מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > כנס פלסטיני נגד אש"ף: "הפך לקליפה ריקה"

כנס פלסטיני נגד אש"ף: "הפך לקליפה ריקה"

בכנס ראשון מסוגו השתתפו למעלה מחמשת אלפים נציגים מ-50 מדינות שונות. ברשות התנגדו לקיום הכנס: "פוחדים לערער את הלגיטימיות שלהם עוד יותר"

למעלה מ-5,000 פלסטינים מ- 50 מדינות שונות ברחבי העולם קיימו כנס באיסטנבול על מנת לדון בהקמת מוסדות פוליטיים חדשים שייצגו אותם. כך לפי דיווח באתר אל ג'זירה. הכנס, שנערך תחת הכותרת "The Palestine Abroad Conference", והתקיים יום שבת האחרון, הוא הראשון מסוגו במימדים כאלו.

אבו-מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית. משתתפי הכנס האשימו את הרשות הפלסטינית בהפיכתה למדינת חסות של הצבא הישראלי ופקידיו. צילום: פלאש 90
אבו-מאזן, יו"ר הרש"פ. המשתתפים האשימו את הרשות בהפיכתה למדינת חסות צילום: פלאש 90

רבים מן הדוברים והמשתתפים אמרו כי הם איבדו אמון בהנהגה הפלסטינית הנוכחית, עקב כישלונם להביא תוצאות מן המשא ומתן עם ישראל. הכנס התקיים בעקבות סכסוך שהתגלע בין המארגנים ובין אש"ף, כאשר באש"ף מאשימים את מארגני הכנס בניסיון לחתור תחתיו ולהחליפו. תייסיר חאלד, המשמש כאחראי לענייני פלסטינים השוהים בחו"ל מטעם אש"ף, אמר ל"אל ג'זירה", שהארגון "הזניח את הקהילות הפלסטיניות בחו"ל לאחר שחתם על הסכמי אוסלו".

הכנס הוחרם וזכה לביקורת מצד תומכי אש"ף, אשר טענו שהמארגנים מונעים מאינטרסים שאינם האינטרסים של העם הפלסטיני. בעבר, המועצה הלאומית הפלסטינית (שכבר אינה מתפקדת) כללה נציגים מן הקהילות הגולות.  אך כיום, לקהילות הפלסטיניות מחוץ לשטחי הרשות אין ייצוג תחת אף ארגון המקושר לאש"ף או לרשות הפלסטינית.

מג'יד אל-זיר, סגן יו"ר הכנס, אמר כי הכנס כשלעצמו אינו מהווה ניסיון להחליף את אש"ף, אלא ניסיון לרענן את השורות ולהפוך אותו בית לכל הפלסטינים כפי שהיה בעבר. משתתפים אחרים הצהירו כי הם מייחלים לשים קץ לבלעדיות של אש"ף כמייצג של העם הפלסטיני, והאשימו אותו בכך שהוא "קליפה ריקה של מה שהיה בעבר". הם טענו שאש"ף הוא מולידם של הסכמי אוסלו שהביאו לפשרה על הזכויות ההיסטוריות של הפלסטינים.

"אנחנו הפלסטינים, חייבים לעמוד מול אלו שנטשו את פרויקט הלאומיות הפלסטינית והחליפו אותו בהסכם אוסלו, שתוצאותיו הביאו להגנה והארכת ימיו של הכיבוש הישראלי, אמר אניס אל-קסאם, מומחה לדין בינלאומי וממקימיה של המועצה הלאומית הפלסטינית.

משתתפי הכנס האשימו את הרשות הפלסטינית בזלזול בזכויות הלאומיות הפלסטיניות ובהפיכתה למדינת חסות של הצבא הישראלי ופקידיו. דניאל ג'דוד, מנהיג פלסטיני-צ'יליאני, אמר כי זו לא הפעם הראשונה בה הרשות הפלסטינית התנגדה לכינוס מעין זה. "זה משום שהם פוחדים שהדבר יערער עוד יותר את הלגיטימיות החלשה ממילא שלהם". הוא הוסיף כי זאת לא הפעם הראשונה שהקהילה שלו השתתפה בניסיון לארגן ולתת לקהילות הפלסטיניות בגולה תפקיד במאבק על הגשמת זכויותיהם הלאומיות".

 

 עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

עוד באותו נושא

אולי יעניין אותך גם

מטען צינור הושלך סמוך לקבר רחל

מטען צינור הושלך לעבר החנייה הסמוכה לקבר רחל שבגזרת עוטף ירושלים. נזק נגרם לשלושה כלי רכב. כוחות גדולים של מג"ב סורקים באזור

jQuery('.shareTochnitIcon').click(function(){ jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInDesktop'); jQuery(this).siblings().toggleClass('hideInMobile'); });