אלפים ליוו הבוקר (ב') את סגן משנה ארז אורבך הי"ד בדרכו האחרונה. אורבך, בן 20 במותו נרצח אמש בפיגוע הדריסה בארמון הנציב ונטמן בבית העלמין בכפר עציון. לבקשת המשפחה, לא נכחו כלי תקשורת במסע הלוויה.

ארז אורבן הי"ד. תמונה: באדיבות המשפחה
ארז אורבן הי"ד. תמונה: באדיבות המשפחה

אורבך, תושב אלון שבות, הוא בוגר הישיבה התיכונית נוה שמואל באפרת. לאחר סיום לימודיו למד בישיבת ההסדר במעלות, ונלחם על הזכות להתנדב לשירות בצה"ל והיה צוער בבה"ד 1. ארז הוא בן בכור לאורי וקרן ולו חמישה אחים. לדרגת סגן משנה הועלה לאחר מותו.

הבוקר סיפר משה אורבך, סבו של ארז, בראיון לגלי צה"ל כי "ארז אהב דעת. בישיבה התיכונית נווה שמואל שבאפרת הוא היה תלמיד מצטיין, ובסיום התיכון הוא הלך לישיבת ההסדר במעלות. הוא אהב את לימוד התורה ואת הישיבה, וחזר אליה לשבתות בכל הזדמנות שהייתה לו, גם במהלך השנה שהיה בצבא. רוח הישיבה הייתה איתו בכל מקום שאליו הלך, והערכים שהוא ספג בבית, ובישיבות בהן למד, הובילו את דרכו לצה"ל".

קברו של אורבך. צילום: דוברות אלון שבות.
קברו של אורבך. צילום: דוברות אלון שבות.

על המאבק להתגייס לצה"ל סיפר הסב: "לארז הייתה בעיה בריאותית שבגללה הוא היה פטור משירות צבאי, אבל הוא לא הרגיש פטור. הוא נאבק כדי להתגייס לצבא, ולמרות שנדחה במספר ועדות צבאיות – הוא עמד על שלו שהוא רוצה להתגייס, והוריו עודדו אותו ותמכו בו במאבקו. בוועדה האחרונה שהוא התייצב בפניה, הוא נשאל: למה אתה מתעקש להתגייס? אתה יודע כמה אנשים עומדים בתור כדי לקבל פטור מגיוס? וארז ענה: מה זאת אומרת? זו חובתי האזרחית".

"ארז זכה להגשים את חלומו והתגייס לחיל האוויר. כדרכו, הוא עשה כל דבר מתוך חשיבה ותכנון, וכמו שאמר אחד מחבריו ליחידה – הוא חשב כל הזמן כמה צעדים קדימה כדי לבצע את המשימה שלו טוב יותר וביעילות רבה יותר. הוא היה אדם אחראי וכולם סמכו עליו. הוא היה הגזבר של שכבה י"ב בישיבה התיכונית, וגזבר קופות הצדקה בישיבת ההסדר, וגם בצבא כולם ידעו שעל ארז אפשר לסמוך", הוסיף הסב. "כשארז החליט שהוא רוצה להתגייס לקורס קצינים – גם על זה הוא היה צריך להיאבק, אבל מפקדיו השתכנעו מנחישותו ותמכו בו, והוא התקבל לקורס".

היישוב אלון שבות פרסם הודעה על הירצחו של אורבך: "בית אלון שבות מודיע בצער על הירצחו של ארז אורבך, בנם של אורי וקרן אורבך, בפיגוע בארמון הנציב.

גם יחידת חילוץ עציון פרסמה הודעה אחרי שנודע כי אורבך הוא בין הנרצחים: "היחידה כואבת את הרצחו של ארז אורבך הי"ד, בנו של חברנו היקר אורי אורבך, בפיגוע בירושלים היום. אורי היה משך שנים רבות מעמודי התווך של היחידה, עד פרישתו מפעילות לאחרונה".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20