במשך שנים בנה לעצמו יוסי שם של אחד שיש לו מילה. ״מילה של יוסי זו מילה של ברזל״, אהבו תמיד לתאר החברים הקרובים שלו. בכל הקבוצות בהן שיחק גם בנבחרת ישראל, נהנה ממעמד של ״גבר״, כמו שאוהבים לומר בשכונה.
מילה זו מילה? אבוקסיס
מילה זו מילה? אבוקסיס
במשך שנים קבוצת הכדורגל של נהנתה מסימפטיה של חובבי הכדורגל הנטולים אהדה לקבוצה מסויימת. גם אלה שלא ממש מחוברים לכדורגל, התחברו לקבוצה שצמחה בשכונת התקווה, בלי אמצעים, בלי תקציבים ועם תושבים פשוטים וצנועים. הפשטות, הצניעות וגם העוני של תושבי השיכונים באזור גרמה לרבים לפתח אהדה לשכונה ולקבוצת הייצוג שלה, .
במשך השנים ידעו לשמר ראשי המועדון את מסורת הניהול, הכבוד, הצניעות והאמינות ששידרה הקבוצה. בקיץ האחרון נפרד מהמועדון משה דמאיו שמכר את הבעלות לאיש העסקים ברק אברמוב. פחות מחצי שנה אברמוב הבעלים של בני יהודה וכבר הוא הספיק לפגוע קשות בתדמית המועדון.

החלום על חשבוננו

מייד עם החתימה על הסכם הרכישה, אברמוב החתים את אריק למאמן. העובדה שבנאדו מאמן את הנבחרת הצעירה של ישראל שנמצאת בעיצומו של קמפיין מוקדמות אליפות אירופה לא הפריע לבעלים, גם לא למאמן. זו הייתה קבלת הפנים שהכין לעצמו אברמוב עם כניסתו לעולם הכדורגל הישראלי.
פטריוטיות? משימה לאומית?מאמן תחת חוזה? את מי זה מעניין. אברמוב השקיע כל כך הרבה כדי להביא את בנאדו לשכונה כאילו מדובר במאמן מהשורה הראשונה עם שלל תארים והישגים גדולים שהיה שווה לגרום לנבחרת ישראל להישאר ללא מאמן באמצע קמפיין. איפה הכבוד של המאמן, איפה הכבוד של אברמוב, איפה הכבוד לנבחרת ישראל ואיפה הכבוד של מועדון בעל עבר עשיר.
אברמוב ובנאדו בסיוע החברים והסוכנים הכי קרובים אליהם צפצפו על כולם. לא נעים לומר, אבל שניהם שילמו את המחיר במזומן. אחרי 7 מחזורים אברמוב פיטר את בנאדו. עכשיו המאמן יושב בבית. ומה עושה הבעלים אברמוב? משכנע עוד מאמן שתחת חוזה. החבר הקרוב יוסי אבוקסיס. ביננו, אם לא הפריע לאברמוב לקחת מאמן לנבחרת ישראל אז מי זו בני שתישאר בלי מאמן באמצע העונה?
האמת, אין לי טענות לברק אברמוב. הבנאדם בנה אימפריה בתחום המסעדנות ונחשב לאשף בתחום. מספרים שהוא חזק בשקשוקה, מומחה גדול לסושי, אחד האנשים המובילים בתחום המסעדנות בארץ. יש לו הרבה כסף והוא רצה להגשים חלום ולהיות הבעלים של בני יהודה. אז הוא הגשים חלום.
פוטר. אריק בנאדו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
פוטר. אריק בנאדו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מה איכפת לו מנבחרת ישראל, מבני סכנין, ממעמד המאמן, יש לו כסף והוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. התדמית של בני יהודה לא מעניינת אותו, הוא מזמן עזב את השכונה עבר להתגורר צמוד לעשירים בצפון תל אביב. יש לי חבר שגדל בשכונה ענייה ברמת עמידר ומתגורר היום בקומה 23 בבניין יוקרתי בצפון תל אביב. ״יש כאלה שבאו מהשכונה והגיעו לאולימפוס ונשארו עם הערכים של השכונה ויש כאלה שנולדו בשכונה הגיעו לאולימפוס והתחילו לנשום אויר פסגות שגורם להם להרגיש שהם מורמים מהעם. הם לא סופרים אף אחד כי הם חושבים שהם לבד על הכדור״. יכול להיות שהתיאור הזה הולם את אברמוב? יכול להיות. אדם חכם לומד מטעויות, הבוס החדש של בני יהודה לקח מאמן באמצע חוזה ונכשל ועכשיו הוא משכנע מאמן באמצע חוזה לעזוב ולחתום אצלו.
ואיפה יוסי אבוקסיס זה שהחברים שלו מספרים שהוא ״גבר״? בעולם הכדורגל אבוקסיס נהנה מהערכה כמאמן וכאדם. נכון, כשחקן הוא היה שור זועם, לפעמים כסחן ופרובוקטור, זה לא מנע ממנו להיות שחקן גדול. מבין המאמנים הצעירים הוא נחשב לאחד הטובים והמבטיחים, מחוץ למגרש אגב הוא רגוע, נעים ואפילו ביישן. בני יהודה לא מכבי תל אביב, הפועל באר שבע גם לא מכבי חיפה או בית״ר ירושלים. עם כל הכבוד לבני יהודה ולחברות בינו לבין אברמוב אבוקסיס היה צריך להיות גבר ולומר מהרגע הראשון: תודה על ההצעה, אני נשאר בבני סכנין.
אבוקסיס מונה למאמן בני סכנין כאשר הוא ישב בבית וחיפש עבודה, הוא הצליח בגדול בעונה שעברה והוא עצמו אמר בקולו בסיום הניצחון הדרמטי בטדי ביום שני שהוא קיבל ומקבל כבוד בסכנין. ״אני מקבל כבוד בסכנין שלא קיבלתי באף מקום בכדורגל בארץ. אני מאוד אוהב את המקום״, אמר אבוקסיס. אז מה הבעיה?

