קורס חובה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א מלמד את הסטודנטים את כתביו של השייח' המצרי יוסוף אל קרדאווי, מנהיגם הרוחני של ארגוני הטרור חמאס והאחים המוסלמים, כך נחשף בחדשות 10. בעקבות כך קראו היום (ד') חברי הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו), מיקי זוהר (הליכוד) ומאיר כהן (יש עתיד) בדיון בוועדת החינוך להדיח את המרצה.

השייח' אל קרדאווי ומנהיג חמאס איסמעיל הנייה. צילום: רויטרס
השייח' אל קרדאווי (במרכב) ומנהיג חמאס איסמעיל הנייה (משמאל). צילום: רויטרס

בשנה א' בתואר הראשון למשפטים נדרשים הסטודנטים להשתתף בקורס חובה בנושא "מבוא למשפט עברי ואיסלאמי" ולנתח את כתביו של השייח'. סטודנטים סקרנים שביקשו לברר מי הוא הזדעזעו ופנו למרצה, ד"ר לינא שאלימה, בבקשה להסירו מהסילבוס או לכל הפחות ללמוד את כתביו באופן ביקורתי. המרצה, שבין היתר אינה מסכימה ללמד בשפה העברית ומציגה בשיעורים את פלסטין כמדינה רשמית,  סירבה בתוקף לבקשה והסבירה כי אינה מצנזרת "דעות של מלומדים".

קרדאווי הוא תומך נלהב של הצורר הנאצי אדולף היטלר הקורא לשואה שנייה ואף פרסם פתווה, פסק הלכה מוסלמי, המתיר לרצוח יהודים. "היטלר היה בבחינת עונש אלוקי וגורלי בעבורם. הלוואי שבפעם הבאה העונש הזה יתבצע ע"י המאמינים", אמר באחת מדרשותיו. בנוסף הקים השייח' ארגון טרור, קרא להוציא להורג הומוסקסואלים והפך מבוקש ע"י האינטרפול, אך בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א דבר מזה לא מוזכר. קרדאווי מוצג כהוגה דעות חשוב ומומחה למשפט איסלאמי בלבד, זאת מבלי שהסטודנטים מכירים את פועלו ועמדותיו. קרדאווי התמסר לפעילות איסלאמית קיצונית וב-1961 עבר לקטאר. בעקבות הוצאת מצרים את תנועת האחים המוסלמים מהחוק נשאר לגור במדינה תחת חסות משפחת המלוכה, כיהן כראש "המכון לחקר תולדות הנביא" באוניברסיטת קטר והגיש תוכנית טלוויזיה בתחנת אל-ג'זירה. ב-2011 שב והפך לסמל המהפכה בכיכר תחריר.

בעקבות הפרסום פנה ח"כ עודד פורר ליו"ר ועדת החינוך של הכנסת לקיים דיון דחוף בנושא. בדיון הוועדה היום אמר פורר כי "העובדה שבכלל מישהו מעלה במוחו את הרעיון ללמד את כתביו של תומך טרור ואנטישמי באוניברסיטה כלשהי, ובעיקר באוניברסיטה ישראלית מצביעה על כך כי הוא אינו כשיר להיות מרצה. אוניברסיטה שמאפשרת למרצים עם שיקול דעת כל כך לקוי ללמד מצביעה על אובדן דרך וכיוון שמחייבים התערבות". "אני קורא להנהלת האוניברסיטה להדיח את המרצה באופן מידי בגלל אי כשירות וחוסר התאמה", הוסיף פורר. "ככל שהאוניברסיטה תתן גיבוי לאותה מרצה יישמט השטיח הערכי מתחת ליכולתה של האוניברסיטה להכשיר סטודנטים בישראל".  אל דרישתו של פורר לפיטורי המרצה הצטרפו היום בדיון גם חברי הכנסת מיקי זוהר ומאיר כהן.

תגובת אוניברסיטת תל אביב: "האוניברסיטה אינה עוסקת בצנזור של חומרי לימוד. עם זאת, אילו הייתה מתקבלת תלונה על חומר שיש בו הסתה גזענית או על רקע נטייה מינית, היא הייתה נבדקת לעומק. המרצה מלמדת קורס משותף, ביחד עם מרצים המומחים למשפט עברי, שמטרתו בין השאר להציג את הקשר שבין המשפט הדתי של שתי הדתות הבולטות בארץ ולטפח סובלנות הדדית. הדברים שנלמדו בכיתה עסקו בהלכה המוסלמית וכלל לא נגעו ביחסי ישראל עם המוסלמים. יודגש כי בפקולטה למשפטים לומדים ומלמדים מרצים וסטודנטים בני דתות שונות, היא מחויבת לערכים של סובלנות ופלורליזם רעיוני ואיננה עוסקת בצנזורה של חומרי לימוד. עם זאת, אילו הייתה מתקבלת תלונה על חומר לימודי שיש בו הסתה גזענית או הסתה על רקע של נטייה מינית, היא הייתה נבדקת לעומק".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20