ביום ראשון הקרוב, י"ב בחשוון, יחול יום הזיכרון הממלכתי לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. לרגל יום הזיכרון, תקיים קואליציה בשם 'זוכרים את הרצח – נאבקים על הדמוקרטיה' 5 מוקדי "אסיפה ישראלית" שמטרתה לדון בסוגיות השבת בפרהסיה והיחס למיעוטים.

"בכל מחלוקת שתהיה בתוכנו תכריע הדמוקרטיה". בני עקיבא והתנועה הרפורמית משתפות פעולה

 

הקואליציה מורכבת מתנועות נוער שונות שחברו ביחד עם מרכז רבין אל התנועה הרפורמית ואל שלל ארגוני שמאל. בין תנועות הנוער, גם תנועת בני עקיבא תשתתף, ומזכ"ל התנועה אף נמנה על חברי ועדה ציבורית מייעצת שהוקמה על מנת לעודד את המפגש והדיאלוג ולחזק את המהלך.

"תורת ישראל ונביאי ישראל הניחו את היסודות ואת האבן הראשה לתפיסות השוויוניות וההומניסטיות, שהשפיעו על העולם כולו – כשקבע המקרא במסמרות "ואהבת את הגר", הוא התכוון לכל זר לא רק למי שהתגייר", צוטטו דברי סיכום העצרת ה-17 באמנה עליה חתמו הארגונים השונים המרכיבים את הקואליציה.

"ראשי התנועה הציונית הצהירו כי ארצנו תהיה מושתת על יסודות החירות, השוויון והצדק… לפיכך אנו מתחייבים לפעול ללא ליאות לחישול ולחיזוק הדמוקרטיה הישראלית הצעירה ולעמוד על משמרתה", קבעו החותמים על האמנה. "במלאות 21 שנה לרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל, אנו יוצאים בקריאה משותפת לאזרחי ואזרחיות ישראל לקבלת עולה של הדמוקרטיה הישראלית בכל תנאי ומצב". עוד קוראים החותמים לכלל הציבור הישראלי, "להתחייב כי בכל מחלוקת שתהיה בתוכנו תכריע הדמוקרטיה".

החתומים על האמנה. צילום מתוך אתר "אסיפה ישראלית"

 

אז מה עושה שם תנועת הנוער של הציונות הדתית? מזכ"ל התנועה, יאיר שחל, אומר בראיון ל'אולפן הפתוח' עם בועז גולן כי "מדובר בפייק ניוז".

מהתנועה נמסר בתגובה כי "כלל החברה הישראלית מוזמנת לאסיפה הישראלית. בארגון והובלת האסיפה לוקחים חלק תנועות נוער בלבד: הנוער העובד והלומד, דרור ישראל, השומר הצעיר, מחנות העולים, מכבי צעיר, הנוער הלאומי ביתר, האיחוד החקלאי, מועצת תנועות הנוער ובני עקיבא".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20