כך תזהו ותימנעו ממחלת העכברת: פרסם הודעה במטרה להרגיע את הציבור בשל התפרצות מחלת העכברת (), וביקש שלא לעצור את שגרת החופש והטיולים של הציבור בשמורות הטבע והנחלים שבצפון.

נחל הזוויתן. צילום: יעקב נעומי, פלאש 90

יחד עם זאת הדגישו במשרד כי לאור ריבוי המקרים של המחלה והאימות החיובי של מקרי הדבקה יש להקפיד ולשמור על ההנחיות בנוגע למניעת המחלה. לאחר התייעצויות עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים בתחום והרשויות המוסמכות עודכנו ההנחיות לציבור.

ההנחיות המעודכנות:

  1. אין להיכנס למים או לאדמה רטובה ממי הנחל בנחלים הבאים:  זכי, יהודיה, משושים, זוויתן, הירדן באזור פארק הירדן בלבד, שפך נחל דליות באזור המג'רסה (בטיחה, בקעת בית צידה) בלבד, נחל ג'ילבון.
  2.  חולים שטבלו במים או בבוץ רטוב ממי הנחל באותם נחלים החל מתאריך 1.7.18, עם חום מעל 38 מעלות שנמשך יותר מיממה ותקופת זמן של פחות מ-3 שבועות לאחר הטבילה מתבקשים לפנות לרופא המשפחה.
  3. מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני אחרים אינו צריך לפעול.
  4. המשרד מחדד את האזהרה מפני כניסה למים כלפי נשים בהריון, קשישים, ילדים ובעלי מחלות כרוניות.

ניתן לטייל כרגיל בכל שאר המקומות באזורי צפון הארץ. רשימת הנחלים אליהם יש להימנע מכניסה מתעדכנת והיא תופיע גם באתר רשות הטבע והגנים: https://www.parks.org.il/

ראפטינג ברמת הגולן. צילום ארכיון: חיים אזולאי, פלאש 90

 

איך אדע אם חליתי בעכברת?

מדובר מחלה זיהומית המועברת לבני אדם מבעלי חיים וישנם יותר ממיליון מקרי תחלואה בעולם בשנה, בעיקר במדינות עולם שלישי. בישראל המחלה נדירה יחסית, עם ממוצע של 10 מקרים בשנה.

תסמיני המחלה העיקריים הם: חום, כאב ראש, חולשה, כאב שרירים, כאב גב, בעיות במערכת העיכול, עייפות ותשישות. פעמים רבות התסמינים מזכירים שפעת. בחלק קטן מהחולים המחלה עלולה להסתבך ולגרום לאי ספיקת כליות, לפגיעה בכבד ולדלקת קרום המוח .

על פי רוב, התסמינים מופיעים בין שבוע לשבועיים לאחר החשיפה לחיידק. במקרים חריגים התסמינים יופיעו לאחר שלושה ימים – או שלושה שבועות. רוב האנשים שנחשפים לחיידק לא יפתחו מחלה. ואלו שכן – יפתחו מחלה עם תסמינים קלים. רק במיעוט המקרים התסמינים הופכים להיות קשים ומסוכנים עד כדי מוות.

הטיפול במחלה הוא באנטיביוטיקה שניתנת בכדורים או דרך הווריד. אין חובת אשפוז בכל המקרים ואפשר לקבל טיפול ולהשתחרר הביתה.

הטיפול במחלה באמצעות . צילום: רויטרס

לפטוספירוזיס היא מחלה תעסוקתית – מי שנדבק בה הם בדרך כלל וטרינרים או עובדי משק שעובדים עם בעלי חיים וחשופים אליהם, כמו גם אנשים שמטפלים במערכות ביוב ושפכים. בשנים האחרונות יש דיווחים על תחלואה הקשורה לתיירות במקורות מים בהם היו הפרשות של בעלי חיים.

המחלה נמצאת אצל חלק מבעלי החיים שמפרישים את החיידק דרך השתן. בעלי החיים העיקריים שמפיצים את המחלה הם המכרסמים ובעיקר העכברים ומכאן שמה של המחלה. גם חיות כמו פרות וכלבים יכולות להפיץ את המחלה. ההדבקה היא רק בחשיפה להפרשות, בעיקר לשתן, ולכן אין סכנה אמיתית בהדבקה בין אדם לאדם.

עכבר. המחלה מופצת בעיקר ע"י מכרסמים. צילום: סופי גורדון, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.