עיתונאי מקור ראשון, אריאל שנבל, הגיע בצהרי היום (ג') לכותל המערבי והחליט לבדוק כיצד נראית הרחבה ה"רפורמית" בשיאו של צום י"ז בתמוז, לאחר סערת "מתווה הכותל".

למעלה: רחבת הכותל הנפרדת. למטה: הרחבה המעורבת. צילום: אריאל שנבל, מקור ראשון
למעלה: רחבת הכותל הנפרדת. למטה: הרחבה המעורבת. צילום: אריאל שנבל, מקור ראשון

"הביטו בשתי התמונות הללו. את שתיהן צילמתי ממש עכשיו, צהרי י״ז בתמוז, ברחבת הכותל. התמונה העליונה היא הרחבה האורתודוקסית. התחתונה היא רחבת 'עזרת ישראל' שנועדה לאפשר גם לזרמים אחרים כמו הרפורמים להתפלל ליד שריד בית מקדשנו בדרכם ולפי סגנונם", כתב שנבל בפוסט בפייסבוק. 

"זהו לא סתם עוד יום בלוח השנה העברי. ביום זה נפרצו חומות העיר והחל החורבן. וביום זה, אפילו ביום זה, הרחבה הזו שוממה לחלוטין, מזל ששועלים לא מהלכים בה. ועכשיו תחליטו אתם – האם הרפורמים כל כך זקוקים למתווה כותל, או שמא מנחים אותם (גם ואולי בעיקר) אינטרסים אחרים", תהה העיתונאי.

כזכור, בחודש שעבר החליטה הממשלה, לבקשת המפלגות החרדיות, להקפיא את מתווה הכותל שהתקבל בשנה שעברה. במתווה סוכם כי "עזרת ישראל" בה ניתן לקיים תפילה מעורבת – תשופץ. עוד נקבע כי הכניסה למתחם תעבור סמוך לרחבת הכותל וכי האחריות המתחם תועבר לידי כלל הזרמים ביהדות במקום קרן הכותל האמונה עליו עד כה. בעקבות ביטול המתווה הרחבה תשופץ, אך יתר הסיכומים לא יתממשו.

בקהילה הרפורמית בארה"ב ובסוכנות היהודית ביטלו מפגשים עם רה"מ בעקבות ההחלטה. במטרה ללבן את העניינים נפגש רה"מ בנימין נתניהו עם הלובי היהודי-אמריקני איפא"ק. בהסכמת הצדדים הוגשה בקשה לדחיית הדיון שהיה אמור להתקיים בנושא בסוף החודש בבג"ץ. הממשלה והן הארגונים הרפורמים ביקשו דחייה בת חצי שנה לצורך הקמת צוות שיגבש המלצות להסדר בסוגיה זו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20