7:07 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > כשהציונות הפכה לכיבוש

כשהציונות הפכה לכיבוש

על תפילה בכותל יכלו אבותינו רק לחלום, אז איך קרה שמלחמת ששת הימים הפכה למלחמה שנויה במחלוקת ולסמל הכיבוש?

כיכר השוק ריקה
"האחרון שיוצא מלוד, שיכבה את האור" הוא דוגמה למשפט המוכר יותר לאבותינו ופחות לבני דורי. הכוונה במשפט זה, אשר נתלה על גבי שלט מאולתר בכניסה לשדה התעופה בלוד לפני כ-50 שנה, תיארה בצורה צינית ובהומור שחור את הלך הרוח בחברה הישראלית בימים שקדמו למלחמת ששת הימים. "הנאום המגומגם" של ראש ממשלת ישראל דאז, לוי אשכול, לצד העולה מן הסיפורים הרבים על אותה תקופה, ממחישים את אווירת האבל הכבד בו היה שרוי העם. אווירה של כישלון ניסיון הקמת המדינה.

"חורבן בית שלישי" נכתב ונאמר על ידי אישי ציבור. וממש בסמוך למלחמה אף הוכנו שטחי קבורה המונית. הפרוטוקולים וההקלטות מההכנות למלחמת ששת הימים חושפים את חוסר הביטחון ששרר אז בקרב מקבלי ההחלטות תוך העדר אמון ביכולות הצבא לצלוח את המערכה הבאה. מהדבר מסביר גם את הצבת המטרה הצנועה שהוגדרה והיא- רק לשרוד את המלחמה הבאה. חזרה לירושלים? ממש לא על הפרק!

יחד עם זאת, בקרב רבים בעם עוד קיננה האמונה כי אין סיכוי שאלפיים שנות גלות, עם חזרתו ההיסטורית של עם ישראל לארצו, יסתיימו בטונים צורמים ובמספר שנים בודדות של האומה הטרייה. התפילות בעם והשירים ברדיו הציבורי המשיכו לייחל לחזרה לירושלים גם אם לא בקרוב, ובלי כל התנצלות שזוהי ציפייתנו, חילונים ודתיים, לחזור לירושלים!

ברכת הכהנים בכותל. צילום:פלאש90
ברכת הכהנים בכותל. עם ישראל חזר לארצו צילום:פלאש90

חזרנו אל בורות המים
"איני אדם דתי, מעולם לא הייתי. אבל זהו הכותל ואני נוגע באבני הכותל המערבי". כך אמר ושידר בדמעות רפאל אמיר, מראשוני הכתבים של קול ישראל, ברגע כניסתו אל הכותל בתום המלחמה. סוף סרט האימים של הימים אשר קדמו למלחמה כבר ידוע ומוכר. על אף העדר המטרה לחזור לירושלים, עם ישראל מכניע את צבאות סוריה, מצרים וירדן וחוזר ביד רמה לאזורים רבים, להם אבות אבותינו ייחלו והתפללו מדי יום במשך מאות ואלפי שנים. "ולירושלים עירך תשוב ברחמים"  וכל זה בשישה ימים בלבד.

כיום, לא רק שאין צורך לכבות את האור בלוד, ולא רק שגל הירידה פסק, ההפך הוא הנכון. למעלה משמונה מליון ישראלים מדליקים את אורם מדי יום, גל העלייה הלך וגבר בימים שלאחר המלחמה. הסוכנות היהודית פרסמה כי לראשונה רוב יהודי יושב בישראל (ביחס לתפוצות), ועל תפילה בכותל לה זכו בני דורי באין מפריע, יכלו אבותיי רק לחלום.

אז איך קרה בכל זאת שמלחמת העצמאות מכונה בפי כל מלחמת "השחרור" (מתוך הבנה כי אדמות ישראל שוחררו) בעוד מלחמת ששת הימים, אשר היתה למלחמה כפויה על העם ושהאויב הגדיר כי מטרתה "לשים את האויב הציוני בים", הפכה למלחמה שנויה במחלוקת ולסמל ה"כיבוש"? זאת תוך לחץ מתמיד בידי קבוצות בעם לחזור לקווי המדינה שקדמו לאותה מלחמה, כאילו הם המקור ליחסים העכורים בנינו לבין שכנינו. איך נשכח יום זה עד כדי כך שבחלק מלוחות השנה הוא אפילו לא מצוין?!  האין זאת כפיות טובה?! האם 49 שנים הספיקו לנו כדי לשכוח את האווירה בעם ערב המלחמה?!

צנחן שלחם במלחמת ששת הימים נישא ברחת הכותל. צילום:לעמ
צנחן שלחם במלחמת ששת הימים נישא ברחבת הכותל. צילום:לעמ

"אם אשכחך ירושלים"

בספר תהילים נכתב: "ירושלים הבנויה-כעיר שחוברה לה יחדיו". משפט זה, לצד עוד כמה אסימונים שירדו לי בשנים האחרונות, חדדו אצלי את ההבנה כי הדרך של ירושלים לתוך הקונצנזוס הישראלי לא תגיע מתוך מחלוקת, אלא מתוך חיבור ואיחוד הקטבים בחברה, חיבור מתוך "יחדיו". עד שזה יקרה, מבטיח אני לך ירושלים כי לא אשכח! לא את מה שהיה לפני, לא את מה שהיה אחרי ולא אתייאש מהדרך הארוכה שעוד מצפה לנו איתך.

 

עודד הרוש

עודד הרוש

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_8

"זה מאבק על צביונה של הארץ"

תושבי דרום ת"א מחריפים את המאבק להוצאת המסתננים. שפי פז: "זה לא מאבק מקומי, דרום ת"א הפכה לסמל"