בניגוד לימים עברו, היום אין צורך להתבייש בקשיי למידה. הסובלים מהם מאובחנים פעמים רבות כאנשים אינטליגנטיים ורחבי אופקים שבעיות מולדות מונעות מהם להתקדם ולהתפתח מבחינה לימודים. שיטת הלימודים הנהוגה בבתי הספר ולאחר מכן באוניברסיטאות לא תמיד מתאימה לכל אחד. תלמידים המגלים כי הם אינם יכולים לעמוד בקצב הלימודי של המסגרת שבה הם לומדים עלולים למצוא את עצמם מאחור. כדי להימנע מכך, מומלץ לפנות בהקדם לאי מקצוע.

מהי דיסלקציה

דיסלקציה מוגדרת כלקות למידה אשר מתקשרים לכישורי שפה. אצל כל אחד ואחת יכולה הדיסלקציה להתבטא באופנים שונים:

  • בעיה בהגיית הברות חדשות או מרובות – אנשים אלה מתקשים להגות מילים ארוכות ומורכבות, הם מגלים כי אינם מצליחים להקשיב ולכתוב בו זמנית (שני כישורים המסייעים בלמידה בבית הספר ובאוניברסיטה), מביעים רעיונות בעל פה אך מתקשים להביע אותם בכתב, כמו גם חווים קושי בלימוד שפה זרה.
  • קוראים לאט – ישנם אנשים אשר מקשים לקרוא מהר אף על פי שהם מנסים ככל יכולתם להרבות בקריאת ספרים ומאמרים בעיתונים.
  • בעיה ברצף הכתיבה – נקראת גם דיסגרפיה. הסובלים מלקות זו מתקשים לכתוב ללא שגיאות כתיב וכתב היד שלהם אינו ברור.
  • קושי בהקניית מיומנויות למידה – תלמידים אלה סובלים מקשיי התארגנות, זכירת החומר הנלמד ושימוש במאגרים כמו מחשבים או ספרים לצורך למידה.
  • קשיים בחשבון ומתמטיקה – גם קשיים אלה נכנסים לתחום הדיסלקציה. התלמידים נוטים להתבלבל בין הסימנים המתמטיים ואינם מצליחים לזכור נוסחאות.

לאבחן את הבעיה

על פי רוב, ניתן להבחין בלקויות למידה בגיל צעיר מאוד. כבר בבית הספר היסודי אפשר לבדוק אם הילד סובל מקשיים בקריאה, כתיבה, הבנת הנקרא או שהוא אינו מצליח לבצע פעולות פשוטות בחשבון. אבחון לקות למידה מתבטא בשורה ארוכה של מבחנים אשר נועדו לשלול את הלקות או לגלות אותה. כך הילד עובר מבחנים בנושאים כמו כישורי הבעיה בעל פה, תפיסת הזיכרון החזותי, קריאה וכתיבה בשפה האנגלית (שפה זרה), בדיקת יכולת חישובית, בדיקת המודעות הפונולוגית, תפיסה מרחבית ועוד.

לא רק לילדים

לעתים ההבנה שהאדם סובל מלקות למידה מגיעה בחיים הבוגרים, בשלב שבו האדם נרשם ללימודים במכללה או באוניברסיטה ונאלץ להתמודד עם הלימודים האינטנסיביים. אך בעוד שבבית הספר הצליח התלמיד לעבור את הבגרויות בשלום תוך הפעלת מאמצים רבים וקצת עזרה מחברים טובים, הרי שבמוסד לימודים להשכלה גבוהה המצב מורכב יותר. מסיבה זו, חשוב לבצע אבחון לקויות למידה לסטודנטים לפני שהלקות תחמיר. שכן, בעיות המתבטאות בקשיים לימודיים עלולות גם להתבטא בהתנהגות בעייתית אשר תקשה עליהם להסתגל במוסד הלימודים. אבחון נכון, מנגד, יוכל להשיג לסטודנטים הקלות כמו תוספת זמן בבחינות אשר יסייעו להם להתמודד עם החומר הנלמד.

פונים למכון מקצועי

מאוד לא מומלץ להתעלם מבעיה כמו ליקוי למידה. אם יש מישהו מבינכם הסובלים מקושי בחישוב מספרים או מקריאה אטית, זו לא סיבה להמשיך ולסבול. מכון מקצועי יוכל לסייע לכם לטפל בקושי לפני שהוא יהפוך למעין כדור שלג מתגלגל שלא ניתן יהיה לעצור.

מכון זרחין, אשר מנוהל על ידי מיכאל זרחין, הוא מכון המעניק יחס אישי לכל ילד אשר בא לאבחון וטיפול. אף בעיה אינה נותרת ללא מענה מקצועי, וילדים אשר לא האמינו כי הם יכולים לקרוא, לכתוב או לחשב, מגלים כי הם מסוגלים לעשות זאת. זרחין עצמו סבל מקשיי למידה, עד כי מומחה אחד מאמריקה הראה לו שהוא מסוגל לכל. כשמאחוריו שנים של התמודדות יום יומית, הקים מיכאל זרחין את המכון שלו שבו הוא מסייע לילדים לרכוש את המיומנויות הבסיסיות ואף הרבה מעבר לכך.

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.