תכנית הטיפול בתופעת הפוליגמיה הוצגה הבוקר (ב') בפני ועדת השרים, כך פורסם ב"וואלה". במסגרת התכנית, אותה גיבשה שרת המשפטים , ישולבו צעדים שונים מתחומי השיפוט, אכיפה, חינוך ורווחה במטרה למגר את התופעה, שבולטת במיוחד בקרב הבדואים.

הפטריוטים א'-ה' 22:00

בין סעיפי התכנית – הגברת האכיפה על נישואים פוליגמיים, הוספת , העלאת דמי המזונות במקרים של וקיזוז קצבות ביטוח לאומי לגברים שמסרבים לשלם מזונות.

נשים בדואיות. צילום: פלאש90
בדואיות. צילום: פלאש90

 

לפי הנתונים, האוכלוסייה הבדואית מובילה בשיעורי הפוליגמיה כאשר ב-16.6% מהמשפחות בקרבה נשואים הגברים ליותר מאישה אחת. מדובר בנתונים גבוהים יותר מאשר אלה של האוכלוסייה המוסלמית בישראל וכן הנתונים ברשות הפלסטינית.

המטרה של התכנית היא הגברת המודעות לפוליגמיה, ייצור תמריצים להשתלבות בשוק התעסוקה לנשים בקרב האוכלוסייה הבדואית. השרה שקד אמרה כי יש "למצוא את האינטרס המשותף לפריצת הדרך שתעלה את החברה הבדואית כלפי מעלה מבחינה חברתית וכלכלית".

בנושא המזונות – משרד המשפטים פועל על מנת לקזז קצבאות ביטוח לאומי מגברים שלא משלמים מזונות, וזאת ללא צורך בהגשת תביעה, מה שמהווה כיום את החסם העיקרי עבור אותן נשים. בתחום השיפוט והאכיפה – עד היום המדינה נמנעה מהגשת כתבי אישום על . מינואר האחרון, בעקבות הנחייתו של היועמ"ש, הוגבה האכיפה והתקבלו עד כה כ-75 דיווחים. העונש על יכול להגיע לחמש שנות מאסר בפועל.

מרגישה שסמכויות הוועדה הופקעו. שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90

 

בעניין הגירושים הפיקטיביים – עד כה בין הדין השרעי פסק דמי מזונות נמוכים, מה שעודד גברים להתגרש באופן פיקטיבי בבתי הדין. כעת, יפסקו בתי הדין דמי מזונות בסכומים גבוהים גם במקרים של גירושים פיקטיביים. פסקי המזונות הנמוכים לא יצרו הרתעה מפוליגמיה, אלא גרמה לחוסר אחריות מצד הגבר כלפי ילדיו. השילוב בין העלאת סכום המזונות וקיזוז דמי הביטוח הלאומי יוביל לרתיעה מפוליגמיה.

התכנית עוסקת גם בנושאי החינוך והרווחה, והיא מציעה כי יופעלו יותר מעונות יום, מה שיתרום לכך שגידול במספר הילדים שיהיו תחת מסגרת חינוכית ויתרום גם לתעסוקת הנשים והתחזקותן בחברה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא