להקשיב ולא להאמין. ההקלטה שפרסם עמית סגל, של הדיון בבג”ץ סביב הכפייה על יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין לכנס את המליאה ולהקים את הוועדות, שהתקיים לפני מספר שבועות, היא באמת מסוג הדברים שהאדם צופה בהם ואינו מאמין. אינו מעלה על דעתו. כי הרי לא ייתכן שבחמש דקות בודדות, מספר היועץ המשפטי של הכנסת על “המתווה” שהוא מציע לבג”ץ, שמסביר במילים מכובסות, איך בג”ץ יכול לעקוף את יו”ר הכנסת ולכפות את כינוס המליאה והקמת הוועדות. וכדי לעשות זאת, להוציא לפועל את המתווה הזה, את הניתוח ה”כירורגי” הקטן ולא נרחב מדי, קרי, לפגוע בריבונות הכנסת “רק קצת”, הוא מסביר את הדבר הבא:

הוא מציע לבית המשפט להפקיע מידיו של יו”ר הכנסת “רק” סמכות ספציפית, במסגרת הניתוח הכירורגי הזה, ולהעביר אותה לוותיק חברי הכנסת. מהי הסמכות? לכנס את המליאה ולהקים את ועדות הכנסת. ולא רק שזו ההצעה, אלא שהוא (היועץ המשפטי של הכנסת) כבר הגדיל לעשות ופנה לחבר הכנסת עמיר פרץ, וכבר הציע לו הערב (לפני שבא לבג”ץ) את התפקיד. פרץ השיב בחיוב, ויהיה מוכן לכנס את הכנסת למחרת בבוקר.

וכשמתברר מן הדיון שלא רק שלא נאמר בחוק שהסמכות עוברת לוותיק חברי הכנסת, אלא שהחוק אף שונה ב 2016 ובמפורש בוטל הסעיף שמעביר את הסמכות לוותיק הכנסת וקובע שהיו”ר שהיה, כל זמן שהוא נבחר לכנסת ממשיך לכהן עד לבחירת יו”ר חדש, היועמ”ש מגדיל לעשות ואומר: “אני לקחתי על עצמי איזשהו גב מסויים [למלא את החוק החסר] שצריך לעשות פה.” כלומר, הגדלתי לעשות, החלטתי שלאור מכתב ההתפטרות, צריך למנות מישהו אחר (על אף שזה לא כתוב בחוק) וכבר פניתי לאותו אדם שהסכים. ואם זה לא מדהים לכשעצמו, הוא מציע לסיום לבית-המשפט להוציא צו, כדי שהכל יקרה בצו של בג”ץ ולא חלילה על פי בקשה שלו.

חמש דקות, שבהן, מבוטל סעיף בחוק יסוד, מוכנס תוכן חוקי חדש שמעולם לא נידון או חוקק בפרלמנט, הכל מוצע ע”י יועץ משפטי (היועץ המשפטי שאמור לייעץ לכנסת!) ומקבל גושפנקא בצו של בג”ץ.
זהו לא דיון על “הפרדת רשויות”, על “הגבול הדק”. זה גם לא ניתוח קטנטן של משהו מחוץ לרחם. זה ניתוח פולשני במיוחד עם איזמל דק, אבל חד במיוחד, שקוצר את האיבר החיוני ותופר את העור בחזרה, כדי שאיש לא ישים לב שהוא נלקח. ומעל כל, זוהי בבואה שלמה, לאובדן הסמכות המוחלט של רשויות השלטון, המחוקקת כמו גם המבצעת, בעזרתם האדיבה של היועצים המשפטיים ואדוניהם בבג”ץ.

ולסיום, לבעלי לב חלש, איני ממליצה לצפות בכל שאר הדיון שנמשך שעה וחצי.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.