מחאת האריתראים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
מחאת האריתראים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

הכותרות בוערות סביב הר-הבית ותבערות קטנות לא זוכות לסיקור. אתמול ראיתי דוגמה ל'שריפה קטנה' שפרצה באולם מספר אחד בביהמ"ש העליון. בניגוד למה שאפשר לחשוב, אולם הדיונים אינו המקום המעניין ביותר בבית המשפט העליון אלא דווקא החלל מחוץ לדלתות הדיון. מדובר באחד החללים המרתקים במדינה, בו נפגשים נציגי המדינה ועותרים כנגדה, המצטרפים לאלה והמצטרפים לאלה וכמובן גם קהל רב וערני שהטריח עצמו להגיע ולהקשיב לדיון. זה מקום שנטען בכאב אדיר ולא מעט ציניות . מסתננים אריתראים לעגו לתושבי דרום ת"א, אלו בתגובה קראו להם לחזור לביתם וארץ-מוצאם, אריתראה.

את הוויכוח קטעו המאבטחים שפתחו את דלתות האולם. הקהל המודאג נשאב פנימה. התיישבתי על ספסל עץ בחלק האמצעי של האולם, לפני ישבו העותרים האריתראים ולצידם, בפינה, מכווצת במקומה ישבה שפי פז, ממנהיגות מאבק תושבי שכונות דרום תל-אביב נגד פלישת מהגרי העבודה הלא חוקיים אל ביתם, חצרם ורחובותיהם.

תושבי דרום ת"א בכניסה לביהמ"ש העליון. צילום: שפי פז, "החזית לשחרור דרום תל אביב"
תושבי דרום ת"א בכניסה לביהמ"ש העליון. צילום: שפי פז, "החזית לשחרור דרום תל אביב"

לצדי התיישב יונתן יעקובוביץ', מראשי 'המרכז למדיניות הגירה ישראלית', הארגון היחידי שעוסק בסוגיה מנקודת מבט התומכת בתושבי השכונות. , כפי שיונתן הסביר לי בתמצית, מכריח הן מעסיקי מסתננים והן מסתננים להפריש אחוז ניכר משכרם לקרן מיוחדת אותה יוכל לפדות המסתנן אך ורק עם צאתו מן המדינה.

את העתירה נגד חוק הפיקדון הגיש תַּלְכִּיד רחב של עותרים, המשותף לרובם הוא שייכות ארגונית וקשר כלכלי לקרן לישראל חדשה. בין העותרים: עמותת 'קו לעובד', התוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב – שעתרה בשם שישה ארגוני זכויות אדם ושבעה מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן. לעתירה הצטרפו גם אחד עשר ארגוני נשים.

מולם ניצבה כמעט בודדה המדינה, ברגע האחרון הצטרף 'המרכז למדיניות הגירה ישראלית'. הדיון החל והעותרים פרשו טענתם אשר הכילה את מיטב הלשון של זכויות האדם.

"לו אני שופט אובייקיטיבי, גם אני הייתי מקבל את העתירה"

העותרת מטעם עמותת קו לעובד(הטוראי התורן לעתירה מטעם הקרן החדשה) העלתה טענות רלוונטיות יותר כגון הלנת שכר, שוויון בין עובדים, העדר עבודה מקצועית בכנסת לדעתה; כמו כן היא העלתה טיעונים רלוונטיים פחות כגון זהות מעמדית משותפת(עובדי העולם התאחדו) משבר הומניטרי שעלול להווצר, לטענתה, באוכלוסייה ספציפית, עוני חריף שעלול להיווצר ועוד.

מיותר להוסיף שסוכנות האו"ם לפליטים הוסיפה תמיכתה לעתירה. מנגד, ענו נציגי המדינה בסרבול גס והתמקדו בפרמטרים טכניים אשר ניכר היה מתשובות השופטים, שאינם עיקר העניין (אגב, גם לדעתי). נציגת הייעוץ המשפטי של הכנסת הוסיפה את התנגדות היועץ המשפטי של הכנסת לחוק ובכך נהגה המשיבה לעתירה משל היא העותרת. בהן צדקי, לו הייתי אני שופט אובייקטיבי הייתי מקבל את העתירה.

