האם הנשיא שוב פגע במאבק לטיהור שמה של מדינת ישראל? כך טוען ויל רוט, מנכ"ל המרכז לקידום יחסי ישראל-אירופה. ריבלין נפגש אתמול עם חברי מפלגת השמאל הקיצוני דה-לינקה במשכן הנשיא.

לדברי רוט, מדובר במפלגה אשר תומכת בארגוני שמאל רדיקליים אשר פועלים נגד ישראל בזירה האירופאית דוגמת "שוברים שתיקה" ו"בצלם".

ריבלין וראשי מפלגה דה-לינקה במשכן הנשיא. צילום: דה-לינקה
ריבלין וראשי מפלגה דה-לינקה במשכן הנשיא. צילום: דה-לינקה

"הדבר הזה פשוט בלתי נתפס", אומר רוט בכעס. "מדובר על מחדל דיפלומטי שעושה נזק למשרד ללחימה ב-BDS, במשרד החוץ ומשרדי ממשלה נוספים אשר נאבקים באותם ארגוני קיצון. מדובר על לא פחות מיריקה בפרצוף של הקהילה היהודית בגרמניה, יותר מכך, זן יריקה בפרצוף של כל מי שנאבק בזירה הגרמנית לטובת מדינת ישראל".

רוט מספר כי חברי המפלגה נטלו חלק במשט המרמרה, בו היו מחבלים שגרמו לפציעתם של תשעה חיילים שמנעו בגופם את פריצת המצור הימי על רצועת עזה.

שנה לאחר מכן, אומר מנכ"ל לקידום יחסי ישראל-אירופה, "דה-לינקה" וחמאס נפגשו שוב, הפעם בגרמניה: "ב-2011 המפלגה הזמינה את אחד מבכירי חמאס, ד"ר גאזי חמאד לוועידה שארגנו. הם ניסו לטשטש את העובדה שמדובר בתמיכה בחמאס ואמר שהם לא התכוונו להזמין דמות שמזוהה עם ארגון טרור, אך היה קשה להאמין להם – לאור פעולות העבר שלהם", אומר רוט.

ויל רוט. "נתן להם לגיטימציה"
ויל רוט. "נתן להם לגיטימציה"

רוט שוחח באחרונה עם חבר ישראלי שעבד כעוזר פרלמנטרי במפלגת "דה-לינקה", עד שנחשף לפעילות האנטישמיות במפלגה: "הוא אמר לי שהוא ראה את האובססיה והאנטישמיות נגד ישראל ונגד העם היהודי בישיבות סיעה ובכנסים", מספר רוט.

"במפגש הזה הנשיא ריבלין נתן לגיטימציה למפלגת השמאל הרדיקאלי אשר נאבקת נגד ישראל בגרמניה", מסכם רוט.

מלשכת הנשיא נמסר כי המפגש תואם לבקשת משרד החוץ אשר בנה את כל לוח הזמנים של ביקור ראשי "דה-לינקה" בארץ

בשיחה שנערכה עם משרד החוץ הוסבר כי המפלגה הוקמה משתי מפלגות שונות, אחת מקורה במזרח גרמניה ואחת במערבה. "דווקא זו המזרחית היא זו החיובית יותר כלפי ישראל", אמר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון.

"בקרב הפלג המערב אכן יש חברי פרלנמט בלתי לגיטימיים שהשתתפו במרמרה ונושאים עמדות שנמצאות על גבול האנטישמיות. אך בקרב המפלגה קיימת מגמת התמתנות. הם רואים את עצמם כשותפים בקואליציה לאחר הבחירות הבאות בגרמניה".

נחשון הדגיש כי לא מדובר ב"דיאלוג של טיפשים. זה שיח ביקורתי. הבהרנו להם כי לא יעלה על הדעת שהם ימשיכו להחזיק במפלגה אנשים בעלי דעות אנטישמיות שתומכים בארגונים אנטי-ישראליים. כיוון שהם עברו כברת דרך ארוכה, מצאנו לנכון לארח משלחת של שני ראשי המפלגה, ובין השאר להיפגש עם הנשיא. אנחנו רואים במפלגה את המרכיבים הנחוצים ליצירת שיח – כולל רצון לסלק את הגורמים הקיצוניים מהמפלגה".