לאחר פיילוט ארוך ומוצלח בחטיבות גולני, גבעתי והצנחנים, משרד הביטחון החליט לרכוש 2,000 כוונות חכמות מסוג 'פגיון' ללוחמי החי"ר, כך פורסם לראשונה ב'ידיעות אחרונות'.

'פגיון' היא מערכת אלקטרו-אופטית שמולבשת על רובה סער ומשפרת באופן דרמטי את סיכויי הפגיעה בכל מצבי הירי והתרחישים – פיתוח משותף של חברת Smart Shooter מקיבוץ יגור יחד עם זרוע היבשה ומינהל פיתוח ואמצעי לחימה בצה"ל (מפא"ת).

צילום: באדיבות חברת Smart Shooter

 

בראיון שנתן אברהם מזור, אחד ממייסדי החברה, ל-Israel Defense הוא סיפר כי. "בזמן לחימה, החייל נמצא במאמץ פיזי רב, יש עליו עומס קוגניטיבי גדול מאד, והוא חייב להיות קרוב מאד למטרה כדי לפגוע. אם תביא לו טכנולוגיה שעושה זאת במקומו, יש לך יתרון. המערכת שלנו מאפשרת לזהות את המטרה ולהינעל עליה. במתאר שבו זמן חיות המטרה הוא מספר שניות, החייל צריך מעגל איתור והשמדה מהיר מאד. אפשר להתקין אותה על כל סוג נשק קל. ההתקנה לוקחת עשרים דקות", הסביר מזור והוסיף  "אין היום בעולם הרובאי פתרון כזה. הבאנו את היכולות מתחום הטילאות לרובאי".

כיצד המערכת עובדת?

הלוחם לוחץ על ההדק, אבל הרובה יורה רק כאשר המטרה מופיעה במרכז הכוונת. בניסויים שנערכו עד היום, שימוש במערכת 'פגיון' העלה משמעותית את אחוזי הפגיעה במטרות והקטין את שיעור הפגיעה ב"בלתי מעורבים". המערכת אינה מבצעת ירי בעצמה, אלא רק חוסמת או מאפשרת ירי בהתאם לבקשת הלוחם.

על פי הדיווחים, חלק צבאות מערביים רכשו כבר כמויות קטנות לניסויים, מתוך כוונה לבצע רכש משמעותי יותר בהמשך.
לינור בר-אל

לינור בר-אל