פרשת ריגול חמורה או תרמית שיצאה משליטה? פעילים בארגוני הסברה פרו ישראליים חשפו באחרונה מתחזה שפעל בתוכם ובקרב משרדי ממשלה וגורמים בכנסת. וילהלם רוט עמד בראש "המרכז לקידום יחסי ישראל-אירופה", גוף שאינו מופיע ברשם העמותות או ברשם החברות בישראל, תוך ניסיון לחתור תחת משרד החוץ הישראלי.

במסגרת פעילות המרכז יצר העומד בראשו קשרים עם מפלגות אנטי-ישראליות והעניק להן לגיטימציה. מתברר כי פרטים רבים אותם סיפר, כמו גם שלל התארים שקשר לעצמו, לא היו חלק מהמציאות. הסיפור, שנחשף לראשונה באתר nrg, חולל סערה בחודשים האחרונים בחוגי הימין, כשפעילי הסברה עמלו על מנת לחשוף את פעילותו של רוט.

רוט תמונה
"רוט" מתוך פייסבוק

מזה כשלוש שנים מציג עצמו "רוט" כאיש הסברה ישראלי. הוא מתהלך דרך קבע כשהוא מחויט, עם דף מסרים ישראלי-אקטיבסטי. השם, בעל הגוון האוסטרי הפך לשמו הרשמי במשרד הפנים. רבים בימין ובעולם ההסברה פתחו דלתותיהם בפניו. בזמן שממשלת ישראל ומשרד החוץ ויתרו למעשה על דעת הקהל האירופית, "רוט" התעקש כי ישראל מוכרחה להילחם על ליבה של אירופה.

"רוט" פגש בין השאר את השרה איילת שקד, השר גלעד ארדן, ח"כ בצלאל סמוטריץ' ואת ח"כ לשעבר ינון מגל בזכות הדרך שסלל לעצמו, ובעיקר לאחר שגייס קהל עוקבים נאמן ברשתות החברתיות. הוא הצליח למשוך אחריו גם את כלי התקשורת. "דה מרקר" היה הראשון לפרסם את הגיגיו של "איש ההסברה", אתר 'מידה' סיפק לו במה (והודיעו הערב על הסרת תכניו של "רוט" מהאתר), בגלי צה"ל ובגלי ישראל העלו אותו לשידור, ב-NRG הוא נחשב למומחה ליחסי ישראל-אירופה וגם כאן, בערוץ 20, נפלנו בפח וראיינו אותו מספר פעמים. 

באחרונה, "רוט" הגיע גם למדור ההסברה באתר מאקו, אך הוסר מיד לאחר שפעיל הסברה ישראלי חשף בפני עורכי האתר את התרמית.

מידה
אתר "מידה" מודיע הערב על הסרת תכניו של רוט מהאתר

הולכת השולל לא הוגבלה לכלי התקשורת. תכנית המנהיגות היוקרתית "המכללה למדינאות" (ג.נ  בה הייתי חבר – ע"ל), גם הצטרפה לרשימת הקורבנות. כפי שנחשף באתר NRG, לא ברור על אילו הישגים התבססו כל הפגישות, הראיונות, המאמרים וההרצאות.

מסעות רוט בארץ הפלאות 

הקווים בין מציאות ודמיון בסיפור הזה מטושטשים למדי. אלה למעשה קורות החיים של "ויל רוט", כפי שהציג אותם טל חרותי: בן 30, נולד בארץ, אך הוריו, בני משפחת אצולה אוסטרית, היגרו לאירופה כשהיה בגיל צעיר. עובדה זו אפשרה לו להשיג דרכון אוסטרי שהיווה כרטיס הכניסה שלו לאירופה. רוט הצעיר נשלח לפנימייה משפחתית על פי הנהוג במשפחת "רוט". כעבור כעשור עלתה ארצה, כשלקראת סוף השירות הצבאי נחשף "ויל" לענייני הסברה ובעקבות כך התגייס לעניין.

לפי הסיפור שמספר "רוט", בשנת 2007 הקים חברת לייעוץ אסטרטגי בשם GMU. שנה לאחר מכן, החל לעבודה במפלגת החירות האוסטרית, בראשה כיהן בעבר ירג היידר – פעיל ניאו נאצי שהודח מראשות המפלגה, בשל פרשיות שחיתות. בין השנים 2011 ל-2013 סיפר כי הוא יועץ בהתנדבות לדני איילון, אז סגן שר החוץ.

במסגרת פעילותו הקים עמותת ימין חדשה, הצטרף למפלגת "ישראל ביתנו" והקים ארגון בעל גוון אידיאולוגי ימני שמטרתו לייצר חיבור חיובי בין ישראל ובין אירופה, בין השאר דרך מפלגות הימין הקיצוני, חלקן בעלות עבר אנטישמי. חיבור זה זכה לביקורות רבות, כיוון שבדרך פעולה זו העניק רוט וארגונו, המרכז לקידום יחסי ישראל-אירופה, לגיטימציה לגופים בעלי עבר נאצי. על ביקורת זו ענו בארגון כי אותן מפלגות ניקו עצמן מעברן האפל.

אחד הדברים שגרמו לאנשים להאמין לדמותו של "רוט" היא המחשבה שהפך לאדם אמיד באמצעות פעילות החברה לייעוץ אסטרטגי שהקים. רבים אף פנו אליו בבקשה לעבוד בחברה. בכל מפגש עמו הוא נהג להפגין בקיאות במתרחש באירופה ויצר רושם שהסברה ישראלית היא תכלית חייו.

לאורך השנים דיווח לאלפי עוקביו בפייסבוק על טיסות רבות לאירופה ועל פגישות עם גורמים דיפלומטיים בכירים יותר ופחות. בין השאר "רוט" היה בדובאי, רוסיה, אוסטריה, סלובניה, אירלנד, בריטניה, פינלנד, איסלנד. האם הפגישות אכן התקיימו, תחת איזה שם, באיזה מימון ובאמצעות איזה דרכון – השאלות הללו נותרו פתוחות.

מפניות שנעשו אל גורמים איתם טען שנפגש, עולה תמונה מטרידה: רבים לא זוכרים כי פגשו אותו או שמעו עליו מעולם, ומי שכן זוכר שנתקל בו מספר על התנהגות מוזרה ומעוררת חשד.

מתוך עמוד הפייסבוק של "רוט"
מתוך עמוד הפייסבוק של "רוט"

הסיפור האמיתי

טל חרותי, 30, התגייס ב-2004 להנדסה קרבית. בשנת 2008 החל לשגר פוסטים רבים באנגלית בעמוד הפייסבוק שלו, בהם דיווח על טיסות לחו"ל, מרביתן לאוסטריה. ב-2012 הופך לחבר ב"צעירי ביתנו", תנועת הצעירים של מפלגת "ישראל ביתנו". חודשים ספורים לאחר מכן, מצטרף ל"צעד ימינה", ארגון ימין קטן שלא הצליח להמריא. יחד עם פעילה נוספת הם רושמים את הארגון כעמותה רשומה.

למרות סיפורי הבדים של "רוט", אין לו דרכון זר כלל. גם "המרכז לקידום יחסי ישראל-אירופה" אינו קיים. אפילו השם שנבחר לייצג את חרותי, ויל ט. רוט, אינו אלא שיבוש שמה של דמות מיתולוגית בשוויץ.

עד כה, לא ברור כמה כמה נזק נגרם כתוצאה ממעשיו של "רוט". האם פגישותיו וחדירתו אל תוך המיינסטרים של הימין נוצלו לטובת גורמים זרים, האם נוצל בדרך על מנת לפגוע בישראל או להעניק לגיטימציה לגורמים אנטישמיים? על שאלות אלו, נכון לעת הזו, אין תשובה ודאית.

לשקר אין רגליים, אבל יש עקבות

כאמור, "רוט" סלל את דרכו אל המיינסטרים הימני באמצעות הרשתות החברתיות, אך כלל שהזמן חלף החלו לעלות יותר ויותר סימני שאלה לגביו שהובילו לחשיפת הזהות הבדויה.

לפני כשנה החלו פעילים בסביבתו של "רוט" לתהות כיצד ייתכן כי אין תיעוד למסעות ההסברה בחו"ל. כיוון שחרותי נהג להתרברב אודות פעילותו באירופה, יצרו הפעילים קשר עם בני ברית של ישראל ועקבו אחר התנהלותו בישראל ובאירופה.

"זיהינו שיש פוטנציאל אדיר לנזק באחד הנושאים הרגישים ביותר לעולם ההסברה הישראלי – יחסי ישראל אירופה", סיפרו פעילים שחקרו את פעילותו של חרותי. "חובתנו הציבורית הייתה להזהיר את הנוגעים בדבר שנוצר מצג שווא לגבי נושאים אלה, ולחשוף את חוסר הדיוקים וההגזמות".

חרותי-רוט מסר בתגובה ל-NRG כי "כדברי 'המשורר הידוע': אין עשן ואין אש, כל שיש הוא אוויר חם. להד״ם (לא היו דברים מעולם), מדובר בהאשמות מופרכות. כל פעילותי במסגרת המרכז נעשות בהתנדבות מלאה ועל חשבוני הפרטי בלבד, לטובת העם והמדינה. לכל טענה שהועלתה בשאלות הכתב, יש תשובה. למותר לציין כי כל פעילותי העסקית והפרטית היא פעילות לגיטימיות ועל פי החוק. עם זאת, לאור הטענות שהועלו על ידי הכתב בשאלותיו בהן יש האשמות לכאורה, אין לי אלא להגיב במקום ובזמן המתאים, וזאת לאחר שאתייעץ עם עורך דיני".