דף הבית > חם ברשת > "כשאת עוד טיפסת על עצים": הציוץ הגזעני של מו"ל "הארץ"

"כשאת עוד טיפסת על עצים": הציוץ הגזעני של מו"ל "הארץ"

עמוס שוקן השיב בטוויטר בציוץ גזעני ולאחר שהותקף והואשם בגזענות - מחק את התגובה

עמוס שוקן. צילום: פלאש 90

תגובה של עמוס שוקן לציוץ גרמה עבורו בסופ"ש למבול של צרות. הוא הואשם בגזענות, עד שלבסוף הסיר את התגובה ואף נאלץ להתנצל עליה. הכל החל בציוץ שקבל על כתבה של מוסף "הארץ" בה בחרו כתבי העיתון את השירים הישראלים השנואים עליהם, בין היתר גם ההמנון הלאומי "התקווה" ו"ירושלים של זהב" נבחרו. אחד הגולשים צייץ בתגובה: "לכבוד חגיגות ה-70 עיתון הארץ נבחר לעיתון שהכי פחות קוראים והוא לא ממש מעניין אף אחד". מהשלב הזה התעורר ויכוח בטוויטר בין שוקן למספר גולשים. בשלב מסויים שוקן הגיב לגולשת בשם רוית דהן וכתב: "אין צורך רוית, האידאולוגיה שלך כנראה משמידה אותה לבד".

הגולשת דהן לא נשארה חייבת והגיבה לתגובתו של שוקן: "בזכות האידיאולוגיה שלי אתה חי במדינה הזאת כמו מלך ויכול לכתוב ולהפיץ את העיתון ההזוי שלך ללא מפריע". בשלב הזה שוקן החזיר לגולשת בציוץ גזעני: "חוצפנית. המשפחה שלי הייתה בהנהגה הציונית כשאת עוד טיפסת על עצים. 'הארץ' בידי משפחת שוקן 83 שנים. הסתדרנו מצוין בלי האידיאולוגיה שלך, וגם נמשיך". באופן טבעי, הציוץ הזה הוביל במהרה לעשרות ציוצים נזעמים על נוסח הדברים.

הציוץ של שוקן. צילום מסך: טוויטר

מספר גולשים העירו כי מדובר בציוץ גזעני. בין היתר נעמה לזימי, פעילה פוליטית במפלגת "העבודה", כתבה: "אז מסתבר שהבעלים של העיתון 'לאנשים חושבים' הוא אדם צר אופקים, גזען, ומתנשא… בכנות? רחמים על א.נשים כל כך בורים ומלאי שנאה".

בתגובה, שוקן כתב: "כאשר כתבתי את הציוץ השתמשתי בביטוי שמבחינתי אין לו קונוטציה גזעית או עדתית, אלא כזה שחותך גזעים ועדות ונמצא בכולם: בורות. אחרי כמה שיחות בטוויטר על הציוץ הזה הסתבר לי שהדברים שכתבתי הובנו כן עם קונוטציה עדתית, ולמרות שלא היה לכך שום קשר למה שרציתי לומר, מחקתי את הציוץ, והסברתי מדוע אני מוחק. מאחר ועלתה הסוגיה העדתית, שכאמור מבחינתי לא היתה קשורה לויכוח שלי עם רוית דהאן, כן אגיד שנדמה לי שהארץ נותן לה כיסוי לא מועט בכלל, ומי שקורא, יודע".

 

אולי יעניין אותך גם

בתוך שלושה ימים: 800 אלף דולר גויסו עבור משפחת פולד

קמפיין גיוס המונים שנפתח ביום בו נרצח אבי המשפחה ארי הי"ד, הצליח לגייס בתוך שלושה ימים בלבד סכום שיא של 800,000 דולר עבור המשפחה: "ארי עשה הרבה למען ישראל, ואנחנו רוצים לעשות משהו למענו"