No Tag To Print

בלי בושה

כך צריכה להיראות תעמולת בחירות| דעה

על מה מבוססת ההשקפה המדינית של נתניהו ולמה ראש הממשלה לא מציג אותה בקמפיין הבחירות?

 

רמי רחמיאל, חוקר עצמאי בנושא גאו-פוליטיקה| דעה

ב5 בספטמבר פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו בדף הפייסבוק שלו סרטון שבו הוא מסביר מה המדיניות שמנחה אותו לאורך כל תקופת כהונתו. נכון לרגע כתיבת שורות אלו היו לסרטון מעל 600 אלף צפיות, זהו סרטון חשוב מעין כמוהו המסביר באופן ברור את מדיניותו של ראש הממשלה בתחום הכלכלי-מדיני-בטחוני.

נתניהו כבר הציג בעבר את ההשקפה המדינית שלו לעומק בוועידות גלובס של 2018 אולם משום מה עד כה הוא לא פירט או השתמש בתשדירים קצרים בהשקפה המדינית שלו לאורך הקמפיין הפוליטי של הליכוד, בין אם לכנסת ה-21 או לכנסת ה -22.

קודם כל מה בדיוק ההשקפה המדינית של נתניהו? היא מתחלקת ל- 3 מאפיינים.

ראשית זו העצמה הצבאית. ישראל צריכה לחתור לכמה שיותר כוח צבאי, עליונות בתחום הסייבר, בתחום האוויר, כוח ימי גדול יותר, מלט"ים ורחפנים משוכללים יותר, מודיעין מדויק יותר, מוכנות צבאית גדולה יותר וכן הלאה. תמיד להיות לפני כל המדינות והארגונים סביב לישראל להיות נכונים להכות אותם תוך הרתעה קשה. אולם פה חשוב לזכור כי לא מדובר בלוחמנות, להיפך נתניהו הוא אחד מראשי הממשלה הכי לא לוחמניים שהיו לישראל. הוא תומך כמה שיותר בהכלה, הוא לא רוצה להיכנס ללחימה בעזה, הוא מנסה לא לעורר פרעות בקרב ערבים ביו"ש או בקרב הבדוואים בדרום. נתניהו נראה בעיני רבים בימין "כרופס" או "לא ימני אמיתי". גם נאום בר אילן שלו מיוני 2009 ,3 חודשים לאחר שנכנס לתפקיד, היה כביכול רופס, אולם הוא נועד להשאיר לישראל מרחב תמרון דיפלומטי מול ממשל אובמה שבדיוק החל את כהונתו ונאם באותו החודש בקהיר את נאום קהיר האנטי-ישראלי. כלומר המאפיין הראשון הוא לא רק צבאי טהור אלא גם לדעת להכיל ולהילחם רק מתי שצריך והוא מוביל למאפיין השני.

עצמה כלכלית, זהו המאפיין השני, שבו ישראל תשמור על שוק חופשי כמה שיותר חזק עם מגזר ציבורי כמה שיותר קטן. תעודד צמיחה במשק על ידי המגזר הפרטי, תעודד השקעות חוץ בעיקר בתחום ההייטק, סייבר, התפלה וכו'. ישראל תצמח בעצמה הכלכלית שלה על ידי שוק חופשי, משיכת השקעות, התפתחות טכנולוגית, ובהקשר למאפיין הראשון עצמה צבאית ודחיית עימותים. ב2018 ישראל שברה שיא במספר התיירים השנתי שלה, מעל ל4 מיליון, דבר כזה לא יכול היה לקרות אילו היא הייתה נכנסת למערכה ברצועה. ומשם נגזר המאפיין השלישי והוא עצמה מדינית.

כשישראל חזקה צבאית, ללא מצב של לחימה, עם שוק צומח, ועצמה טכנולוגית למדינות בכל רחבי העולם יש מה לחפש בישראל. מקוריאה, יפן, סין, הודו, אמריקה הלטינית, מדינות מרכז-מזרח אירופה, אפריקה ואחרות. העצמה המדינית הזאת יכלה להביא לסנקציות ובידוד של איראן, חיזבאללה, וחמאס ובכך החליש אותן כלכלית וצבאית ושם כמו במעגל ישראל מקבלת עצמה צבאית, ואז כלכלית, ואז מדינית. זוהי אסטרטגיה מדהימה לישראל.

אולם מסיבה לא ברורה נתניהו לא הציג את החשיבה המדינית שלו לאורך קמפיין הבחירות הזה או הקודם והעדיף להתעסק באשמות, נגד גנץ, נגד לפיד, נגד ליברמן, נגד ערבים, נגד שמאלנים, נגד בדוואים, נגד התקשורת ומי לא. אולם במקום ההאשמות האישיות האלו האם לא היה עדיף להציג את מה שיש לאזרחי ישראל להרוויח מהכהונה שלו כפי שהוא עשה באותו סרטון?

הרי גנץ ולפיד או ליברמן הם לא אויבי העם וגם לא השמאל, כולם יהודים, והרוב הגדול מסכימים שאיראן, חמאס, הג'יהאד האסלאמי, חיזבאללה, טורקיה של ארדואן ועוד הם אויבים אף אחד מהם לא ביקש להגיע לפשרה עם אויבי ישראל ורבות הם מתווכחים על מדיניות ספציפית או על דרך הביצוע שלה.

הסרטון של נתניהו היה נפלא וראוי שכל מדינאי בישראל יציג במשנה רחבה וברורה את המדיניות שלו לישראל. מה הוא רוצה להשיג? ואיך הוא מתכוון להשיג את זה? הרי אזרחי ישראל הם אנשים בוגרים ולמרות סיסמאות "ההמונים לא מבינים" – ההמונים כן מבינים והיגיון הוא כן נחלת אזרחי ישראל וזה חשוב וראוי להציג משנה מדינית ברורה והגיונית שמנוסחת בפשטות לאזרחי ישראל ומה יש להם להרוויח מזה. 

למרות נאום בר אילן של נתניהו, הוא לא נסוג מיו"ש והאוכלוסייה היהודית במקום צמחה בקרוב ל%50 מתחילת כהונתו. ערב הבחירות לכנסת ה-21 הוא הצהיר על נכונות לספח את כל הישובים היהודיים ביו"ש, וקודם לכן ממשל טראמפ העביר את השגרירות לירושלים והכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן. כשהשבוע נתניהו הצהיר על כוונה לספח את בקעת הירדן, בתיאום עם הממשל האמריקאי לדבריו, כלומר המדיניות שלו הייתה נכונה לאורך העשור האחרון ולמרות "רפיסות" כן הובילה לתוצאות. אז למה לא להציג בעיקר אותה במסע הבחירות שלו? ולמה האחרים לא עושים זאת וישנה האשמה נרחבת משני צדי המתרס הפוליטי? זו שאלה, אבל הגיע הזמן שייכנס לקונצנזוס הישראלי הרעיון של מדיניות ברורה והסבר של מדיניות ברורה מאשר סיסמאות.

להישאר מעודכנים תמיד הצטרפו לקבוצות העידכונים של ערוץ 20 ב- whatsapp