“אלו לא זאבים בודדים", קובע תת אלוף במיל' יוסי קופרווסר על 'האינתיפאדה העממית', אותם צעירים פלשתינים שיוצאים לטבוח יהודים עם סכינים, מכוניות ורובים מאולתרים, “אלו זאבים שמופעלים בשלט רחוק אחרי שהמנהיגים הטמיעו בהם את התודעה לעשות זאת".

למעשה, טוען קופרווסר, החברה הפלשתינית כל כך שטופת מוח ברצונה לטבוח ביהודים, שמספיק ללחוץ על כמה בלוטות והאינתיפאדה יוצאת לדרך. המנהיגות הפלשתינית והעומד בראשה, קובע קופרווסר, מפעילים את פרץ הטרור האכזרי. ברצונם מגבירים את הלהבות וברצונם יכולים לכבותו.

יוסי קופרווסר. צילום: פלאש 90
יוסי קופרווסר. צילום: פלאש 90

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

המנהיגות הפלשתינית טוענת כי צעירי אינתיפאדת הסכינים מונעים מזעמם על “הכיבוש הישראלי" וכי מדובר בצעירים שקמים מיוזמתם לבצע פיגועים ורציחות. הרשות הפלשתינית לא שולחת צעירים לרצוח ילדות יהודיות במיטתם. אבו מאזן מתנגד לפיגועי התאבדות ואפילו ראש השב"כ היוצא, יורם כהן, אמר ביום עזיבת תפקידו כי "אבו מאזן נתן הוראה אמיתית למנגנונים לסכל פיגועים, הוא מבין שההסתה לא עוזרת לו", וכי "המנגנונים הפלשתינים עוזרים לנו בהרבה דברים. כשהם מקבלים מידע הם פועלים".

זירת הפיגוע בו נרצח הרב מיכי מרק ז"ל. צילום: פלאש 90
זירת הפיגוע בו נרצח הרב מיכי מרק ז"ל. צילום: פלאש 90

קופרווסר חולק על הקביעה הזו. למעשה, מכון המחקר של 'המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה', שקופרווסר הוא חלק ממנו, פרסם לאחרונה דו"ח עומק בו הם מנתחים את 'אינתיפאדת הסכינים', כולל מחקר אודות זהות ודפוס הפעולה של מבצעי הפיגועים. והתמונה שמתבהרת מראה כי לרשות הפלשתינית ולעומד בראשה יש חלק משמעותי בתבערת הפיגועים שמתרחשת כבר קרוב לשנה. לאבו מאזן ומשטרו יש תפקיד משמעותי בגל הטרור האחרון, ותביעות אצבעותיו מרוחות בזירות הפיגועים.

תודעת טרור

תת אלוף במיל' יוסי קופרווסר, שימש בתפקיד ראש חטיבת המחקר באמ"ן ואחר כך כמנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים. הניסיון הרב שרכש מאפשר לו להסתכל על הסכסוך בזווית אחרת. “אני לא אגיד משהו על ראש השב"כ היוצא", הוא מבקש להבהיר, “אבל דעתי שונה".

לפי קופרווסר, לחברה הפלשתינית יש תשתית תודעתית על הסכסוך, על היהודים ועל מדינת היהודים. אבו מאזן הוא אחד האנשים שמטפח את התשתית הזו, שהיא זו שיוצרת בסופו של דבר את גלי הטרור שהולכים ובאים. גלי הטרור הללו לא נוצרים מאליהם. הם מוזנים ומתודלקים, וכשצריך לתת את הדחיפה המנהיגות הפלשתינית תהיה שם כדי להעניק אותה.

התשתית התודעתית שקופרווסר מדבר עליה מחולקת לשבעה עקרונות שמזינים את החברה הפלשתינית: 1. התפיסה שהיהדות היא דת ועל כן אין סיבה שליהודים תהיה מדינה. 2. ליהודים אין היסטוריה של ריבונות, ודאי לא בארץ ישראל. 3. היהודים הם יצורים נכלים ואיומים. 4. המאבק הפלשתיני נגד היהודים יכול להתקיים בכל צורה. 5. תפיסת הקורבנות הבלעדית לפלשתינים. 6. התפיסה שהמאבק הוא לאומי ודתי כאחד. והעקרון האחרון: 7. ההבנה שהמאבק הוא על כל הארץ, ו'השלום' הוא שלב ביניים בדרך ל'פלשתין השלמה'.

העקרונות הללו, לפי קופרווסר, מציפים את החברה הפלשתינית רובה ככולה עד שהם נעשים שבויים לתפיסה הזו. זוהי התשתית התודעתית של החברה הפלשתינית ועד שהיא לא תיעלם גם הטרור לא ייעלם. זוהי חברה שטופת מוח, קובע קופרווסר, ועל כן היכולת לייצר טרור או להוציא לפועל טרור קלה למדי.

אבל חלק ניכר ממערכת הביטחון אומרים שאבו מאזן נלחם בטרור.

“אבו מאזן עושה שני דברים. יש לו תפקיד מרכזי ביצירת התשתית התודעתית שמיושמת על פי 7 העקרונות שאמרנו. הוא מפעיל במרץ רב מדי יום את התשתית הזו. זוהי תשתית שיוצרת זהות. זהות שמוגדרת על ידי המאבק נגד המדינה היהודית. התשתית הזו יוצרת בסיס שעליו ניתן להפעיל גלי טרור על פי הצורך. אבו מאזן לא חידש דבר. התשתית הזו נבנתה על ידי ערפאת ואבו מאזן ממשיך אותו. בלי התשתית הזו הטרור לא יכול להתקיים.

“הדבר השני שהוא עושה מעבר לקיום התשתית הוא ההתבטאויות בפועל. כלומר, הוא לוקח את התשתית הזו שכבר קיימת בקרב הפלשתינים ומשדר להם שעכשיו זה הזמן לעשות פיגועים. אבו מאזן עשה את זה מספר פעמים בשנים האחרונות. במחצית השנייה של 2014, במה שכונה ‘אינתיפאדת אל קודס' ואחר כך ב'אינתיפאדת הסכינים' ב-2015. אבו מאזן מניע את האינתיפאדה הזו בהתבטאויות על אל אקצה. כשהוא אומר שכל טיפת דם שתישפך על אל אקצה היא קדושה, כל פלשתיני ששומע את הדברים הללו מבין שעכשיו זה הזמן לעשות מעשה. השדר מועבר".

אבו מאזן צילום: פלאש90
אבו מאזן צילום: פלאש90

כלומר, אבו מאזן לא יגיד לעמו 'לכו תעשו פיגועים', אבל הוא יודע ללחוץ על הנקודות שייגרמו לפעולות טרור.

“כן, ודאי. למעשה, הוא קורא לטרור. כשהוא משתמש בפסוקים מסוימים מהקוראן, למשל פסוק 39 מסורה 22, שהוא פסוק שעניינו היתר ל'מלחמת קודש'. הוא יודע מה זה אומר לכל מוסלמי. זו קריאה לג'יהאד. הוא מדבר על דם למען אל אקצה. על גן עדן למי שמוסר נפשו על המסגד. אנשים מבינים על מה הוא מדבר".

אבל גם במחקר שפרסמתם ב'מרכז הירושלמי', ובדקתם מי אלו המפגעים, מדובר בצעירים, בעיקר מחברון ומזרח ירושלים. דתיים מאוד. שרובם מזוהים עם חמאס.

“בידי הרשות הפלשתינית לעצב את הרחוב הפלשתיני. אבו מאזן מעצב את דעת הקהל. כשהוא רצה לעצור את גל הפיגועים הוא נתן הנחיה שפעלה בשטח. לא רק שהוא פעל בשטח הוא גם רצה לשדר מסרים לקהילה הבינלאומית ולחברה הישראלית ולכן הוא העניק את הראיון המפורסם לאילנה דיין".

והמלחמה שלו נגד חמאס?

“היא חלוקה טקטית עם החמאס כיצד יש לפעול מול ישראל. הוא מתנגד לנשק חם ופיגועי התאבדות משום שהוא חושב שמאבק כזה פוגע בפלשתינים. שנית, הוא מוכן לשתף פעולה נגד חמאס כי חמאס הם איום ישיר עליו ועל הרשות. אבל אבו מאזן בעד הטרור העממי והוא יודע איך להתשמש בו ואיך להפעיל אותו".

הראיס מאדיר מחבלים

במחקר שפרסמה תמי אלשווילי מ'המרכז הירושלמי' היא מראה את הדפוס החוזר על עצמו בקרב המפגעים. 62% מהתוקפים בגל הטרור הראשון של אינתיפאדת הסכינים היו מתחת לגיל בני 24, חלקם בני 12. 56% מהתוקפים הגיעו מאזור חברון וירושלים. 2% מהתוקפים היו בני 14-12 בלבד.

מעניין לראות במחקר של אלשווילי את המעורבות של הרשות הפלשתינית בהאדרת הטרור ומבצעי הפיגועים. ובמאבק על שיוך המחבל לפלגים הפלשתינים. פעמים שקם לו רוצח מתוך החברה הפלשתינית והוא לא מזוהה עם פלג פוליטי מסויים. אנשיו של אבו מאזן, מסתבר, ילחמו על הקרדיט שהרוצח נמנה על אנשי הפת"ח. כשהרוצח מגיע ממנגנון הפת"ח, אנשי אבו מאזן יערכו למענו לוויה מפוארת.

כך למשל, אנשי הרשות דאגו לפאר כיכרות וכבישים על שמם של מחבלים ורוצחים. רוצחם של הרב נחמיה לביא ואהרון בנט, מראשוני הקורבנות של גל הטרור, זכה למונומנט מפואר מטעם הרשות הפלשתינית. משפחת הרוצח של הילדה הלל אריאל זכתה לביקור מטעם מושל חברון והודעת ניחומים מאנשי הרשות הפלשתינית.

המחבל זכה למונומנט מפואר
המחבל זכה למונומנט מפואר

העובדה שאבו מאזן מנהל מאבק אולי הישרדותי מול חמאס, ובין היתר הוא נשען על הכידונים של צה"ל, לא אמורה לגרום לו לשתף פעולה עם ישראל?

“אבו מאזן לא מודאג שהכידונים של צה"ל ייעלמו. הוא יכול להמשיך בהסתה ובעידוד הפיגועים, והמערכת הבינלאומית ובין היתר גם החברה הישראלית ימשיכו לחבק אותו. הדבר המדהים ביותר קרה בבריסל. עומד אדם, מנהיג העם הפלשתיני, מעל במה בפרלמנט אירופי ומעלה את אותה עלילת דם מוכרת ועבשה על רבנים שמרעילים בארות, ואף אחד מהיושבים באולם לא חושב שמשהו לא בסדר. אף אחד לא עזב את האולם, ובסוף הם גם מוחאים לו כפיים. דובר משרד החוץ האמריקאי, ג'ון קירבי, נשאל על העניין וסירב לגנות את אבו מאזן. אז למה שאבו מאזן יחשוב שיש משהו שיגרום לו לאבד את התמיכה הבינלאומית או את הכידונים של צה"ל?".

מה גורם לנו לעבור לסדר היום אחרי שאבו מאזן מאשים אותנו בהרעלת בארות?

“זה השיגעון הזה שגורם לנו לחשוב שאבו מאזן יכול לספק את אותה תקווה. כי חייבת להיות תקווה ועל כן חייבים להאמין בו. זוהי שאיפה עמוקה בתוכנו שאנחנו רוצים שלום, ואם נאבד את התקווה לשלום יהיה כאן משבר תודעתי נוראי. לכן חייבים לשמר את אבו מאזן. אנחנו מדמיינים לנו אבו מאזן שאנחנו רוצים לראות. אבל אין לזה שום בסיס. נקודה נוספת היא, שאצל חלק מסוים בחברה הישראלית, אמנם חלק קטן, התקבלה התפיסה שכל קיומנו הוא תולדה של חטא שעשינו כלפי הפלשתינים ואנחנו צריכים לשלם עליה. לכן כשאבו מאזן מקדם את עקרון הקורבנות היחידית והבלעדית של הפלשתינים- מצדיקים אותו. וממילא לא מטילים עליו שום אשמה".

מאשימים לאחרונה את פייסבוק באינתיפאדה הזו. אולי אבו מאזן והרשות שוליים לעומת הרשתות החברתיות?

“הבעיה איננה פייסבוק אלא שטיפת המוח שכל הציבור הפלשתיני עובר על בסיס 7 העקרונות שמטופחים על ידי ההנהגה הפלשתינית. שטיפת המוח הזו כל כך חזקה עד שאבו מאזן יכול להגיד שרבנים מרעילים בארות וזה נראה פשוט ומובן מאליו. פייסבוק הוא חלק משטיפת המוח הזו אבל היא קיימת בבתי הספר, בתקשורת, באמירות של המנהיגים, ובתוך הבית. כך הפלשתינים חושבים. הפייסבוק אולי מאיץ תהליכים אבל הוא לא שורש הבעיה. עד שלא נבקש לעקור את שורש הבעיה דבר לא ישתנה. יש לפרק לחלוטין את התשתית התודעתית".

מאיפה מתחילים לעקור את שורש הבעיה?

"המטרה היא, לגרום למערכת הבינלאומית להגיד לאבו מאזן, עד כאן. תפסיק את ההסתה. נתניהו אמנם אמר שהוא מודאג מההסתה אך בינתיים הכסף ממשיך לזרום לרשות. אי אפשר להבין איך זה ממשיך. ואם התייאשנו מהאירופאים שעדיין נלהבים להעביר לפלשתינים כסף, לפחות נבקש מהקונגרס האמריקאי, הרי הכסף שלהם הולך לתשלום לטרוריסטים ובני משפחותיהם. צריך להתחיל מכאן, לגדוע את נתיב הכסף".

הם חוששים מהתמוטטות הרשות.

"שתתמוטט. אם כל מהותה הוא טרור נגד יהודים – שתתמוטט. אם העולם רוצה לדאוג לשלומם של מוחמד משכם ומוסטפא מג'נין הם חייבים לעצור הגלגלים שמניעים את ההסתה". •