אריה בר נתן איבד את בנו החייל חיים בתאונה מבצעית בלבנון לפני 24 שנים, לאחר שחייל אחד טעה לחשוב שמדובר במחבל. אמש (ו'), הוא שם קץ לחייו על קבר בנו בחלקה הצבאית בהר הרצל. האב הבודד התקשה לשאת את מות בנו היחיד. מחר (א') יובא למנוחות בירושלים.

אריה בר נתן ז"ל. צילום: דוברות מצפה יריחו
אריה בר נתן ז"ל. צילום: דוברות מצפה יריחו

אריה היה ממייסדי היישוב "מצפה יריחו" שבחבל בנימין, חילוני יחיד בין דתיים. "הייתה אנטרקציה מעולה עם התושבים הדתיים, כבוד הדדי", סיפר משה אייל תושב היישוב. "אריה היה חלק מהגרעין המייסד של הישוב, אשר היה מעורב בחילונים ודתיים ואחרי שהגרעין נפרד, הוא החליט להישאר במצפה יריחו כחילוני היחיד". לאחר שחלה במחלת הסרטן, עטפו אותו תושבי היישוב והנוער וסייעו לו.

חיים בר נתן ז"ל
חיים בר נתן ז"ל

בכל שנה בסמוך ליום השנה של בנו, נהג אריה לקיים שבת חזנות ביישוב ולהזמין מקהלות וחזנים. מכרים סיפרו כי בשבתות אלה נהג להחביא בתיקו טייפ מקליט ואת ההקלטות השמיע בקבר בנו. לעיתים אף היה נרדם שם. בשנים האחרונות לאחר טקסי הזיכרון, היו מגיעים בני הנוער אל ביתו של בר נתן שם היו שומעים סיפורי מורשת קרב וסיפורים על בנו. אחד מימי הזיכרון במצפה יריחו אף הוקדש כולו לחיים ז"ל.

לאחר מות הבן, שינה האב את שמו ל- "אבי חיים". "חי את המוות של בנו" תיארו אותו מכרים.
בר נתן הקדיש את חייו להנצחת בנו. בין היתרהקים את חורשת "יד לחיים" ודרך על שם בנו. בנוסף הוקמו אנדרטאות ברחבי הארץ והוכן סרט הנצחה לבן. אריה היה מומחה לתנ"ך ולימד בעבר בהרטמן. לאחר מות בנו התקשה להסתגל ועבד תקופה כנהג מונית.

מפקדיו של חיים ז"ל סיפרו כי היה "חייל בעל מוטיבציה אדירה שהשאיר את חותמו על הפלוגה, על אף הצטרפותו ליחידה מגובשת משכבר והתקופה הקצרה ששירת בה". לאחר מות הבן חולל האב סערה תקשורתית ודרש ועדת חקירה. בנוסף עתר לבג"ץ בבקשה להעמיד לדין את מפקדי בנו, אך עתירתו נדחתה.

ממצפה יריחו האבלה  נמסר כי "אריה היווה דמות ייחודית בתרומתו לאופי היישוב ומאז מותו הטרגי של בנו חיים ז"ל פעל להנצחתו בדרכים שונות. אחד האירועים הייחודיים היה ארגון שבת חזנות שנתית עם גדולי החזנים".

סרט ההנצחה לחיים בר נתן ז"ל. הפקה, צילום ועריכה: אולפני אתרוג

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.