אחרי שזלזל אמש (ג') באזרח שהסתער על המחבל בפיגוע בארמון הנציב, אילן אוסטפלד, הדובר החדש של השר לשעבר בוגי יעלון, חוזר בו היום ומתנצל.

אוסטפלד. מתוך טוויטר
אוסטפלד. מתוך טוויטר

כזכור אמש צייץ אוסטפלד בטוויטר: "לאן נעלם הגיבור ש'חיסל' את המחבל בארמון הנציב והשמיץ על אוטומט את הצוערים ש'לא תיפקדו'? הם שירו שפגעו ותיפקדו. היום הם כבר קצינים. הוא התפייד".

היום נשמע אוסטפלד קצת אחרת: "אני מתנצל שדבריי הובנו שלא כהלכה. ההערה שלי כוונה לכך שאחרי התגובה הנכונה והנועזת שלו הוא בחר מיד לתקוף את הצוערים שלא פעלו והוכח אחרת. חבל", כתב בטוויטר.  "הוא ראוי לכל שבח על נחישותו וחתירתו למגע. מי שמכיר אותי ואת הרקע שלי יודע כמה אני מעריך גם אמת וגם חתירה למגע. הוא פעל בגבורה וגם כמה מהם".

לאחר מכן ביקש להדגיש כי הדברים שכתב מבטאים את עמדותיו האישיות בלבד.

כזכור, בפיגוע שאירע לפני כחודש בארמון הנציב בירושלים שעט מחבל במשאית לעבר קבוצת חיילים ודרס למוות ארבעה חיילי צה"ל.

איתן רונד, מדריך הצוערים שחיסל את המחבל, סיפר לאחר מכן לגלי צה"ל כי החיילים התמהמהו לפעול: "בתור אחד שכן שלף אקדח וירה במחבל, היה לי הרבה יותר קל אלמלא הייתי יודע שיתכן ויום אחד יגישו נגדי כתבי אישום. לקחה לפחות חצי דקה עד שכל החיילים, שלכולם יש רובה ביד התחילו לירות".

המדריך המשיך להצביע על ההתמהמהות כבעיה המרכזית: "זה שהיריות שלהם התחילו רק אחרי שאני סיימתי לירות מראה שהיתה פה התמהמהות של עשרות חיילים עם נשק. אני לא רוצה להגיד את המילים "אלאור אזריה" בצורה מפורשת אבל אין לי ספק שזה היה גורם משפיע. המשאית נסעה גם רוורס, מה ששולל את האפשרות שזו תאונה. חיילים יושבים שבועיים וחצי בצבא וכל מה שהם שומעים, גם בבה"ד 1, זה "להזהר, להזהר, להזהר"".

רונד, שפונה באמבולנס מזירת הפירוע בזמן הראיון הוסיף: "חלק מהפציעות היותר קשות פה נגרמו מהרוורס. יכול להיות שפחות כמה שניות של התמהמהות והמצב שלנו היה יותר טוב עכשיו. רק האוטובוס שלנו היה 45 חיילים, והיו עוד כמה אוטובוסים מסביב, והם ירו רק אחריי. במחשבה לאחור אני מצטער על זה שלא הרמתי רובה M16 מאחד החיילים במקום לירות רק מהאקדח שלי. לא נעים להגיד את זה אבל זה שם. הרי זה לא שיש לחיילים בני 19 אינסטינקטים פחות טובים משל בן 30".

מתוך הפטריוטים, יום ג'

זירת הפיגוע. צילום: ביטחון שדה
זירת הפיגוע. צילום: ביטחון שדה
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20