שר בטחון חדש: ראש הממשלה ויו”ר ישראל ביתנו  חתמו הבוקר (יום ד’) על ההסכם הקואליציוני שירחיב את הממשלה. במהלך הלילה הגיעו השניים, ביחד עם שר האוצר משה כחלון, להסכמות על הנושאים שהיו במחלוקת.

“מאז הקמת הממשלה אמרתי שוב ושוב שבכוונתי להרחיב אותה”, אמר ראש הממשלה במעמד החתימה. “לכן אני מקבל היום בברכה את ליברמן וחברי סיעתי כשותפים חדשים וחשובים בקואליציה”.

 

שוב יחד. צילום: פלאש 90
שוב יחד. צילום: פלאש 90

נתניהו הבהיר: “ישראל זקוקה ליציבות שלטונית כדי להתמודד עם האתגרים שלפנינו וגם כדי לנצל את ההזדמנויות שלפנינו. אני מקבל את אביגדור ליברמן וחברי סיעתו כשותפים חשובים לקואליציה. אני מעריך את הניסיון שלו, פעלנו במשותף למען ביטחונם ורווחתם של אזרחי ישראל”.

ראש הממשלה הדגיש: “לצד האיומים והסכנות, יש גם הזדמנויות. אני מחויב לקידום תהליך השלום, אני מחויב לעשות כל מאמץ להגיע להסדר. לפני יומיים פה בכנסת אמר יו”ר המחנה הציוני כי יש הזדמנויות חדשות באזור שיכולות לסייע לקידום השלום. אני מסכים. על כן אני קורא שוב להרצוג ולחבריו להצטרף אלינו לממשלה רחבה, ממשלת אחדות אמיתית שתחזק את הלכידות בעם, את היכולת שלנו למצות את הסיכויים לשלום”.

להסכם המלא לחצו כאן

יו”ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בטקס: “מהיום אנחנו עוד פעם שותפים חדשים ישנים”. ליברמן הודה לנתניהו על היכולת להתגבר על המשקעים וסיפר על “ניתוח מיוחד” שעבר: “אני מודה ומתוודה שבינתיים עברתי ניתוח להארכת הפתיל הקצר. אני מקווה שזה עזר”.

ליברמן אמר כי בתפקיד החדש הוא יעבוד על “הנושא החשוב ביותר, ביטחונם של אזרחי ישראל. למען נושא זה עשינו מאמץ, השארנו את כל שאר הדברים בצד ואני מקווה שבאמת נוכל לעשות כל מה שרצינו לעשות. מודה לאנשים שעשו עבודה נהדרת בדרך לא פשוטה במשא ומתן הזה”.

לסיום עקץ נתניהו את ליברמן: “אנחנו מכירים כבר 30 שנה, האנגלית שלך הרבה יותר טובה היום”.

לא הכול סגור

במסגרת הסכם הקואליציה המורחבת יוקצה סכום של 1.4 מיליארד שקל לטובת הרפורמה בפנסיה. סכום זה יוקצה בפריסה של ארבע שנים. כמו כן, יוקצו 150 מיליון שקל לדיור ציבורי. בנוסף לתיק הביטחון שיקבל ליברמן, סופה לנדבר תמונה לשרת הקליטה.

בנט. עדיין לא אמר את המילה האחרונה
בנט. עדיין לא אמר את המילה האחרונה

בתוך כך נמשך המשבר בין הבית היהודי לראש הממשלה בנימין נתניהו. כשעה לפני החתימה בין נתניהו לליברמן, אמרו גורמים במפלגת הבית היהודי כי לא יוותרו על הדרישה למנות מזכיר צבאי לחברי הקבינט בתמורה לתמיכתם בהסכם. “זו דרישה שנכתבה בדם ולא נרד ממנה”, מסרו.

מינויים של ליברמן כשר ביטחון ושל סופה לנדבר לשרת הקליטה מצריכים אישור של הכנסת ושל הממשלה, כך שהצבעת חברי סיעת הבית היהודי משמעותית ומהווה משוחה נוספת אותה יצטרך נתניהו לעבור.

“התעקשות ראש הממשלה על המשך מידור חברי הקבינט הביטחוני היא תמוהה. לא דרשנו ג’ובים ולא דרשנו תקציבים. דרשנו להציל חיי אדם. ההתעקשות מוזרה פי כמה וכמה לאור לקחי צוק איתן שקובעים שבשל מידור זה מלחמה של שבוע התארכה ל-51 ימים, עם כל המחירים”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.