כך נשחק מעמד המאמן בכדורגל הישראלי

״אני צריך יום יומיים לחשוב״, סיכם המאמן המתלבט. הדרך הארוכה מביתו בראשון לציון לסכנין היא הסיבה העיקרית בגללה הוא רוצה לעזוב לבני יהודה. מראשון לציון לסכנין יש 134 קילומטר. בשעות הפקקים אבוקסיס מבלה בכביש בדרך לאימון כשעתיים. בדרך חזרה הוא מעביר עוד כשעה וחצי עד שעתיים בכבישים. אין ספק כי מדובר בנסיעה מתישה בה אבוקסיס מבזבז שעות בדרך מידי יום, השאלה היא האם אבוקסיס היה עוזב את בני סכנין אם לא היתה הצעה מבני יהודה? ברור שלא. נכון, מראשון לציין לשכונת התקווה צריך רק לעבור את הגשר אבל בכל זאת, האם אבוקסיס לא ידע שהדרך מראשון לציון לסכנין ארוכה ומתישה בפקקים? האם אחרי עונה מצוינת לא היה מקום להודיע לראשי המועדון שהוא רוצה לעזוב ולאמן במרכז? עכשיו יש כאלה שטוענים כי לא רק המרחק מפריע לאבוקסיס אלא גם העובדה שהקבוצה לא התחזקה כראוי.
אין הרבה קבוצות בליגת העל שמתוחזקות בהתאם לרצון המאמן. אבוקסיס מכיר את המציאות של הכדורגל הישראלי. אם אברמוב לא היה מפטר את בנאדו אבוקסיס היה ממשיך לאמן את בני סכנין? ודאי. אם בני יהודה לא היתה פונה לאבוקסיס הוא היה שוקל לעזוב? ודאי שלא. המרחק לסכנין לא השתנה מחודש מאי האחרון. גם כאשר בנאדו עוד עבד בבני יהודה המרחק מראשון לציון לסכנין היה 134 קילומטר.
אבוקסיס היה צריך להמשיך איתם עד סוף העונה. אוהדי סכנין. צילום: פלאש 90
אבוקסיס היה צריך להמשיך איתם עד סוף העונה. אוהדי סכנין. צילום: פלאש 90
אבוקסיס מאמן צעיר, בתחילת הדרך, הוא רוצה לאמן במועדונים גדולים , הוא שואף להיות בעתיד מאמן נבחרת ישראל אחרי שתי קדנציות כעוזר מאמן, יש לו יכולות מקצועיות והוא ווינר. הוא צריך להישאר ״גבר״ ולהודיע לבני יהודה: אני נשאר בסכנין. לפעמים כדאי לסבול בהווה כדי להרוויח בעתיד.
כדאי לו להמשיך לנסוע מידי יום לסכנין עד לסיום העונה, לסגור עונה טובה במועדון הקשה לאימון, להישאר ״גבר״, לפצות את האישה והילדים בפגרה בטיול משפחתי וללכת לקבוצה אחרת מעמדה של בנאדם עם מילה. אחד שיודע לכבד הסכמים, אחד שיודע לעמוד בפני פיתויים. לא רק המרחק מפריע לאבוקסיס. החוזה בבני יהודה גבוה יותר וסביבת העבודה נעימה יותר. לפחות ככה הוא חושב. אבוקסיס יכול להרוויח כמה עשרות אלפי שקלים יותר אבל מילה, כבוד ולהישאר ״גבר״ זה הרבה יותר מכסף.
מי שמתלונן על מעמד המאמן בליגת העל שלא יבוא בטענות לבעלי הקבוצות. מי שמתלונן על השפל במעמד המאמן יש לו כתובת אחת- המאמנים הישראלים. המאמנים אחראים למעמד המאמן, המאמנים רומסים את מעמד המאמן ומתבכיינים. בכדורגל הישראלי לא נותרו הרבה מאמנים עם כבוד, לא נשארו כאלה שמכבדים את הענף, אבוקסיס כבר סיכם עם אברמוב על חזרתו לבני יהודה וכבר החליט לעזוב את בני סכנין. רק ההודעה הרשמית נותרה. עד שהוא ימצא את שני המשפטים המתאימים כדי להוציא לתקשורת כדאי לאבוקסיס לחשוב פעם נוספת. כדאי לו להישאר ״גבר״.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.