13:17 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > כרוניקה של הכחשת שואה

כרוניקה של הכחשת שואה

האלוף יאיר גולן לא היה היחיד. בשבוע האחרון היו מספר התבטאויות מקוממות המנסות לקשור את יום הזיכרון לשואה ל"נכבה".

יאיר גולן הפך לכוכב של יום הזיכרון לשואה ולגבורה. אם בכוונת תחילה או בטיפשות וחוסר אחריות אמירתו כבר הפכה נכס משמעותי לשיח האנטישמי ומכחיש השואה. אולם בשבוע האחרון היו מספר נוסף של התבטאויות משמעותיות הנוגעות לעיצוב הזיכרון הלאומי ובעיקר הניסיון להפוך את יום זיכרון השואה לאוניברסלי ולקשר אותו בקשר ישיר ל"נכבה".
"לא הגיוני להתייחס לאסון של העם היהודי אבל מצד להתעלם בצורה ואפילו להכחיש את האסון הלאומי של התלמידים של העם הפלסטיני, שהתלמידים הערבים הם חלקו ממנו." כך התייחס המורה לאזרחות ומנהל מחלקת חינוך בארגון השתול ה"אגודה לזכויות האזרח" שארף חסן בראיון שנערך אצל קרן נויבך ערב יום השואה. חסן למעשה ביטא את המגמה של חלק מהאליטה האקדמית בישראל אשר מנסה לקשר בין השואה ל"נכבה" ובכך להפקיע את שיח השואה מההיבט "הלאומני-פרטיקולרי-פוליטי" ולהמירו לזיכרון אוניברסלי.

האלוף יאיר גולן
האלוף יאיר גולן

חסן לא פועל בחלל ריק ולא המציא כלום. ישנו מהלך מודע של חלקים מהאליטה האקדמית במדינת ישראל ובעולם לבצע תהליך מודע לפגוע בזיכרון השואה כפי שהיא נתפסת כיום. תחילה הפקעת ההיבט הלאומי-יהודי, ולהפוך את הזיכרון לאוניברסלי בלבד. לאחר מכן העמדה באותו המישור של ה"נכבה" לשואה, והמטרה הסופית היא לקיים השוואה בין הפושעים הנאצים בשואה לחיילי צה"ל כיום ובכך להפוך את הפלסטינים לקורבנות של השואה ושל מדינת ישראל.

כך שלא במקרה לפני מספר חודשים הוציא מכון ון ליר, המכון האקדמי החשוב בישראל, ספר העוסק בהשוואה בין השואה ל"נכבה" הפלסטינית. למרות ניסיונות ההתחמקות והטענה ש"אלו לא אירועים זהים או דומים, אבל שניהם אירועים טראומטיים, מכונני זהות", מדובר על השוואה פר-אקסלנס. זהו תהליך מתוחכם וציני לקיים השוואה בין האירועים ולחבר את תבוסת הערבים במלחמת העצמאות לשואת יהודי אירופה.
ח"כ חנין בראיון בראיון לרשת האנגלית "סקי ניוז" ביטא את המשך המגמה כאשר טען שמדינת ישראל מבצעת טיהור אתני באוכלוסייה הערבית בבקעת הירדן. זוהי למעשה דוגמא למטרה הסופית של התהליך, כי בהתבטאות של חנין אנו רואים כיצד היהודים מבצעים טיהור אתני באוכלוסייה חפה מפשע, ממש כמו הנאצים.

חנין. פלאש 90
חנין. פלאש 90

כן, צריך לומר זאת בריש גלי, מגמה זו היא דרך חדשה של הכחשת שואה. מכוון שהניסיון לא נגמר רק בהפקעת ההיבט היהודי של השואה והמרתו להיבט אוניברסלי אלא מחייב הוספת לו היבט פלסטיני. ביטא זאת המורה חסן ברדיו: "לדבר על השואה בצורה יותר מעמיקה זה מחייב להתייחס לאסון הלאומי גם של העם הפלסטיני".

במציאות נורמלית את מכחישי השואה היו צריכים להעמיד במקום ולהבהיר להם חד וחלק שהקשר היחיד בין השואה ל"נכבה" היא העובדה ששלוש שנים אחרי השואה, ניסו הערבים להשלים את המלאכה, להשמיד את היישוב היהודי בארץ ישראל ולהטביע בדם את המדינה היהודית בת יומה. ה"נכבה" הוא כישלון הניסיון הזה וניצחוננו במלחמה.

יום הזיכרון לשואה ולגבורה אינו יום השואה הבינלאומי, הוא יום לאומי-פרטיקולרי, יום בו אנו מצווים לזכור מה המחיר להיות יהודי בלי מדינה ובלי צבא.

אלון שוורצר

אלון שוורצר

ראש אגף מדיניות - תנועת "אם תרצו"
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התפטרות ליצמן: באופוזיציה מברכים, בקואליציה מאוכזבים

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות על התפטרותו מהממשלה בעקבות עבודות תחזוקה בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית. גלאון השתלחה: "מפלגתו תמשיך לינוק מעטיני השלטון"