אם יש מטבע לשון שיכול להוציא אותי מדעתי הוא צמד המילים "מלה בסלע" כביטוי של מחמאה כביכול "מסכים על כל מילה שכתבת" או "מילה שלו זו מילה". 

מקורו של הביטוי מגיע מהתלמוד ונועד לשבח את השתיקה. "מילה בסלע, משתוקא בִּתְרֵין" (מגילה יח ע"א) – כלומר 'דיבור בסלע, שתיקה בשתיים'. סֶלַע – שמו של מטבע עתיק אשר נהג בארץ בתקופת חז"ל, ושוויו היה ארבעה דינרים. משמעתו הביטוי היא שאם ערכו הכספי של דיבור הוא סלע, ערכה של השתיקה הוא שני סלעים.

מעתה זכרו – אם הדובר מפריז בדיבורו, במקום להגיד לו לשתוק אפשר פשוט לרמוז לו "מילה בסלע".

איור מימי הביניים המתאר קרב אלופים בין ז'אן הרביעי דוכס ברטאן לבין לואי הראשון רוזן אנז'ו על השליטה בחבל ברטאן
איור מימי הביניים המתאר קרב אלופים בין ז'אן הרביעי דוכס ברטאן לבין לואי הראשון רוזן אנז'ו על השליטה בחבל ברטאן

שלפו מהמותן

הפיגוע בחברון וחיסול המחבל אירעו ביום חמישי בבוקר. בתוך שעות החל מרוץ תגובות. דובר צה"ל הזדרז להכריז כי "מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל ומפקדיו". ח"כ אחמד טיבי מיהר להכריז בביקורו ברומניה ש"ראש הממשלה בנימין נתניהו אחראי אישית לרצח הזה". נתניהו לא נשאר חייב ומיהר לשלוף: "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל". אחריו הגיע גם הרמטכ"ל ושר הביטחון ושרשרת ארוכה של מגנים.

גם מימין לא חסרו שולפים: בנט שהכריז "החייל אינו רוצח" ליברמן ששלח את תוקפי החייל לגור בסוריה או להתגייס בחיזבאללה, ח"כ נאוה בוקר שקראה להעניק חנינה לחייל ובהמשך פנה ראש הממשלה נתניהו פניית פרסה שהצטרף למגיני החייל והכריז ש"חיילי צה"ל ראויים לכל גיבוי".

המשותף לכל ההצהרות שלעיל הוא שהם לא חיכו לממצאי תחקיר ולבדיקות השונות, וכמו במערב הפרוע התחרו מי שולף ראשון

וידום אהרן

פרשת השבוע "שמיני" נפתחת בחגיגה גדולה: כמעט חצי שנה של הכנות לבניית המשכן הסתיימו, האש ירדה מהשמים למזבח ועם ישראל שמח וחגג את חנוכת בית ה'. אולם בשיא השמחה חלה תפנית בעלילה, כששניים מבניו של אהרן הכהן- נדב ואביהו, הקטירו אש זרה ומצאו את מותם במשכן

משה רבנו ניגש לאחיו אהרן ומנסה לנחם אותו על מותי שני בניו האהובים, אולם תגובתו של אהרן לטרגדיה העצומה היא- שתיקה- "וידום אהרן".

חז"ל מספרים שהקב"ה אהב את היכולת של אהרן לשתוק ברגע כל כך קשה, ובתגובה העניק לאהרן גילוי אלוקי נדיר

 

מורשתו של אהרן הכהן

השתיקה הזו מוסיפה להדהד גם כיום, ונושאת מסר עבורנו: כל עוד שהפעולה טרם בוצעה, אסור לנו לשתוק ועלינו לפעול ולעשות כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר. אולם מרגע שהפעולה הסתיימה, אסור לנו להחפז, ודווקא השתיקה היא התגובה הטובה ביותר

אם נחזור לתחילת הטור, כדאי לפוליטקאים שלנו לזכור ש"מילה-בסלע "

 

 

 

 

צבי טסלר

צבי טסלר