בשעה זו (מוצ"ש) מתקיימת הפגנת השמאל בכיכר בין תחת הכותרת "שתי מדינות, תקווה אחת". ההפגנה היא פרי יוזמת ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו" לציון 50 שנה ל"כיבוש ולשליטה הישראלית בשטחים". בהפגנה הוקראה לאלפי המשתתפים ברכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

הפגנת השמאל הקיצוני בת"א, הערב. צילום: שלום עכשיו
הפגנת השמאל הקיצוני בת"א, הערב. צילום: שלום עכשיו

בין הנואמים באירוע שהנחו רננה רז ויוסי צברי: יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, יו"ר מרצ זהבה גלאון, אלוף במיל' נועם תיבון, מנכ"ל שלום עכשיו אבי בוסקילה, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, נשיאת הקרן החדשה לישראל טליה ששון. על הבמה הופיעו: להקת הבלקן ביט בוקס, הזמרות אחינועם ניני ועלמה זהר ולהקת לוס כפרוס. להפגנה שותפים מפלגת העבודה ומרצ, והארגונים יוזמת ז'נבה, הקרן החדשה לישראל, 'עומדים ביחד', 'זזים', 'מחזקים את השמאל ברשת' ועוד.

אבו מאזן: "הגיע העת שישראל תכיר במדינה שלנו ותסיים את הכיבוש"

"אין קול חזק יותר מאשר קול של שלום צודק וכולל כמו שאין קול חזק יותר מזה של זכותם של עמים להגדרה עצמית וחירותו מעול הכיבוש", אמר אבו מאזן בברכתו למפגיני השמאל. "הגיע הזמן לחיות, אתם ואנחנו, בשלום, בהרמוניה, ביטחון וביציבות. הדרך היחידה לסיים את הסכסוך ואת המאבק נגד טרור באזור ובעולם כולו היא בפתרון של שתי מדינות על גבולות יוני 1967, פלסטין לצד של ישראל".

"קבלנו החלטות האו"ם, והכרנו בישראל והסכמנו לפתרון שתי מדינות וגם העולם הכיר במדינת פלסטין. כעת הגיע העת שמדינת ישראל תכיר במדינה שלנו ותסיים את הכיבוש", הוסיף יו"ר הרשות הפלסטינית. "ההזדמנות עדיין קיימת ולא ניתן להחמיץ אותה כאשר אנחנו עדיין מושטים את ידינו לשלום שנוסד בין אמיצים. חובתנו כלפי הדורות הבאים דורשת ממנו לשים קץ לסכסוך. אתם ואנחנו יחד נעשה את שלום האמיצים".

בירך את משתתפי ההפגנה. אבו מאזן. פלאש 90
בירך את משתתפי ההפגנה. אבו מאזן. פלאש 90

יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, הציג בנאומו את חזונו להקמת גוש פוליטי גדול : "לפני שנתיים היינו מאוד קרובים להחליף את השלטון. כפסע היה בינינו לבין ראשות הממשלה ושינוי פני המדינה.  האם האכזבה תמית את תקוותנו? לא! האם הפחד ישתלט על נפשנו? לא! אנחנו נמשיך ונמשיך ונמשיך ונתמיד עד אשר נשיג את מטרתנו.  כדי לעשות זאת לא נוכל להסתפק בנאומים יפים. הדרך היחידה להחליף את השלטון היא באמצעות מעשים אמיצים".

"עלינו לשים את האגו בצד ולהתחבר כולנו לגוש פוליטי אחד גדול", קרא הרצוג. "גוש פוליטי שיכלול מפלגות, אישים ותנועות שרוצות לשנות. גוש פוליטי אחד גדול שלא רוצה מדינה דו לאומית, גוש פוליטי אחד גדול שלא רוצה חצי דמוקרטיה. גוש פוליטי אחד גדול שרוצה מדינה ציונית, יהודית, דמוקרטית, שנותנת שוויון מלא למיעוטים ופתוחה למגוון דעות.  הגוש הזה צריך להכיל רבים וטובים. מציפי לבני שותפתי למחנה הציוני, דרך משה כחלון, ויאיר לפיד, ואנשים נוספים. כן ביחד, רק ביחד. ביחד עם מפלגת העבודה. כי רק כך נוכל לנצח ורק כך נוכל להגיע לשלטון.  אני מתחייב כאן, היום, בפניכם, שאם לצורך הקמת הגוש הפוליטי להחלפת השלטון, יהיה צורך לקיים פריימריז פתוחים ודמוקרטיים – הרי שכך יהיה!".

