קליבלנד אלופת ה-NBA בארצות הברית.
צריך לקרוא זאת פעם נוספת כדי להאמין. קליבלנד, שהיתה בפיגור 3-1 בסדרת הגמר של הליגה הטובה בעולם, עשתה היסטוריה בארה"ב וזכתה לפנות בוקר באליפות הראשונה בתולדות המועדון מאוהיו.

כל סוכנויות ההימורים בארצות הברית הלכו עם גולדן סטייט ובצדק.
מעולם קבוצה לא ניצחה בסדרת הגמר את המשחק השביעי בחוץ, וקליבלנד הגיעה למגרש הביתי של סטפן קרי, שם חטפה בראש פעמיים והושפלה בפתיחת הסדרה.

אף אחד לא האמין, גם לא המהמרים. למעט קבוצה אחת, קליבלנד, או אולי למעט שחקן אחד, לברון ג'יימס.
הניצחון 89:93 על גולדן סטייט הוא הניצחון הגדול בהיסטוריה של סדרת גמר ה-NBA מכיוון שקליבלנד חזרה מפיגור 1-3 לניצחון ענק של 3-4 בבית של האלופה, עם המאזן הטוב ביותר בליגה הסדירה בכל הזמנים.

קבוצה שמנצחת 73 משחקים בעונה ומפסידה רק 9, היא לא קבוצה, היא מכונה. לברון ג'יימס ניצח כמו גדול את הסדרה והביא לקבוצת נעוריו את הטבעת.
לפני שנתיים חזר הביתה ג'יימס כדי להביא אליפות.

בעונה שעברה, עם המאמן הישראלי דייויד בלאט, קליבלנד הגיעה לסדרת הגמר מול גולדן סטייט והפסידה. במהלך העונה בלאט פוטר במפתיע ועבור רבים בארץ קליבלנד הפכה לקבוצה השנואה ביותר בעקבות פיטוריו של המאמן הסימפטי ולברון ג'יימס שלא נתן כבוד לבלאט, שהפך לאחד השנואים על אוהדי כדורסל רבים בישראל.

אפשר להשאיר את הרגשות בבית, אפשר לכעוס על ראשי קליבלנד שפיטרו את בלאט ואפשר גם לסלוד מהתנהגותו של הכוכב הגדול ומהתנהגותו של מי שהיה עוזרו של בלאט ומונה למחליפו, טיירון לו. אבל המציאות הוכיחה בסיום סדרת הגמר שקליבלנד אלופה.
טיירון לו הביא אליפות היסטורית לעיר אוהיו, לברון ג'יימס הוכיח שהוא מנצח אמיתי ושחקן גדול. זה לא משנה כמה החלטות קיבל באמת טיירון לו וכמה קיבל ג׳יימס, על האליפות הזו חתומים שניהם.

האלופה. תמונה: Newsy Headlines

האלופה. תמונה: Newsy Headlines

 

לברון ג'יימס היה צריך את הסדרה הזו ואת האליפות השלישית בקריירה שלו כדי להוכיח לכולם שהוא שחקן ענק. היו כאלה שפקפקו באופי שלו להוביל קבוצה נטולת כוכבים גדולים, קבוצה אפורה יחסית לאלופות NBA והסדרה הנוכחית שהסתיימה לפנות בוקר באליפות נתנה את החותמת, שאכן ג'יימס אחד הגדולים בהיסטריה של הכדורסל.
אפשר להתווכח על הסגנון שלו, אפשר לא לאהוב את השחצנות וגסות הרוח שלו, אבל אי אפשר לקחת ממנו את מה שיש לו.
להבדיל, גם את כריסטיאנו רונאלדו לא כולם אוהבים בגלל השחצנות שלו, בגלל ההתנהגות שלו, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שהוא אחד הטובים בעולם, אי אפשר לקחת ממנו את תואר מנצח הענק ושחקן מהגדולים בהיסטוריה של הכדורגל העולמי.

לברון ג'יימס התרסק יחד עם קליבלנד בפתיחת הסדרה ונראה היה שגולדן סטייט הולכת לגמור את הסדרה מהר עם 0-4 קליל אחרי שהביסה פעמיים בביתה את קליבלנד.
אבל אז הגיע ג'יימס לסדרה במשחק מספר 3. הכוכב הגדול רשם מספרים מדהימים והשיא היה במשחק מספר 6 כאשר קלע 41 נקודות תוך הצגת יכולת מדהימה וסידר משחק שביעי בחוץ.
בניגוד לכל ההימורים, בניגוד לכל התחזיות והפרשנים השונים בעולם, שוב לברון ג׳יימס נתן הצגה, הצטיין, וסיים את המשחק עם 27 נקודות, 11 ריבאונדים ו-11 אסיסטים.
מעבר לאלות הוא גם זכה בתואר ה-MVP של הסדרה. מי היה מאמין. בפעם האחרונה שקבוצה ניצחה בחוץ סדרת גמר היתה בשנת 1978 כאשר וושינגטון בוולס ניצחה את סיאטל. מה שהופך את הניצחון של קליבלנד לגדול עוד יותר.
לפני המשחק דיווחו בארצות הברית כי חברת הכרטיסים מכרה זוג כרטיסים לשורה הראשונה על הפרקט בסכום שיא של 99 אלף דולר, מעניין איזו קבוצה הרוכש העשיר בא לעודד.

בגולדן סטייט חששו שהכוכב הגדול שלהם, סטפן קרי, יורחק מהמשחק השביעי בגלל התנהגותו במשחק מספר 6, אבל הנהלת ה-NBA הסתפקה רק בקנס של 25 אלף דולר על התנהגותו.
באוקלנד חגגו את העובדה שקרי ישחק ונערכו לחגיגות אליפות שניה ברציפות אבל לקליבלנד עוד היו תכניות אחרות.
בסיום המשחק, לברון ג'יימס השתטח על הפרקט ובכה כמו ילד. כאשר הוא נשאל איך הם עשו את זה, הוא ענה כשהוא חנוק בדמעות שהעובדה שכולם אמרו שהם אנדרדוג ושאינם מסוגלים לנצח נתנה להם מוטיבציה גדולה יותר לנצח.

27 נקודות, 11 ריבאונדים, 11 אסיסטים במשחק גמר ועוד בחוץ בביתה של האלופה אלו מספרים של שחקן לא מהעולם הזה. האמת, אליפות לגולדן סטייט לא היתה הופכת את סדרת הגמר למה שהיא אחרי האליפות לקליבלנד.
זכיה של סטפן קרי היתה מובן מאליו ובגלל שאין כמו דרמות, הפתעות, מתח, עניין ובעיקר תהפוכות – האליפות של קליבלנד טובה לספורט, טובה לכדורסל האמריקאי וטובה אפילו לרייטינג לעונה הבאה.
כאשר המובן מאליו מתרחש יש פחות עניין ופחות מתח. מעבר לכך, מה רע בשבירת שיאים ישנים, מה רע בשינוי המציאות ובעיקר בנצחון של מיטב הפרשנים ובורסות ההימורים? זה הכיף בספורט, זה מה שהופך את סדרת גמר ה-NBA לדבר המעניין בעולם.

במסיבת העיתונאים אחרי המשחק ראינו תמונה שהוכיחה כי לברון ג'יימס בסופו של דבר הוא גם אנושי.
הוא הגיע למסיבת העיתונאים כאשר בתו הקטנה יושבת עליו ושני בניו הקטנים לצידו. מסתבר שהמכונה העצומה הזו היא גם בן אדם ולא רק מפלצת.

״ברגע שמשחקים משחק מספר 7, משחק מכריע, אני סומך על עצמי״, אמר בשידור חי לברון ג'יימס. אף אחד לא נתן לו סיכוי והוא הוכיח שאף אחד לא חכם יותר ולא גדול יותר מהמשחק עצמו. בעצם במקרה הזה כן, קוראים לו לברון ג'יימס.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20