10:17 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מסתמן: תקני השירות הלאומי בעמותת השמאל לא יבוטלו

מסתמן: תקני השירות הלאומי בעמותת השמאל לא יבוטלו

על אף הבטחות השר אורי אריאל, הממונה על השירות הלאומי-אזרחי, עמותת השמאל "הטלוויזיה החברתית" שנטלה חלק במשט האחרון לעזה תמשיך להינות מתקני מערך ההתנדבות

למרות הודעת השר אורי אריאל, הממונה על השירות הלאומי אזרחי, בשבוע שעבר, כי יבחן כיצד ניתן לעצור את תקני ההתנדבות של משרתי השירות הלאומי אזרחי בארגון "הטלוויזיה החברתית" נראה כי מבחינת החוק, השר אינו יכול לעשות דבר בנידון, זאת על אף הצהרותיו, כך עולה מדיווח באתר החדשות nrg.

הפוסט של אריאל מהשבוע שעבר
הפוסט של אריאל מהשבוע שעבר

השר אריאל, הצהיר בשבוע שעבר כי בעקבות השתתפותה של אחת החברות בארגון "הטלוויזיה החברתית" במשט הנשים לעזה, והסיקור שהעבירה מהספינה, תוביל לשלילת ארבעת תקני השירות הלאומי אזרחי בארגון, אך כאמור לשר אין את היכולת החוקית לשלול הלכה למעשה את בתקנים.

"אז ככה, זה לא סביר ולא יהיה. מדינת ישראל לא צריכה להתאבד בטח שלא מהתקציב שלה. הנחתי את מנכ״ל השירות הלאומי שר-שלום ג'רבי לבחון בהקדם מהן הדרכים להפסיק את השירות הלאומי באותם ארגונים שפועלים נגד מדינת ישראל", כתב אריאל בדף הפייסבוק שלו.

אך מבדיקת אתר nrg עולה כי לפי התקנות שנקבעו בשנת 2002 ישנם מספר תנאים שבהם צריך גוף לעמוד כדי לקבל תקנים. בין היתר נקבע כי "השירות נעשה בהתנדבות, והוא מתבצע אצל מפעיל על פי הפניה של גוף מוכר. השירות נעשה בישראל אולם האחראי רשאי, לבקשת גוף מוכר, לאשר עשיית שירות, בתחום החינוך ועידוד העלייה, כולו או חלקו מחוץ לישראל. המתנדבות בשירות מסייעות לעובדי המפעיל, אך אינן ממלאות את מקומם".

לפי תקנות אלו אין אפשרות לשלול מארגון את תקני השירות הלאומי בנימוק שמוכיח כי העמותה הינה עמותת שמאל, גם לא השר הממונה על השירות הלאומי.

ארגון "בצלם" כבר הוצא בשנת 2014 מרשימת הארגונים הרשאים להפעיל מתנדבים במסגרת השירות עפ"י החלטת מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי, שר שלום ג'רבי, אך כחודש מאוחר יותר ביטלה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, את ההחלטה. בחוות הדעת שניסחה קבעה עו"ד זילבר כי ההחלטה בטלה בשל שורה של פגמים פרוצדורליים שנפלו בה ומשום שהיא חורגת ממתחם הסבירות בנסיבות העניין.

הצעת חוק לביטול התקנים

לפני כחודש וחצי יזם ח"כ אמיר אוחנה הצעת חוק המבקשת לשים סוף לתופעה בה גופים היוצאים נגד המדינה נהנים מפירותיה דרך קבלת תקני שירות לאומי ותנסה לבטל תקני שירות לאומי-אזרחי בארגונים שעיקר מימונם מגיע ממדינות זרות: "משהו נפגם במערכת החיסונית של מדינת ישראל".

הצעת חוק שתעצור את התופעה? אוחנה
הצעת חוק שתעצור את התופעה? אוחנה

לדבריו: "לא ייתכן שאנו בעצמנו נספק כח אדם מסובסד לארגונים הפועלים למען אינטרסים של מדינות זרות, מציגים את מדינת ישראל כפושעת מלחמה, מגנים על גדולי הטרוריסטים ומוציאים את דיבתם של חיילי צה"ל המגנים על כולנו לילות כימים. ניסיתי להביא להפסקת האבסורד הזה באמצעות הגשת שאילתא לשר החקלאות האחראי על השירות הלאומי, אך לצערי לא ראינו שינוי במדיניות. אין מנוס אם כן מהגשת הצעת חוק שתביא להפסקתו".

הצעת חוק זו מבקשת לדאוג לכך שהשירות הלאומי-אזרחי שמדינת ישראל מממנת, לא יתאפשר בגופים אשר עלולים להוות חלק מהמאבק הפוליטי הבינ"ל במדינת ישראל, באמצעות המימון הזר המוזרם על ידי מדינות זרות לעמותות ישראליות שונות לתועלתן. למעשה, ארגון שעיקר מימונו (מעל ל-50%), מגיע ממדינות זרות, לא יוכל להינות מתקני שירות לאומי-אזרחי.

המעסיק עצמו של בני או בנות השירות מפיק בעצמו שני רווחים עיקריים למעשה: חסות מדינית-חברתית של מתן לגיטימציה, ומתנדבים איכותיים הממלאים תקן של עובד בעלות מסובסדת על ידי המדינה. כך יוצא שמדינת ישראל מאפשרת לארגונים העלולים לצאת נגדה ונגד צה"ל, בארץ ובחו"ל, להינות משירות זה.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות