ועדת המינויים של משרד החוץ החליטה היום (שלישי) למנות את סגן שגריר ישראל בלונדון, , לתפקיד שגריר ישראל באנקרה. מינויו מגיע כחלק מנרמול היחסים עם , אחרי יותר מחמש שנים שבהן לא היה לישראל שגריר במדינה.

בעל ניסיון רב. איתן נאה
בעל ניסיון רב. איתן נאה

נאה, 53, משמש זה שנתיים וחצי סגן שגריר ישראל בלונדון. במשך קרוב לשנה שימש נאה שגריר בפועל בעקבות העיכוב בכניסתו של השגריר הנוכחי, מארק רגב, לתפקידו. לפני מינויו לסגן שגריר בלונדון שימש נאה בתפקיד נציג משרד החוץ במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה. קודם לכן שימש נאה שגריר ישראל באזרבייג'אן. נאה גם שמש בעבר בתפקיד זוטר בשגרירות ישראל באנקרה.

דיון הפטריוטים על הפיוס עם טורקיה

מינויו של נאה מתרחש בעקבות הסכם הפיוס שנחתם לפני כמה חודשים וסיים את המשבר שהחל במאי 2010 לאחר ההשתלטות על המשט לעזה והריגת תשעת האזרחים הטורקים על ידי לוחמי השייטת. טורקיה כבר מינתה לפני כמה שבועות שגריר חדש בתל אביב. שני השגרירים יכנסו לתפקידם בשבועות הקרובים.

בספטמבר 2011 הורידה טורקיה את דרג הייצוג עם ישראל, החזירה את שגרירה מתל אביב וגירשה את השגריר הישראלי מאנקרה. טורקיה עשתה זאת בתגובה לדו"ח ועדת החקירה של מזכ"ל האו"ם, שקבע כי ישראל לא הפרה את החוק הבינלאומי כאשר השתלטה על המשט לעזה.

משט המרמרה. פלאש 90
משט המרמרה. פלאש 90

לפני מספר חודשים, נחתם הסכם פיוס בין המדינות במסגרתו העבירה ישראל פיצויים בסך 20 מיליון דולר לקרן הומניטרית שהוקמה על ידי ממשלת טורקיה, שממנה ישולמו פיצויים למשפחות ההרוגים הטורקים. הקבינט המדיני-ביטחוני בישראל אישר עוד בסוף יוני את הסכם הפיוס בתמיכתם של שבעה שרים. שר הביטחון אביגדור ליברמן, שרת המשפטים איילת שקד ושר החינוך נפתלי בנט התנגדו להסכם. במקביל אישרה טורקיה את הסכם הפיוס בהצבעה בפרלמנט באנקרה והפכה אותו לחוק.

כתוצאה מכך נקבע כי יבוטלו כל התביעות שהוגשו בטורקיה נגד החיילים והקצינים בצה"ל שהיו מעורבים בהשתלטות על המשט לעזה. משרד המשפטים הטורקי כבר הבהיר לבית המשפט באנקרה כי עמדת המדינה היא לסגור את התיקים. החלטת בית המשפט צפויה להתקבל בשבועות הקרובים.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.