מאמן בית״ר ירושלים שרון מימר נוטרל לחלוטין בכל הקשור לתכניות הרכש של הקבוצה על ידי הבעלים אלי טביב. הצעד נעשה כתגובה להתנהלות של המאמן שהחליט שלא למלא אחר ההנחיות המקצועיות של הבעלים. מימר ממודר במו״מ עם סוכנים ובעלי קבוצות בכל הקשור לחיזוק הקבוצה. טביב, שקיבל אזהרה מההתאחדות לכדורגל לא להתערב בניהול השוטף של המועדון, הוריד פרופיל תקשורתי ועושה זאת בדיסקרטיות, בעיקר באמצעות שיחות טלפון. מערכת היחסים בין הבעלים למאמן הגיעה לשפל שמזכיר לגורמים בבית וגן את היחסים העכורים שהיו בשנתיים האחרונות בין טביב לרן בן שמעון ומנחם קורצקי.

טביב ומימר. תמונות: פלאש90 ועמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
טביב ומימר. תמונות: פלאש90 ועמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים

 

״מהרגע שהבאתי את שרון הוא הקשיב לכל מילה שאמרתי לו והגענו להישגים. לא במקרה הקבוצה סיימה במקום השלישי והגיעה לאירופה. העונה, פתאום הוא החליט לקחת עצמאות ולהתעלם מהנחיות שלי. כנראה שהוא צריך להבין מי כאן הבוס בדרך אחרת״, אמר טביב במסר חד וברור.

 

תחילת הסכסוך: מחנה האימונים

עד מחנה האימונים בהונגריה מערכת היחסים בין הבעלים למאמן הייתה מצוינת. טביב, כידוע, רגיל להיות מעורב בכל הנושאים המקצועיים עם ירידה לפרטים הכי קטנים, כולל הצבת שחקנים בעמדות מסוימות, חילופים במהלך משחק ועוד. מימר שהבין כי טביב אינו יכול להיות מעורב בניהול המועדון, לקח כמה צעדים קדימה, צעדים שעליהם, מבטיח טביב, הוא ישלם ביוקר.

אלי אוחנה, אלי טביב ושרון מימר במסיבת העיתונאים. צילום: משה בוקר
עד מחנה האימונים היחסים היו מצוינים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

מערכת היחסים בין הבעלים למאמן החלה להידרדר כאשר הקבוצה נקלעה לבעיה קשה בהגנה וטביב לא החתים בלם זר. מימר לחץ להביא בלם ברמה גבוהה וטביב במקביל הורה לו לעשות ניסיונות בהצבת השחקנים, כמו למשל להציב את המגן אנטואן קונטה כבלם ואת אבישי כהן כמגן. מימר התעלם מההוראות. המתיחות עלתה שלב גם בנוגע לדוד קלטינס ואמיר עגייב. טביב מתלהב מהשניים, מימר פחות מאמין בהם ושניהם מרגישים לא מוערכים אצלו. נזכיר כי מנחם קורצקי פוטר בעיקר בגלל התנגדותו להעלות בהרכב את דני פרדה ולידור כהן.

 

 השיא: חוסר האמון במוקדמות הליגה האירופית

טביב חשש מחוסר ניסיונו של המאמן הצעיר בזירה האירופאית וגילה, יותר נכון רצה לגלות, מעורבות גדולה יותר בנושא המקצועי כדי להעפיל לשלב הבתים בליגה האירופית. ״עלה לו השתן לראש. הוא מתנהג כאילו הוא מאמן גדול״,  אמר בזעם הבעלים על המאמן שלו בשיחה עם אחד מאנשיו הקרובים. טביב התייחס להתעלמות של המאמן מההמלצות שלו ובעיקר זעם שהמאמן לא מתנהל מולו באמינות ובשקיפות. ״רק בגללו הקבוצה הפסידה 5 מיליון שקל מההדחה מאירופה. מי יביא מהבית את הסכום הזה עכשיו? מימר?״ אמר בזעם טביב לאנשיו במועדון.

שרון מימר לפני ההמראה לבולגריה הבוקר. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
חסר ניסיון באירופה, מימר. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים

 

לקראת המשחק בבולגריה, היה סיעור מוחות של אלי אוחנה, טביב ומימר. אוחנה לקח החלטה לא להיות מעורב בהחלטות המקצועיות של מימר בכל הקשור להרכבים, מערכים וניהול המשחק. בגלל המתיחות שנוצרה בין הבעלים למאמן, אוחנה היה הדמות המקשרת, המרגיעה והשפויה. בשיחה המקצועית לקראת המשחק בבורגס, הייתה בין השאר התלבטות מי יהיה בהרכב, ז'אורז'יניו או בניון. מימר אמר בנחרצות: ״יוסי בניון פותח״. המאמן הוסיף כי הוא כבר הבטיח לבניון שהוא בהרכב. טביב לא אהב את ההחלטה אבל ספג אותה. אחרי התבוסה פתח הבעלים בבדיקה והבין כי דבריו של מימר כי כבר הודיע לבניון כי הוא בהרכב, לא היו מדויקים. טביב חש מרומה והזעם שנשאר ממחנה האימונים בהונגריה וההדחה מאירופה בבורגס גרמה לשבר כמעט בלתי הפיך.

