבנו בתום לב ישובים יהודים ובהמשך התברר כי מדובר בקרקע פרטית. על פי החוק שישים סוף להריסות מבנים, בעל הקרקע, אם ימצא, יקבל פיצוי מוגדל.

“גם אם נרצה לחוקק את פסקת ההתגברות, ברור שזה משהו שלא נוכל ליישם אותו על חוק ההסדרה, ולא נוכל לעקוף את בג”ץ בנושא הזה. צריך לומר את האמת, בג”ץ הוא החסם שלנו בפני בית הדין הבינלאומי בהאג. אם הוא יפסול את חוק ההסדרה, לא נחוקק את החוק הזה שוב. צריך לומר את האמת ולהיות ישר. אני לא רוצה שציבור המתיישבים יחיה באשליות סביב העניין הזה”, הוסיפה שקד שעד עתה שיבחה את תושבי כי בזכותם נחקק החוק שישים סוף לגירוש יהודים מבתיהם ביו”ש.

דבריה מנוגדים לאמירתו של חבר מפלגתה ח”כ בצלאל סמוטריץ’ לפיהם אם יפסול בג”ץ את חוק ההסדרה, תחוקק הכנסת את החוק מחדש עם פסקת התגברות שלא תאפשר את פסילתו בשנית. ואולם אפשרות זו איננה ריאלית בשל העובדה כי בהסכמים הקואליציונים דרשה מפלגת “כולנו” בראשות השר משה כחלון את היכולת להצביע נגד החוק.

כעת נותר לראות האם יותיר בג”ץ את החוק על כנו, יפסול אותו לחלוטין, או כמו במקרה בג”ץ המסתננים יפסול רק חלק מן החוק ויבקש מהכנסת לתקן את חלקו האחר.

בתוך כך, נמשכת מלחמת הקרדיטים על חוק ההסדרה בין מפלגות “הליכוד” ו”הבית היהודי”. נציין כי בין יוזמי החוק נמנים ח”כ יואב קיש (הליכוד) וח”כ שולי מועלם רפאלי ובצלאל סמוטריץ’ (הבית היהודי).  בכירים בליכוד טענו כי “אי אפשר יהיה להמשיך כך לאורך זמן” וכי “אם יהיו בחירות זה רק בגלל בנט”. לדבריהם,”הוא מאתגר אותנו יותר מידי ומתחיל להימאס לנו מזה. על כל דבר הוא רוצה לקחת קרדיט לעצמו. יש דברים שעליהם החלטנו שהולכים ביחד, כמו חוק ההסדרה ונושא עמונה, ועליהם לא מתחרים בענייני קרדיט”.

“הליכוד פשוט חצופים”, הגיבו בכירים בבית היהודי. “גם הליכוד, בדיוק כמו כל מפלגה אחרת, מחויבים למשמעת הקואליציונית. ככה מנהלים מדינה. ואם הליכוד לא יודע לנהל מדינה, אז בבקשה שיעביר לבית היהודי את המפתחות. אנחנו נשמח לקבל אותם”.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.