גם בעלי המכולות הצטרפו לעתירה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
גם בעלי המכולות הצטרפו לעתירה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

מצד אחד עומדת העותרת מטעם ארגון 'קו לעובד' בראש פירמידה מתוקצבת בת יותר מעשרה עורכי דין במשרה מלאה. מדובר בגב ארגוני בן שבע או שמונה עמותות(כל אחת מתוקצבת כראוי) ועו"ד פרטיים המדברים בשם המנצלים את המצב כגון איגוד המסעדנים (אשר בחר להצטרף לעתירה בשם 'זכויות המסתננים' כאשר ברור לכל שהוא שהמעסיקים חושקים בכוח אדם זול; כמה צינית עתירתם). אלו הטובים בתחום משפט הגירה ישראלי ובינ"ל ומשפט עבודה.

מנגד, שני עורכי דין מטעם המדינה, כל אחד מהם עוסק בכל שבוע בעשרות תיקים בעשרות נושאים שונים והתמחותם היא העדר התמחותם כי אם ריבוי התחומים בהם הם עוסקים ולמשרדם אין תקציב רב לטיפול הנקודתי בסוגיה.

ברגע האחרון הציג בא-כוחו של 'המרכז למדיניות הגירה ישראלית' טיעון מנצח. לאחר שנדחק ודחק בשופטים לקרוא מסמכים אותם הגיש במהלך הדיון(דבר לא שגרתי) והוסיף דבר על דבר הוא הצליח לבנות תקווה באמצעות פנייה להגיון הבריא של השופטים.

לפני שנתיים עתרה הפירמידה של ארגוני הקרן החדשה ואף אחד מן העותרים האריתראים למען יוכלו המסתננים להוציא משכרם כסף למשפחות באריתראה ממוצע של כעשרים אחוזים; הפלא ופלא, הנה עתה אותם האחוזים, בעתירה הנוכחית, הם המבדיל בין רווחה לעוני, בין שובע לרעב ?

בודדים במערכה. הפגנת תמיכה בתושבי דרום ת"א. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
בודדים במערכה. הפגנת תמיכה בתושבי דרום ת"א. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

שביב תקווה בתשובה הגיונית אחת אותה נציגי המדינה לא הצליחו להשיב. יעילות פעולת 'המרכז למדיניות הגירה ישראלית', פעולה מחתרתית של ארגון יחיד בעל תקציב, יחסית מועט, החדירה שבב תקווה ללבה הכואב של שפי פז וללבם הרמוס של תושבי שכונות דרום תל-אביב.

אין לביורוקורטיה סיכוי מול התַּלְכִּיד

חשבתי לא מעט על האירוניה בכל, כשתושבי דרום ת"א נוסעים הלוך ושוב על כביש מספר אחד אולם הם חשים עצמם במקום האחרון מבחינת תעדוף המדינה. נדהמתי מאזלת ידה של המדינה על נציגיה. אין למדינה יכולת להתמודד מול הפירמידה, מול התַּלְכִּיד שבשליטת הקרן החדשה לישראל.

בחזית המאבק במדינת ישראל. הפגנה נגד חוק הפיקדון. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
בחזית המאבק במדינת ישראל. הפגנה נגד חוק הפיקדון. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

אין לביורוקרטיה יכולת לנצח כאשר פער המשאבים, בזמן, באיכות כ"א ובהון כה גדול. זוהי דוגמה קטנה של מקרה אחד בחזית אחת. כמוה עשרות חזיתות ואלפי מקרים. הזרוע מכוונת את מכלול חברות-הבת לפעולה: במקרה שלנו כלל ארגוני הטיפול בסוגיית המסתננים(אליפלט למשל), אחד עשר ארגוני נשים הצטרפו לעתירה, ארגוני 'בסיס' כמו האגודה לזכויות האזרח וארגוני זכויות עובדים כגון 'קו לעובד'.

קיימת כאן  'אנטי-מערכת' למערכת המדינתית. היא פוגעת בחייהם של אנשים רבים, במקרה הנ"ל בחיי תושבי דרום תל-אביב המערכת הנ"ל מקעקעת את יכולת המשילות של ממשלות ישראל ובכך היא פוגעת בלגיטימציה שלהן, זוהי מערכת המסוכנת למשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל.  עלי להגיד מפורשות שהשופטים לא תמיד אשמים, בג"ץ לא בהכרח "מכור מראש" – ישנו מרחב רב למשחק, אבל אין משחק במעמד צד אחד.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.