צילום: פייסבוק

"אם ביטחון מדינת ישראל ומערכת הערכים שלנו חשובים לכם אז תשתפו את הפוסט הזה", כך פתח את דבריו חזי דרקסלר, בנו של יצחק דרקסלר את הפוסט בו הוא החליט לתקוף את אגף השיקום של משרד הביטחון על היחס המחפיר, לדבריו, כלפי אביו. "זה הסיפור שלנו – שהוא בעצם הסיפור של מדינת ישראל: באוקטובר 1973 מדינת ישראל שלחה את אבא שלי לתופת. לקרב שריון – שריון מול הסורים במלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן. לטובת מי שלא בז'אנר של מלחמות: קרב שריון – שריון זו ההגדרה הכי מדויקת לתופת. חירני"ק כמוני אפילו לא יודע לדמיין את זה.

את הקרב הזה הוא סיים כשבכוחותיו האחרונים הוא הצליח לחלץ את עצמו מטנק צנטוריון שחטף פגיעה ישירה של טיל סורי ומשם (אחרי שנאסף בטעות ע"י טנק סורי והצליח לגלגל את עצמו מהצריח) הוא הובהל לבית החולים רמב"ם בחיפה. לאחר שנה שכללה למעלה מ-70 ניתוחים ושיקום ארוך הוא החל את חייו עם 95% נכות. אבא שלי שייך לקבוצת האנשים שמוגדרים "נכי מלחמה" או במילים אחרות: מגש הכסף. אלו שמדינת ישראל חבה להם יותר מכל. כמובן לצד המשפחות השכולות.

למרות הפציעה אבא עבד כל חייו ופרנס אותנו (ששת ילדיו) בכבוד. כל חייו – עד לפני שלושה שבועות. חודשיים לפני שהוא היה אמור לצאת לפנסיה הוא הובהל ממקום העבודה שלו לבית החולים שיבא. האבחון: סיבוך חמור של הפציעה ההיא – בין אבני הבזלת של רמת הגולן. מהמיון בשיבא אבא הובהל לחדר הלם ואחר כך למחלקה ובהמשך חמישה ימים טיפול נמרץ שכללו עדכון כי הסיכוי שהוא יצא מזה הוא אפסי. "בודדים האנשים שיצאו מזה", אמר לאמא רופא בכיר. לוחם לוחם אבל גופו גבר עליו. אחרי כמה ימים בטיפול נמרץ ולהפתעת כולם השריונר התעורר. כמה ימים לאחר מכן הוא שוחרר מבית החולים. למרות שזה נשמע מעודד מצבו הבריאותי בכי רע. הוא זקוק לעזרה 24/7 והוא לא חזר לעצמו.

עכשיו נעשה 'זום אאוט' על הסיפור ותקשיבו לסיפור מקביל: "בתל השומר יש מתחם של משרד הביטחון. בצד אחד: אגף משפחות והנצחה – שאחראי על הטיפול במשפחות שכולות.  בצד השני: אגף השיקום של משרד הביטחון – שמטפל בנכי צה"ל.
לכאורה מדובר במתחם שעוסק בטיפול באנשים הכי חשובים למדינת ישראל. אלו שהקריבו את עצמם או את בני משפחותיהם למען תקומת ישראל"

אלא שכאן העניינים התחילו להסתבך מצידו של דרקסלר: "כמה ימים לאחר האשפוז התקשרתי לאגף השיקום. הסברתי את המצב והדגשתי כי מדובר בסיבוך של הפציעה ההיא. ביקשתי שיתייחסו אלינו כאילו הוא נפצע אתמול ויגידו לי מה מגיע לנו. בשורה התחתונה: חשוב שכל לוחמי צה"ל בסדיר ובמילואים (ואני אחד מהם) ידעו. כשתחזרו מהתופת פצועים תעברו לטיפול אגף השיקום במשרד הביטחון. ושם יתייחסו אליכם כאילו אתם לקוחות של חברת כבלים: תשלח פקס, יחזרו אליך, מענה קולי, נחזור אליך מחר. מתייחסים אלינו כנטל. כסרח עודף".

לסיכום הוסיף דרקסלר: "רק שלוש אנקדוטות קטנות ממסכת התלאות שאנחנו עוברים בשלושת השבועות האחרונים:

1. עברו שלושה שבועות מאז שאבא פונה באמבולנס מהעבודה. אף אחד ממשרד הביטחון לא בא לבדוק מה מצבו. כלום. זה פשוט לא מעניין אותם. כל מה שקיבלנו (וזה כמעט כלום) לווה בתחנונים.

2. בפעם הראשונה שהתקשרתי לאגף השיקום שאלו מה אנחנו צריכים. ביקשתי שרופא של משרד הביטחון ילווה את מצבו הרפואי (וזה כמובן לא קרה) ומוניות לאמא שלי – שהיא לא תצטרך להיטלטל באוטובוסים לבית החולים. "אבל לאבא יש רכב רפואי", אמרה לי הפקידה. גם אחרי שהסברתי לה שלאמא אין רישיון נהיגה והרכב עדיין בחנייה של העבודה של אבא לא אישרו לה מוניות. בסופו של דבר אישרו לה, אבל רק אחרי שבאמצע שיחה עם נציגת אגף השיקום עצרתי את הרכב באמצע רחוב ברמת גן ובכיתי כמו תינוק. "מדינת ישראל שלחה את אבא שלי למלחמה והוא חזר פצוע. אני צריך להתחנן אליכם כדי לקבל מוניות לאמא שלי?", אמרתי לה. היא אישרה לי.

3. היום התקשרתי שוב. אמרתי שאבא לא יכול להיות לבד ואנחנו חייבים עזרה. על הדרך גם שאלתי איך יכול להיות שאף אחד לא יצר קשר למרות שהם יודעים שהוא במצב קשה. "התקשרו אליך אתמול ולא ענית", אמרה העובדת הסוציאלית. לי אין שיחה שלא נענתה אבל יש לי עוד חמישה אחים, יש להורים שלי שני טלפונים ניידים וטלפון בבית. התקשרו אלי ולא עניתי אז הפקידה כתבה את זה במחשב שיהיה לה כיסוי תחת והמשיכה הלאה. לא טלפון להורים, לא טלפון לאחותי (שגם הייתה איתם בקשר והם אמורים להכיר את המספר שלה), לא טלפון לאחים שלי. וכמובן: אף אחד לא חשב לקחת רכב ולנסוע בערך 10 דקות ממטה אגף השיקום בתל השומר לבית של ההורים שלי. לבדוק מה מצבו של יצחק דרקסלר. כן, ההוא שמדינת ישראל שלחה לתופת וחזר עם 95% נכות".

תגובת משרד הביטחון:
"לצערנו לא קיבלנו טופס ויתור סודיות החתום על ידי יצחק דרקסלר ולכן אין באפשרותנו למסור פרטים רפואיים על נכותו או על מצבו הרפואי העדכני. נציין רק כי המידע שפורסם על ידי בנו של דרקסלר ברשתות החברתיות אינו תואם את המידע שיש בידינו. יחד עם זאת, למיטב ידיעתנו דרקסלר קיבל טיפול רפואי מיטבי בבית החולים וכן על ידי צוות אגף שיקום נכים במשרד הביטחון, שמלווה אותו ואת משפחתו כל העת".