אבי בוסקילה מנכ"ל שלום עכשיו : "לפני חמישים שנה הפכנו ממדינה דמוקרטית לעם היהודי, למדינה אלימה ששולטת בכוח על עם אחר. חמישים שנה שבהן מפעל ההתנחלויות מסכן את עתידנו ומוריד שאולה את החזון הציוני.  אנחנו כבר שנים מאפשרים למנהיגות חלולה, חסרת אחריות ומעצורים לדרדר אותנו אל התהום. כבר שנים אנחנו נותנים לקנאות לחבל ביסודות הדמוקרטים שלנו. שנים שהפקרנו את עמדת השמירה ונתנו לבריונות ולבורות לבזוז בגרגרנות את הנכסים הציונים ליברלים שלנו. והיום אנחנו שמים לזה סוף. היום החגיגה  הזו נגמרת.  היום אנחנו, אזרחי מדינת ישראל הדמוקרטית קמים מהשוחות כדי להגן על הבית שלנו. אנו מכריזים בזאת על המערכה להבטחת עתידנו במדינה יהודית ודמוקרטית".

לטענת בוסקילה: "בצד שלנו יש את הצדק, התקווה והמוסר. בצד שלנו יש את הרצל,בן גוריון,  ז'בוטינסקי, בגין ויצחק רבין".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון תקפה את ראש הממשלה: "נתניהו משקר כשהוא מספר לנו כבר עשור שהוא יכול "לנהל את הסכסוך", כי 'אין ברירה אחרת', ו'אין מנוס' ו'אין פרטנר'. הוא מתקרבן, מגלה אפס תעוזה או יוזמה מדינית, ובורח מאחריות ולקיחת סיכונים. את השקר הזה חייבים לחסל – כי הוא נועד רק בשביל ההישרדות הפוליטית שלו.גלאון הוסיפה כי " על אף השקרים של נתניהו הציבור בישראל תומך בפשרה, בסיום הכיבוש, ואומר כן לשתי מדינות לשני עמים  “

האלוף במילואים נועם תיבון  אמר כי אנו נמצאים בתקופה היסטורית בה האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל נגד איראן ונגד הטרור של דעא"ש חופפים לאינטרסים הביטחוניים של מדינות ערב המתונות."כשאומרים לכם שאין עם מי לדבר משקרים לכם. כשאומרים לכם שאין עם מי לעשות שלום משקרים לכם.מי שאומר שהשלום יפגע בביטחון משקר ולי נמאס לשמוע את השקרים האלו מפוליטיקאים פחדנים שמעולם לא היו תחת אש. "

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר בנאומו בהפגנה: "בחרתי להיות כאן היום, כי אני מאמין שאנחנו חייבים למצוא את הדרך להיאבק יחד. דווקא עכשיו, מול ההקצנה ההולכת וגוברת של ממשלת הימין, מול ממשלה שמשתמשת במיעוט כשק חבטות, ממשלה שפעם אחר פעם מסיתה, מדירה ואף מתירה את דמם של אזרחיה הערביים. דווקא עכשיו, מול יוזמות הסיפוח, והחקיקה הגזענית והאנטי דמוקרטית, מול סתימת הפיות, הפופוליזם, מול השיסוי וההסתה, מול הפגיעה המכוונת בציבור הערבי. עלינו להקים מחנה ציבורי דמוקרטי סביב עקרונות בסיס משותפים בקריאה ברורה לסיום הכיבוש, לשוויון, לדמוקרטיה ולצדק חברתי לכלל אזרחי המדינה."

העיתונאי החרדי אלי ביתאן קרא בהפגנה לחבר קהלים חדשים למחנה השמאל. עוד אמר: "ככל שהימין יחגוג חמישים שנה על סיפון הטיטניק, אנחנו חייבים להאיר את אור השמש על הכיבוש ולומר בלי פחד: אלו חמישים שנה יותר מדי".

טליה ששון, נשיאת הקרן החדשה לישראל : " הציבור שהגיע לכאן הערב נותן תשובה ברורה לימין. אנחנו צאצאי דור המייסדים של המדינה; שירתנו את המדינה הזאת בכל דרך-בצבא, במקומות העבודה, סבינו הורינו ואנחנו בנינו את מוסדות המדינה- וכל אחד מכם- והלבנה הקטנה שהוא הוסיף. אנחנו לא נוותר על המדינה שלנו ועל חזונה. היא שייכת לנו. הכי ישראל זה אנחנו".בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20