שליחי הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: מאט שטרן, שגרירות ארה"ב בת"א

ממשל טראמפ מסיים בימים אלו את ניסוחי יוזמת השלום שלו, כך פורסם הערב ב"". לפי הדיווח, הנשיא טראמפ צפוי להציג אותו בקרוב, זאת על אף שמיקוד פעילותו הבינלאומית שלו הוסת באחרונה לצפון קוריאה.

לפי שלושה בכירים בבית הלבן, הממשל עוד בוחן כיצד להציג את התכנית מבלי שתידחה על ידי שני הצדדים. כזכור, הפלסטינים מחרימים בשלב זה את האמריקאים, בעוד בישראל הולכת ומתרקמת מערכת בחירות.

עוד דווח כי אחד היועצים הבכירים אמר כי התכנית נועדה לעקוף את המכשולים שמנעו עד כה הסכמה בין ישראל והפלסטינים, והזכיר כי היא אמורה לעבוד כמו "WAZE", המסייעת לנהגים לעקוף מכשולים בדרך. בתוך כך, הממשל עורך מחר (ג') כנס בניסיון לבחון דרכים להקל על המשבר ההומניטרי בעזה. נזכיר כי בשבת הודיעה הרשות הפלסטינית כי תחרים את הפגישה.

המסמך כולל הצעות שונות לכל הבעיות המרכזיות: גבולות, ביטחון, פליטים ומעמדה של ירושלים. הם מעריכים שגם הישראלים וגם הפלסטינים ימצאו בתכנית דברים שיקבלו ודברים שידחו. הבית הלבן הופך את נוסחת השלום הרגילה "על ראשה". נשיאים קודמים ניסו דווקא שלא להיכנס ליותר מדי פרטים על מנת שלא לגרום לצדדים לדחות את הצעותיהם על הסף. לפי גורמים רשמיים, שיטה זו אינה אפקטיבית. בתוך כך, בשבוע שעבר נפוצו דיווחים לפיהם סעודיה נתנה אור ירוק לתכנית.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישה עם שליחי טראמפ ברמאללה בחודש יוני. צילום: רויטרס

 

ביום ראשון האחרון, בתשובה לשאלת השר אופיר אקוניס, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי תכנית אמריקאית אינה נמצאת עוד על הפרק. עם זאת, שלושת מנסחי התכנית, , והשגריר דיווד פרידמן, בילו שעות רבות עם נתניהו.

נזכיר כי לפי פרסומים ערביים, במסגרת היוזמה האמריקאית תבונאם העיר העתיקה בירושלים, ישובים יהודים "יועתקו", הבקעה תישאר בשליטה ביטחונית ישראלית והפליטים הפלסטינים לא יקבלו את זכות השיבה. במסגרת התכנית הזו, תוקם מדינה פלסטינית מפורזת.:עוד באותו נושא