בטור הקודם הסברתי שמאז שנות ה-80′ ועד היום, לא הצליח אף פוליטיקאי ונצואלי להציל את המדינה ממשברי הענק. השאלה המתבקשת היא למה לא? הרי יש להם כמויות אבסורדיות של נפט, אז למה הפוליטיקאים לא מצליחים למנף את הנפט כדי לעזור לעם הוונצואלי המסכן לצאת ממשבר האינפלציה הנוראי, המחסורים האבסורד במוצרי יסוד, והטירוף ברחובות?

מסתבר שהשילוב של הנפט ביחד עם אידיאולוגיה סוציאליסטית קיצונית הוא השילוב הקטלני ביותר בעולם. מילולית.

היחס בין האינפלציה ומחיר הדלק בוונצואלה. ספר העובדות של ה-CIA
היחס בין האינפלציה ומחיר הדלק בוונצואלה. ספר העובדות של ה-CIA

המגזין “טיים”, דיווח  על מגפת הרצח שאחזה בוונצואלה, שמככבת בראש הטבלה העולמית של דירוג הרציחות על רקע פלילי מחוץ לאזורי קרבות, מזה שנים ארוכות. מאות קבוצות חמושות בעלות אידיאולוגיה קיצונית מטילות אימה על שכונות עוני במרכזי הערים, וכוחות המשטרה הוונצואליים שוברים שיאי הרג חדשים, ונהרגים בעצמם בעת מילוי תפקידם. חדר המתים היחיד בעיר הבירה קראקס, המונה כ-2 מיליון תושבים, קורס מעומס הגוויות, והריח סביבו הוא כריח הגיהינום.

עיתון ה”דיילי-מייל”, דיווח על המחסור ברופאים ובתנאים סניטריים, כולל תמונות איומות. כל יום מתים כ-7 תינוקות עקב מחסור אקוטי בתרופות ובזרם חשמל יציב. מטופלים שותתי דם זרוקים במסדרונות, בתי החולים מזוהמים ומצחינים, והרופאים המנתחים מנסים לעבוד ללא כלי ניתוח.

למה הנשיא וחבריו הפוליטיקאים לא מצילים את אזרחי המדינה שלהם? ואיך האידיאולוגיה שלו קשורה לפוליטיקאים הישראליים?

נשיא מזה שלוש שנים, ניקולאס מאדורו, לא סיים תיכון, לא דובר שפות זרות, עבד שנים ארוכות כנהג אוטובוס, והפך לנציג וועד עובדי חברת האוטובוסים. הצטרף למפלגה של צ’אבס בתחילת שנות ה-90′, והפגין איתם לשחרור צ’אבס מהכלא, לאחר שנשפט ונכלא לשנתיים בניסיון ההפיכה ב-92′. במהלך שנות ה-90′ הפך מאדורו לגורם מרכזי במפלגה שעלתה לשלטון ב-98′. בשנים הללו פגש את אשתו, אז עורכת הדין של צ’אבס במשפט ניסיון ההפיכה.

https://www.facebook.com/alon77g/videos/10154227435289581/?__mref=message_bubble


בווידאו המצורף ניתן לצפות בריאיון שקיים לפני כשנתיים, כתב הגארדיאן הבריטי עם הנשיא מאדורו, אותו תרגמתי בכתוביות. בסוף הקטע הצמדתי הסבר ב-2 דקות למה המדיניות של מאדורו כל כך פופולרית ואילו המדיניות הליברלית כל כך לא, מאת זוכה פרס נובל לכלכלה, הפרופסור מילטון פרידמן. הריאיון עם פרופ’ פרידמן התקיים לפני יותר מ-20 שנה, והוא כמובן נכון גם היום.

