יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, קיים היום (ה') ישיבה מיוחדת בפרלמנט הספרדי בהשתתפות חברי פרלמנט מהקואליציה והאופוזיציה והציג בפניהם דו"ח חמור שערך מכון המחקר   בשיתוף ארגון ACOM שחושף את המימון הרב שמעבירה לארגונים אנטי ישראל שמזוהים עם ארגוני . זאת על אף שספרד ידועה כמדינה שמתנגדת לטרור ומתנגדת בגלוי לפעילות ה-  באופן עקבי.

לפיד וחברי הפרלמנט הספרדי
לפיד וחברי הפרלמנט הספרדי

חברי הפרלמנט בספרד אמרו כי הם מבינים שמשהו חייב להשתנות וכי הם מתגייסים למאבק נגד ה- BDS ולהתחלת הליך חקיקה להפסקת המימון. לפיד סיפר כי ארגונים "מתחפשים" לארגוני סיוע הומניטרי וארגוני זכויות אדם משתמשים בכסף ספרדי לקידום חרמות, קריאות לאלימות וקריאות אנטישמיות נגד ישראל וכי חלק מהארגונים מזוהים עם ארגוני טרור שאחראים לרציחתם של ישראלים חפים מפשע.

חברי הפרלמנט השיבו כי כעת הם מבינים שצריך לקדם מהלך להפסקת המימון הזה ולמצוא פתרון לבעיה וכי הם מתכוונים להוביל הליך חקיקה נגד מימון שמועבר מספרד לארגונים תומכי BDS

לפיד: "כסף ספרדי הועבר לחזית העממית שביצעה את "

הדיון החל בסקירה קצרה של לפיד המסבירה לאן מגיעים הכספים שמעבירה ממשלת ספרד. "הממשלה הספרדית מעניקה כספים לקבוצות שתולות הומוסקסואליים מעמודי טלפון בעזה, הם מעניקים כספים לאנשים שחושבים שזה בסדר להכות את אשתך; הם מעניקים כסף לאנשים שחושבים שזה בסדר להרוג יהודים רק כי הם יהודים, ולהרוג נוצרים רק כי הם נוצרים. אני משוכנע שאתם, כחברי פרלמנט בספרד, אינכם שמחים על הרעיון שכסף ספרדי מממן דברים שכאלה".

לפיד בפרלמנט בספרד. צילום: דוברות יש עתיד

לפיד חשף בפני הפרלמנט את הדו"ח שערכו מכון המחקר NGO Monitor  ו- ACOM והציג להם את הנתונים על המימון הספרדי לארגונים שמזוהים עם ארגוני הטרור: "בשנת 2015 כקרוב ל 5.1 מיליון יורו הועברו לידי ארגוני משנה התומכים בארגוני טרוראנחנו יכולים להעביר לכם את השמות, את ארגוני המשנה, את הכתובות, ואתם יכולים לעצור את זה. זו המטרה של הביקור שלי פה, לעצור את זה. זה תלוי בכם, זו המדינה שלכם, זה הכסף שלכם. אני משוכנע שיכולות להיות לכם מטרות טובות יותר עבור מיליוני יורו".

עוד הוסיף לפיד כי "לחזית העממית לשחרור פלסטין יש ארגוני משנה כאן בספרד יש להם את אותם אנשים שעובדים בשבילם. הם קיבלו 199,988 יורו מספרד. זה כסף שהולך לאנשים שתומכים בפיגועי התאבדות. הם אותם אנשים שביצעו את הטבח בבית הכנסת הר-נוף בירושלים לפני שלוש שנים. הם פשוט נכנסו לבית תפילה, ורצחו אנשים בזמן שהם מתפללים. אני משוכנע שזה עומד בסתירה לכל מה שהאנשים סביב השולחן מאמינים בו ויש לכם את האפשרות לעצור את זה".

הדיון בפרלמנט בספרד בהשתתפות חברי קואליציה ואופוזיציה
הדיון בפרלמנט בספרד בהשתתפות חברי קואליציה ואופוזיציה

הגב' אולגה דויטש, ראש דסק אירופה במכון המחקר NGO Monitor , שהשתתפה בדיון אמרה: "אנו מברכים על המהלך החשוב שמוביל ח"כ יאיר לפיד בפרלמנט הספרדי. מכון המחקר NGO Monitor מתריע במשך שנים על דפוסי המימון האירופי הבעייתי לארגונים לא-ממשלתיים, שבמקרים רבים מסיתים לשנאה ומאדירים טרור ואלימות. האירוע בפרלמנט הספרדי הוא בעל עיתוי חשוב במיוחד, וזאת לאור ההחלטות האחרונות שנלקחו בדנמרק, נורבגיה, שוויץ והולנד, לבחון את המימון שלהן לארגונים שפעילים בסכסוך הערבי-ישראלי"

בהמשך הביקור ייפגש לפיד עם מנהיגי הקהילה היהודית ושורה של מובילי דעה מספרד בבית הכנסת במדריד כדי לרתום אותם למהלך. מחר צפוי לפיד להיפגש עם יו"ר מפגלת המרכז בספרד, אלברט ריברה ועם מזכיר המדינה של ספרד, אילדפונזו קסטרו לופז מאוחר יותר יגיע לדיון של וועדת החוץ בסנאט כדי לקדם את הליך החקיקה להפסקת המימון של ספרד לארגוני BDS.

בהמשך לפיד יקדם הליך חקיקה בסנאט הספרדי
בהמשך לפיד יקדם הליך חקיקה בסנאט הספרדי
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.