No Tag To Print

השחתה ברשות האוכלוסין בתל-אביב. צילום: דוברות המשטרה
הכרוזים מחולקים למסתננים. הלל מאיר, TPS

כרוזים עם כתובות פעילים נגד ההרחקה חולקו למסתננים

פעילי ימין חילקו בדרום תל אביב כרוזים בשפה התיגרינית המזמינים מסתננים לבתי אנשי השמאל לאירוח ודוגמא אישית כפי שהצהירו עליה

הכרוזים מחולקים למסתננים. הלל מאיר, TPS
הכרוזים מחולקים למסתננים. הלל מאיר, TPS

 

ד"ר מיכאל בן ארי וברוך מרזל, יחד עם מספר פעילי 'עוצמה יהודית', יצאו לחלק ברחבי שכונת התקווה בדרום תל אביב כרוזים בהם מופיעות כתובות ומספרי טלפון של פעילים לטובת המסתננים שהתבטאו באחרונה בשבח העזרה לזר. בכרוזים, שנכתבו בשפה התיגרינית (השפה המדוברת ביותר בקרב המסתננים), מוזמנים המסתננים לבתי אנשי השמאל לאירוח ודוגמא אישית כפי שהצהירו עליה.

הכרוזים מחולקים למסתננים. הלל מאיר, TPS
הכרוזים מחולקים למסתננים. הלל מאיר, TPS

 

כזכור, במהלך השבועיים האחרונים חלה עליית מדרגה במאבק של עמותות שמאל נגד הוצאתם של מסתננים אפריקנים בלתי חוקיים למדינה שלישית. בין היתר, פעילים וארגוני חסות של 'הקרן לישראל לחדשה' הודיעו כי יסתירו בבתיהם מסתננים "כמו אנה פרנק". בין היתר, במסגרת הקמפיין אליו נרתמו ארגונים רבים, אורגנו עצומות שונות הקוראות לביטול מדיניות הממשלה עליהן חתומים טייסים, אנשי אקדמיה ורוח ואנשי חינוך.

ביום שלישי במהלך הפגנה שאורגנה על ידי ארגוני שמאל קיצוני הפגינו כאלפיים מסתננים מול שגרירות רואנדה בהרצליה. במהלך ההפגנה עוכבה על ידי המשטרה הפעילה החברתית למען דרום תל אביב שפי פז, והורחקה מן המקום.

הכרוזים מחולקים למסתננים. הלל מאיר, TPS
הכרוזים מחולקים למסתננים. הלל מאיר, TPS

 

קיבוצים, קמפוסים ושגרירויות: כך יסתירו את המסתננים

ביום שישי האחרון נפגשו קבוצת פעילי שמאל ומנהיגי המסתננים בבית התנועה הקיבוצית בתל אביב על מנת לגבש דרכי פעולה למאבק בהחלטת הממשלה להעביר את המסתננים למדינה שלישית. בין השאר סוכם על שורה של עקרונות יסוד, אותם הפיץ רכז המשימות לשעבר של התנועה הקיבוצית, יואל מרשק.

לפי הקבוצה, שנקראת "פנינו לשמש העולה", המאבק נועד "למנוע גירוש למדינות שבהן אין הוכחה לקליטה מסודרת ואמינה, מתנגדים להכניס לכלא את הפליטים שיסרבו לעלות למטוס". על אף שהמסתננים נכנסו ארצה באופן בלתי חוקי, מתחייבים בארגון  לפעול "רק על פי החוק והסדר הציבורי".

ד"ר מיכאל בן ארי וברוך מרסל מחלקים את הכרוזים. הלל מאיר, TPS
ד"ר מיכאל בן ארי וברוך מרסל מחלקים את הכרוזים. הלל מאיר, TPS

 

כמו כן, הסכימו בארגון לפעול בשורה של מישורים. בכוונתם לפעול מול הגורמים הפוליטיים על מנת לשנות את ההחלטה. פעילות זו למעשה כבר החלה, בין השאר בעצומות השונות שפורסמו בשבוע האחרון, החל בטייסים, דרך מנהלי בתי ספר וכלה בפסיכולוגים המתנגדים ל"גירוש", כפי שהם מגדירים אותו. כמו כן, כל פעילות למען המסתננים זוכה לכותרות ראשיות באתרי החדשות ובעיתונים, במה שנראה כמו קמפיין מתוזמר.

הדד-ליין: ה-1 באפריל

עד למועד מימוש החוק, ה-1 באפריל, מתכוונים ב"פנינו לשמש העולה" להכין מקומות לפיזור ברחבי הארץ, מחוץ לדרום תל אביב. בכך, מקווים בשמאל, לעקר חלק מהביקורת המוטחת בהם על השארת התושבים בודדים בהתמודדות עם המסתננים. למרבה הצער, ריכוזים אחרים של מסתננים ברחבי הארץ, רוויים אף הם בפשיעה ואלימות. כך למשל, רק אמש (מוצ"ש) הייתה קטטה בין נתינים זרים באזור השוק, כאשר אחד מהם נדקר ופונה כשהוא במצב קשה.

עוד חושפים פעילי השמאל הקיצוני כי בכוונתם להכין מקומות לקליטה בקרב משפחות, במבנים גדולים ואף הקמת ערי אוהלים בהם ישוכנו המסתננים. גורם נוסף אליו מתכוונים הפעילים לפנות על מנת לשכן את המסתננים ולמנוע את הרחקתם הם שגרירויות המדינות הזרות. בין השאר צוינו ספרד, פורטוגל והמדינות הסקנדינביות כמדינות שיוכלו לספק מקלט.

הפגנת מסתננים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
הפגנת מסתננים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

מי שעוד צפויות לקבל פניות דומות להענקת מקלט למסתננים הן האוניברסיטאות בישראל, שם יוכלו לשהות המסתננים ערב גירושם. זאת, "כיוון שעל פי החוק והאמנה המוסרית הבין לאומית ניתן לממש את שהייתם ללא התערבות המשטרה על להודעה חדשה. בפועל יווצרו מרחבים מוגנים בהסכמה". כמו כן, יוכנו מקלטים לשהיית מסתננים בפריפריה, זאת, כאמור, על מנת להקל על מצוקת דרום תל אביב.

לפי המכתב שהפיץ מרשק, מדובר בתכנית מגירה, שנועדה להיות מופעלת רק אם המאמץ הפוליטי ייכשל. עד כה, הסכימו רק שבעה קיבוצים לקלוט לתוכם מסתננים, בהם גזר, סאסא, בית קשת, גבעת חיים, עין דור, גניגר, ברעם. במקביל, פנו חברי קיבוץ באופן פרטני שמוכנים לארח מסתננים כמו: אורה נר, שדה בוקר, ומדרשת שדה בוקר. בהמשך, כך מתכננים, לערוך לכבוד ט"ו בשבט טקס נטיעות בביה"ס ביאליק רוגוזין, עם ילדי המסתננים בתל אביב.

השחתה ברשות האוכלוסין בתל-אביב. צילום: דוברות המשטרה
השחתה ברשות האוכלוסין בתל אביב במחאה על ההרחקה. צילום: דוברות המשטרה

 

הבוקר (ב') התנהל דיון סוער בוועדת הפנים של הכנסת בעניין הרחקת המסתננים הלא-חוקיים מאפריקה, אורקאינה וגאורגיה אל מחוץ לתחומי מדינת ישראל. מטרת הדיון והוועדה היא לבצע מעקב אחר יישום מדיניות הממשלה בעניין המסתננים וסגירת מתקן חולות, טיפול רשויות המדינה במבקשי מקלט מאפריקה, והיערכות המשק להרחקת המסתננים.

בזה-אחר-זה הוצאו מאולם הוועדה חברי כנסת שהתפרצו לדיון, בהם ח"כ עיסאווי פריג', ח"כ מרב מיכאלי וח"כ תמר זנגברג שניצלה את השניות האחרונות עם יציאתה כדי לצעוק לעבר חברי הכנסת קיש ואוחנה "אתם חברים של נאצים". זנדברג הוצאה אחרי שעשתה שוב שימוש בזכר השואה לצורך הדיון ואמרה: "אני חוזרת ועומדת על זה שהקשרים של מפלגת השלטון עם מפלגות אנטישמיות ונאציות באירופה היא בושה למדינת ישראל ובושה לממשלת ישראל".

It is not Android