הכפייה הלהט"בית ממשיכה. מחר תעלה הצעת החוק של חבר הכנסת ניצן הורביץ, יו"ר סיעת מרץ האוסרת על "טיפולי המרה". הצעת החוק מתחבאת מאחורי המושג 'טיפולי המרה', כאשר החוק המוגש להצבעה מחר, אוסר על טיפולים פסיכולוגיים סטנדרטיים ומקצועיים שמטרתם לעזור לאנשים שמעוניינים בכך.

בהצעת החוק נכתב כי "טיפולי המרה – טיפולים פסיכולוגיים שונים שנעשים במטרה ובמאמץ מכוון לשנות נטייה מינית ובכלל זה הפיכת בעלי זהות או נטייה מינית הומוסקסואלית לבעלי זהות או נטייה מינית הטרוסקסואלית".

 

מתוך הצעת החוק

 

עוד נכתב כי "מי שרשאי לעסוק בפסיכולוגיה לא יבצע טיפולי המרה או יציע לבני אדם טיפול מסוג טיפולי המרה".

כשכותב החוק מתייחס לזכות הבחירה של האדם נכתב כי "מהות הטיפול הפסיכולוגי הוא בסיוע למטופל לחפש את זהותו, לעשות את בחירותיו תוך מודעות עצמית לצרכיו, משאלותיו וחרדותיו במקום מכיל ומקבל.

טיפול המרה יוצר 'סדר יום' טיפולי מוכתב מראש, לכן עלול לחטוא למהות הטיפול הפסיכולוגי, כמקובל בכללי האתיקה המקצועית. חובתו של הפסיכולוג המטפל להכיר ולהיות מודע לעמדותיו, ערכיו ונטיותיו באופן כללי ובמיוחד בתחום עדין זה של האוריינטציה המינית.

 

 

לא נכון מקצועית, שעמדותיו, ערכיו ונטיותיו של המטפל ישפיעו על התייחסותו למטופל ובוודאי שלא על הכיוון הטיפולי. אם הוא איננו יכול לקבל את המטופל על בסיס עמדה לא שיפוטית, מקבלת ואמפטית, עליו לפסול את עצמו מלטפל באותו מטופל".

 

Photo by Yonatan Sindel/Flash90

 

ההגדרה בוויקיפדיה למושג "טיפולי המרה" שנעשה בו שימוש בחוק של הורביץ, מתייחס לטיפולים המתעללים בנפשו של האדם. לדוגמא: ד"ר ויליאם המונד הציע הקזת דם אחת בכל עשרה ימים, ונישואין בכפייה. היו שיטות אכזריות נוספות בהן סירוס, התנזרות, היפנוזה, טיפול בקרני רנטגן, טיפול בנזעי חשמל כתגובה אוורסיבית לגירוי מיני ממקור הומוסקסואלי, טיפול הורמונלי ולובוטומיה (ניתוח מוח)

 

החוק של הורביץ, אינו אוסר על פעולות אלו, שאסורות הן בוודאי בתקופתנו, אלא על בחירתו של מתבגר ללכת לטיפול פסיכולוגי כדי להבריא את נפשו ואת נטייתו. החוק של הורביץ מונע מהאדם את בחירתו החופשית. בנוסף, פסיכולוג שיבצע טיפול כזה, ייחשב כעבריין, ועל פי הצעת החוק "המבצע טיפולים כאלו יעבור עבירת משמעת לפי סעיף 33 לחוק, יופעל עליו אמצעי משמעת מיוחד של התליית רישומו מפנקס הפסיכולוגים לתקופה של חמש שנים לפחות לפי סעיף 43 לחוק, וכן תופעל עליו סנקציה פלילית של מאסר שנה או קנס לפי סעיף 53 לחוק".

 

Photo by Hadas Parush/Flash90

 

לחץ כבד מופעל על חברי הכנסת על ידי ארגוני להט"ב במטרה שיצביעו בעד החוק. הסיעות הדתיות, ש"ס ויהדות התורה, יצביעו נגד. בניגוד אליהם, שלושה חברי כנסת מסיעת ימינה, נפתלי בנט, איילת שקד ומתן כהנא, מסרבים להגיד שיצביעו שיתנגדו. עמדת כחול לבן אינה ברורה בשלב זה.

תיעדר מההצבעה. שקד.
Photo by Yonatan Sindel/Flash90

 

חברת הכנסת איילת שקד ככל הנראה תיעדר מההצבעה. למרות פנייתנו טרם הובהר אם היא מקוזזת עם ח"כ אחר. חברי הכנסת מתן כהנא ונפתלי בנט צפויים להיעדר גם הם. נכון לשעה זו סרבו השניים להגיב לפנייתנו.

לעומת זאת חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ וחבר הכנסת סופר התחייבו כי יצביעו נגד.

 

ייעדר אף הוא ככל הנראה. כהנא.
Photo by Hadas Parush/Flash90

 

מנגד, 'הפורום לאקטיביזם יהודי' מארגן עצומה חברתית בניסיון לגרום ללחץ נגדי כנגד גל הלה"טבי. בהודעת הפורום נאמר כי "כנסת ישראל הולכת להצביע מחר על איסור טיפולי המרה. נשמע טוב, לא?

אבל מה שלא אומרים לנו שהחוק אוסר כל טיפול שהוא, גם טיפול פסיכולוגי רגיל, שעוסק בשינוי המשיכה המינית".
עוד הוסיף הפורום כי "כיום מדינת ישראל מאפשרת (אפילו לילד בן 9) ולפעמים גם מממנת ניתוח לשינוי מין.
האם זה נשמע לכם הגיוני לאפשר ניתוח לשינוי מין ולעומת זאת לאסור טיפול שעוזר לאדם לבחור את משיכתו המינית?
כיצד ניתן לאסור על אדם ללכת לטיפול? באיזה רשות אנו מונעים ממנו את הזכות לבחור את אורח חייו?
שלחו מייל לחברי הכנסת וקראו להם להצביע נגד החוק".

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.