לראשונה מאז פורסם שחיבר פרופסור , הוא מגיב בפומבי לביקורת שהוטחה במסמך שגיבש. הבוקר(א’) במהלך כנס באוניברסיטת בר אילן שעוסק בחופש אקדמי, חופש הביטוי וחרם אקדמי אמר כשר כי: “99 אחוזים מהתגובות שנאמרו בימים האחרונים על הקוד האתי לא היו ענייניות, הכול משום שבנט חתום על זה”.

פרופ' אסא כשר באוניברסיטת בר אילן. צילום: פלאש 90
פרופ’ אסא כשר באוניברסיטת בר אילן. צילום: פלאש 90

כשר המשיך ותקף את השמאל על הביקורת הפוליטית שחטף ואמר כי “דיון פוליטי הוא מלא שקרים. עקרון האמת לא חל עליהם. כל הזמן מותר לשקר, להגזים ולהבטיח הבטחות שווא”. הפרופסור, שחיבר בעבר גם את מסמך רוח צה”ל, אמר כי “הבעיה של האנשים האלה עם הקוד האתי היא שהבעיה שלהם נקראת בנט. ברגע שהוא חתום על זה, השמאל יהיה נגד”.

עוד הוסיף פרופסור כשר כי לפני שבע שנים פורסם גילוי דעת מטעם המועצה להשכלה גבוהה (המל”ג) על התנהגות נאותה בנושא חופשי הביטו, אך מיאנו לפעול. “כעת החליט יו”ר המל”ג, שהוא שר החינוך, להציב במקום משהו שמההתחלה קראו לו קוד אתי. המסמך שלי הוא מערכת הכללים שבאה להיות הפירוש של גילוי הדעת ההוא. אני לא חבר במל”ג. היא תרצה? תקבל. תרצה? תשנה או תדחה. זה לא בידיים שלי”.

“כאשר מדובר באתיקה אקדמית, כמובן מדובר בהתנהלות של הסגל האקדמי. לתחום המחקר וההוראה יש גם תחום של התבטאויות אנשי סגל אקדמי מחוץ לתחומם. רעיון המחקר באוניברסיטה הוא לא רעיון ש’אני עושה מה שבא לי’. במסגרת הדיסציפלינה (תחום דעת) יש לך חופש אקדמי. זאת אומרת, אף אחד לא אומר לך באיזה בעיה בכימיה אתה תתעסק ואף אחד לא יכול להגיד להיסטוריון שהוא לא יכול לפרסם מאמרים בהיסטוריה”, אמר פרופסור כשר.

“יש שני סוגים של פעילות של הסגל האקדמי. האחד זו התבטאות של איש הסגל האקדמי כלפי האקדמיה וזה בסדר שהמרצים יתבטאו נגד השלטונות של האוניברסיטאות שבהם הם מלמדים. בצד ההתבטאויות הללו, יש התבטאויות ברחוב. איש הסגל האקדמי הוא אזרח, אבל גם האגודה האמריקנית קובעת כי כשאתה נמצא ברחוב, לא יצאת מהגלימה האקדמית”.

“מסמך לא אתי ולא כשר”

אמש פרסם ועד ראשי האוניברסיטאות התנגדות למסמך שגיבש כשר. מהוועד נמסר כי הקוד “מפר באופן חמור ויסודי את תפיסת החופש האקדמי”.
ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
גם בכירי השמאל, בהם ציפי לבני, חבר ‘המחנה הציוני’ נערכו למתקפה כללית נגד הקוד האתי. “הקוד האתי לאוניברסיטאות שחובר לבקשת שר החינוך – הוא מסמך לא אתי ולא כשר, אלא עוד שלב בצמצום חופש הביטוי והמחשבה והפעם באוניברסיטאות”, אמרה לבני. ”איפה עוד אפשר לקיים דיון פתוח שיפרה את המחשבה אם לא במוסדות להשכלה גבוהה?”.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.