בנאום ארוך במיוחד, שנשא בפני הוועידה השביעית של הפת"ח ב-29 בנובמבר (יום החלטת החלוקה), ושנמשך כשלוש שעות, יו"ר הרשות הפלסטינית את האסטרטגיה של הפלסטינים לקראת המשך העימות עם ישראל בשלל החזיתות. ציטוטיו של אבו־מאזן המובאים כאן פורסמו לראשונה באתר מידה לאחר שתורגמו על ידי המזרחן ד"ר ראובן ברקו.

ההתנחלויות יעופו. אבו מאזן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ההתנחלויות יעופו. אבו מאזן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בנאומו בפני חברי וועידת הפת"ח, הודה יו"ר הרשות הפלסטינית כי לא ניתן לגבור על ישראל בנוק־אאוט, אלא רק "בצעדים מצטברים" ובשיטת "לבנה אחר לבנה, צעד אחר צעד". יו"ר הרשות הציג למשל את החלטת האיחוד האירופי לסמן מוצרים מיהודה ושומרון ומרמת הגולן, כמו גם את ההחלטה האחרונה של אונסק"ו המכחישה את הקשר הייחודי של היהודים לירושלים, כהישגים דיפלומטיים של הפלסטינים.

אבו־מאזן הכריז באוזני שומעיו כי 2017 תהיה "שנת סוף הכיבוש", וכי בסופו של דבר "נעיף את ההתנחלויות" מיהודה ושומרון, "כמו שהם פינו את המתנחלים מסיני ומעזה".

בתגובה לביקורת חריפה שהוטחה נגדו מקרב הציבור הפלסטיני על נרמול לכאורה של היחסים עם ישראל, טען יו"ר הרשות כי הסיוע לישראל בשריפה האחרונה בחיפה והשתתפותו בהלוויית הנשיא המנוח שמעון פרס ז"ל היו הכרחיים מבחינה אסטרטגית. "זו לא בגידה בעקרונות הפלסטינים אלא חלק ממאבק פוליטי", הסביר. "האסטרטגיה שלנו נושאת פירות, ולכן גם כינה אותי 'טרוריסט דיפלומטי' – כי זה מצליח".

לא סתם הוא מכונה טרוריסט דיפלומטי. צילום מסך: טוויטר
לא סתם הוא מכונה טרוריסט דיפלומטי. צילום מסך: טוויטר

אבו מאזן חשף כי הוא מנסה לקיים דיאלוג עם החברה הישראלית "מעל הראש" שלח מנהיגיה. אחת הדוגמאות הבולטת לאסטרטגיית 'השיח הישיר' של הרשות הפלסטינית עם הישראלים היא דף הפייסבוק 'פלסטין בעברית', שנפתח בשנה החולפת ומהדהד את התעמולה הפלסטינית לקוראי עברית. הדף מנוהל בידי גוף נוסף שהקים אבו־מאזן כדי להטמיע את מסריו בקרב אזרחי ישראל – "הוועדה לאינטראקציה עם החברה הישראלית מטעם אש"ף".

חברי ועדת האינטראקציה מקיימים מפגשים עם אנשי ציבור ישראלים ובהם אנשי אקדמיה, עיתונאים ופוליטיקאים, הבולטת שבהן חברת הכנסת קסניה סבטלובה.

בראשות ועדת האינטראקציה הפלסטינית עומד מקורבו של אבו מאזן, מוחמד אל־מדני. ביוני האחרון, זמן קצר לאחר שנכנס לתפקיד שר הביטחון, החליט אביגדור ליברמן לאסור את כניסתו של אל־מדני לישראל בטענה כי הוא מנסה  להקים בתוך ישראל "כוח פוליטי" בשליחותו של אבו־מאזן.

אל־מדני נעזר בח"כ ג'מאל זחאלקה ובח"כ לשעבר טאלב א־סאנע בארגון המפגשים עם הישראלים.

יו"ר הרשות גם חזר על התנגדותו להכרה בישראל כמדינה יהודית, תוך שהוא מתכחש לזהותה הלאומית של היהדות. "הישראלים רוצים מדינה יהודית דתית, אז שילכו לאו"ם וישנו את שמם", הציע. עמדה כזו נתפסת בעיני הישראלים כהוכחה לכך שגם הסכם חתום עם הפלסטינים לא ישים סוף לניסיונותיהם לחתור תחת הרוב הדמוגרפי של היהודים בתוככי הקו הירוק.

לקריאת הטור המלא באתר "מידה"

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.