 

חדר ההלבשה רותח

בינתיים, אלי אוחנה הפעיל את כל כוחו כדי למנוע את פיטוריו של מימר. העובדה שאוחנה עצמו היה זה שהחתים את המאמן על חוזה סטנדרטי עם פיצויים עד לסיום העונה, גרמו לטביב לקבל את ההחלטה של אוחנה שלא לפטר את המאמן. אוחנה שוחח רבות עם השניים, בנפרד, אבל המאמן המשיך לטעות. מימר מכחיש שאמר לשחקנים אחרי התבוסה בבורגס כי לא הוא קבע את ההרכב, אבל מספר שחקנים בכירים אמרו כי הצוות המקצועי הבהיר להם שההרכב שפתח בבולגריה לא היה על דעתו של מימר, במיוחד בכל הנוגע לדוד קלטינס ומיקי סירושטיין.

השפלה. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
השחקנים שמעו גרסאות שונות מהמאמן. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים

 

״זה ששחקנים שומעים דברים כאלה זה הכי גרוע, הצוות המקצועי ירה לעצמו ברגל. לומר לשחקנים שהמאמן לא קבע את ההרכב זה יותר גרוע מכל המתיחות שלו מול טביב״. מימר קלט את הטעות וכינס את השחקנים לאסיפה בה אמר שהוא קבע וקובע הכל. לטביב הדברים של מימר היו טובים מול ההתאחדות לכדורגל, אבל הבעלים הבין שהמאמן שלו מזגזג. בעיה גדולה לא פחות נוצרה למימר מול השחקנים. מציאות חדשה בה המאמן מציג שתי גרסאות שונות על אותו אירוע. משבר האמון הפך לחמור יותר. טביב לא מאמין למימר והשחקנים לא כל כך יודעים מתי המאמן דייק בדבריו בנוגע לקביעת ההרכב בבורגס.

 

אוחנה בתפקיד הגננת

הדבר האחרון שמחזיק זכויות הניהול, אלי אוחנה, היה צריך בתקופה הזו זה את תפקיד הגננת. אוחנה משקיע מאמצים גדולים לשנות את תדמית המועדון, לגייס כספים וספונסרים משמעותיים, לקרב את ראש העיר, לשדרג את איצטדיון טדי ומתקן האימונים ולהגדיל משמעותית את מכירת המנויים. בנוסף, אוחנה מתכנן שינויים מרחיקי לכת במחלקת הנוער המתפרקת, אך בשבועיים האחרונים הוא מוצא עצמו יותר ויותר עסוק בכיבוי שריפות ובניסיונות להפשיר את היחסים בין טביב למימר. לאוחנה יש השפעה גדולה על טביב ולכן מימר עדיין בתפקיד, אבל גם אוחנה מבין כי הכדור עכשיו במגרש של המאמן. ״גם אם טביב לא צודק לפעמים הוא הבעלים״, מסביר אוחנה כחלק מהרצון להרגיע את המערכת. מימר קיבל מסר כי הוא נמצא בתקופת ניסיון. אם בתקופה הקרובה ההתנהלות שלו לא תשתנה גם אוחנה לא ימנע את פיטוריו.

סמל שחוזר לכדורגל. אלי אוחנה. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
הפך לגננת של בית וגן. אלי אוחנה. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

בית״ר ירושלים קיימה אתמול משחק אימון מול הפועל אשקלון וניצחה 2-3. אוחנה שאינו מעונין להתערב למימר מקצועית, בחר לחזק את המאמן ולתת לו גב בתקופה הקשה הזו. אוחנה לקח כיסא והתיישב לצידו של מימר במשחק באשקלון. הוא מכיר מצוין את הסיטואציות בהן השחקנים בישראל מזהים חולשה ואת ההשלכות שיהיו אם לא מטפלים בהן מיד. הנוכחות של אוחנה על כיסא לצידו של מימר בשיא המשבר בין הבעלים למאמן היא הרבה יותר מאמירה.

טביב פנה לגורם המקורב למאמן וביקש ממנו להעביר למימר את המסר הבא: ״בעונה  שעברה שרון מילא את כל ההוראות שנתתי לו והוא אפילו אמר את זה בראיון שנתן. העונה הוא קיבל ביטחון בגלל המטריה שיש לו מאלי אוחנה. כנראה שצריך להזכיר לו מי בעל הבית בבית״ר ירושלים״. מימר מסביר מצידו כי אינו מתכוון להיות הבובה של טביב וכי הוא, בתור מאמן הקבוצה, הסמכות המקצועית במועדון. נכון לעכשיו אוחנה מצליח לשלוט בשריפה הגדולה שפרצה, עתידו של מימר תלוי בהתנהלות של מימר עצמו. גם אוחנה יודע שיש קווים אדומים ויש גבול כמה גם הוא יכול להגן על המאמן מול דעתו של הבעלים גם אם על פי הפרוטוקול אסור לו להיות מעורב בניהול המועדון.

אוחנה לצידו של מימר במשחק האימון אתמול נגד אשקלון
אוחנה לצידו של מימר במשחק האימון אתמול נגד אשקלון
אוחנה לצידו של מימר במשחק האימון אתמול נגד אשקלון
אוחנה לצידו של מימר במשחק האימון אתמול נגד אשקלון
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20