כ-2,000 בני אדם השתתפו אתמול בהפגנות נגד חוק המואזין בכפר קאסם, בטייבה, בכאבול, בכפר כנא וברהט. הם קראו להפסיק את חקיקת החוק עם צאתם מתפילת יום השישי.

אלפי אזרחים התלוננו. ח"כ מוטי יוגב
אלפי אזרחים התלוננו. ח"כ מוטי יוגב

בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק שהגיש ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) האוסרת  על בתי תפילה שימוש במערכות כריזה, בשל  "פגיעה במרקם איכות החיים של תושבים רבים הגרים בסמיכות למקומות אלו".

ראש הממשלה נתניהו הסביר את תמיכתו בהצעה: "סובלים מכך גם מוסלמים, גם יהודים וגם נוצרים. אני לא יכול לספור את הפעמים שפנו אליי אזרחים, מכל חלקי החברה הישראלית, שקובלים על הרעש והסבל שנגרם להם מרעש עודף מכריזות בתי תפילות".

ח"כ יוגב אמר כי החוק המוצע "מביא תפיסת עולם שלפיה חופש הדת לא צריך להוות גורם בפגיעה באיכות החיים, ומציע כי בבתי תפילה ייאסר השימוש במערכות כריזה על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים ולעתים אף דברי הסתה".

בינתיים, כאמור, נערכו הפגנות ברחבי הארץ. המפגינים הניפו כרזות שנכתב עליהן, "לא נשתיק את המואזין", "חוק גזעני", וקראו: "קול המואזין לא יופסק, חוק כזה לא יכובד". ראש עיריית כפר קאסם, עו"ד עאדל בדיר, הצטרף למפגינים בעיר: "כאן, במקום שבו אנו מפגינים, נרצחו 49 שהידים בטבח שביצעו חיילים. נולדנו עם אללה אכבר ונמשיך להגיד אללה אכבר".

גם ראש עיריית טייבה, עו"ד שועאע מנצור, התריע מהשלכות החקיקה: "צעד קיצוני זה של ממשלת ישראל הינו קריאת תיגר על האוכלוסייה הערבית, שמאמינה בחיים משותפים וחופש הפולחן. אנחנו מאמינים שגם ליהודים ולנוצרים צריך לתת בכל העולם חופש פולחן. כולי תקווה שהקול השפוי במדינה, לרבות של היועץ המשפטי לממשלה, ינצח". הוא קרא לנתניהו "לא להיגרר אחרי הימין הקיצוני. בסופו של יום אתה ראש הממשלה של כולם".

"הממשלה רודפת אותנו". בהלול. צילום: פלאש 90
"הממשלה רודפת אותנו". בהלול. צילום: פלאש 90

לקראת ההצבעה על החוק בוועדת השרים, יצא ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) יחד עם הרב יוסף ישר, הרב הראשי של עכו, בקריאה לחברי הממשלה שלא להעלות את החוק להצבעה ולקדם שיח בין דתי על פני חקיקה.

ח"כ בהלול אמר כי "מדיניות השיסוי של ממשלת נתניהו ממשיכה בכל הכוח ומגיעה למחוזות בלתי נתפסים. יש כאן ניסיון נוסף של הממשלה לגרום לאזרחים הערבים לחוש אורחים בביתם, להדיר את השפה הערבית מהמרחב הציבורי ולהעמיק את הניכור בין יהודים לערבים".

אלא שבינתיים הצעת החוק עוררה התנגדות בקרב חברי הסיעות החרדיות. השר יעקב ליצמן מיהדות התורה עצר את קידום החוק, והגיש ערר על החלטת ועדת שרים לחקיקה. המניע של ליצמן: חשש מהפרה של הסטטוס קוו בכך שהחוק יביא לביטול הצפירה בכניסת השבת. לכן הורדה ההצעה מסדר היום. כעת היא מופיעה בסדר היום של הממשלה לישיבה הקרובה מחר.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי