"אין תקיפות של דיונות או של מחסנים ריקים. תקפנו עשרות מטרות מאז , כולן משמעותיות", כך אמר הבוקר (ד') הרמטכ"ל בוועדת הכנסת לביקורת המדינה שדנה בדו"ח המבקר על "צוק איתן". בפתח הדיון החמיא מבקר המדינה, השיפוט בדימוס , על המהירות בה טיפל אייזנקוט בליקויים: "אני מברך את הרמטכ"ל על תיקון ליקויים תוך כדי כתיבת הדוח".

לא עוד הפצצת דיונות חול. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לא עוד הפצצת דיונות חול. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"איום המנהרות הוא חמור ביותר, אך הוא לא איום קיומי או אסטרטגי. לא צריך להלך אימים על עצמנו, כמו שלא ראיתי בטרור המתאבדים איום קיומי, והשכלנו לסגל דפוס ולמנוע את זה במשך שנים. למרות שברור לכולנו מה משמעות חדירה דרך מנהרות ליישוב", אמר הרמטכ"ל בוועדה. לדבריו, "תהליך הפקת הלקחים החל מיד בתום צוק איתן".

אייזנקוט הודה לראשונה כי צה"ל טיפל באיום המנהרות באמצעים טכנולוגיים חדשניים: "היכולות ההגנתיות וההתקפיות שלנו השתפרו מאד. מדינת ישראל נמצאת בחזית הקדמה הטכנולוגית נגד האיום התת קרקעי". עוד התייחס לבניית פרוייקט "המכשול"  שימנע חדירות מרצועת עזה ועלותו כשלושה מיליארד שקלים, ולהשקעה מיליארד ומאתיים שקלים נוספים בהתמודדות איום המנהרות. בתום הדיון הזכיר רב אלוף אייזנקוט את החללים המוחזקים בשבי חמאס אורון שאול והדר גולדין והבטיח: "אנו עושים מאמצים גדולים להשיב אותם".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) שנכח בדיון צייץ בטוויטר: "בוועדה לביקורת המדינה על דוח צוק איתן מראה הרמטכל מה זו אחריות והפקת לקחים. זוהי מנהיגות".

הרמטכ"ל אייזנקוט וח"כ ילין. צילום: דוברות ח"כ ילין
הרמטכ"ל אייזנקוט וח"כ ילין, היום. צילום: דוברות ח"כ ילין
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.