כדי להבין את מאדורו, חשוב קודם לחזור טיפה אחורה בהיסטוריה ל-1996, כשהאינפלציה דהרה ל-100%, פוגעת קשות בעניי המדינה שלא מסוגלים לחסוך אגורה ובקושי לקנות מזון, כשהפוליטיקאים עומדים חסרי אונים מולה, אז כמו היום. לא עברו שנתיים, וב-98′ לוטננט קולונל (סגן אלוף) הוגו צ’אבס ניצח בבחירות בראשות “המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת”. כבר משנכנס לתפקיד, זכה צ’אבס מההפקר, כשמחירי הנפט קפצו לרמה שלא נראתה מזה 20 שנה (ראו גרפים מפורטים בתגובות). מהר מאוד הוא הלאים את מרבית חברות הנפט הזרות מידי הטייקונים הקפיטליסטים שודדי הנפט, וניצל את הרווחים העצומים שהציפו שוב את קופת המדינה, כדי לקנות את עולמו ואת לב רוב אזרחי מדינתו.

עם מעל ל- 4,000 רפורמות שהנהיג, שמומנו רובם ככולם ישירות מכספי הנפט, הוא חילק מתנות למקורבים ולעניים. כמובן שרוב הרפורמות שהגה כשלו כישלון נחרץ או שמעולם לא הושלמו עקב שחיתות איומה, חוסר יעילות משוועת והכי מצחיק – מחסור בכסף. 

צ’אבס ומאדורו ממשיכו, מאמינים באידיאולוגיה הפוליטית המכונה “צ’אביסמו”, הקרויה על שמו של צ’אבס. האידיאולוגיה מורכבת מערבוב של , פטריוטיזם, בוליבאריאניזם, פמיניזם, פוליטיקה ירוקה ופופוליזם שמאלני. הצ’אביסמו מייצג את הרוב האתני העני במדינה, המונה כ- 51.6% ממוצא מעורב לטיני-אירופאי-אפריקאי, מול מיעוט אנשי העסקים, אנשי המעמד הבינוני פלוס, הבורגנים המאוד לבנים-אירופאים, המרכיבים כ-43.6% מהאוכלוסייה, ודוגלים במידות שונות של ערכים ימניים, שמרניים וליברליים יותר, לפחות יחסית לצ’אביסטים. 

 

הרפורמות

סדרת הרפורמות הכלכליות והחברתיות שהנהיגו הצ’אביסמואים, כללו: סובסידיות מזון, דיור ציבורי, חלוקה מחדש של קרקעות המדינה, חינוך חינם מהגן ועד לאוניברסיטה ועוד אלפי רפורמות טובות לב שנועדו כולן לשרת את עצמם. אה, כלומר את העניים. עמוד הוויקיפדיה המכסה את המדיניות הכלכלית שצ’אבס הנהיג, מונה את רובן בכ-7,500 מילה. לפי מספר מקורות לא מבוטל שמצאתי, נמצא שהמדיניות נחלה הצלחה מסחררת והרימה כ-14% מהעם הוונצואלי מעוני מחפיר ל… אהה… משהו יותר ניסבל. בה בעת, המדיניות הבריחה כ-1.8 מיליון ונצואלים מהמעמד הבינוני-גבוה מהמדינה (כ- 6% מתושביה).

יחימוביץ'. הולכת בדרכו של צ'אבס
יחימוביץ’. הולכת בדרכו של צ’אבס

אני משוכנע שמאדורו ושות’ אמרו “ברוך שפטרנו” עליהם. כמו יחימוביץ’ כן צ’אבס, השנאה לעשירים רק כי הם עשירים, חזקה מאוד. כפי שציינה בגאווה יחימוביץ’ באתרה: “אני פשוט בן אדם אידיאולוגי. זה מרכיב נורא משמעותי באישיות שלי. במידה רבה אני בן אדם דתי. יש לי אמונה. כמו שלאנשים דתיים יש אמונה, ואני משתדלת לחיות לפי האמונה הזאת. ובאמת, הסוציאליזם שלי והשקפת העולם ההומניסטית זה לא משהו שסתם מונח בפינה בתור חפץ קישוטי, זה משהו שהוא באמת מניע נורא חזק”.

אם ממשיכים להקשיב למאדורו ומעריציו השרופים ברחבי העולם, באמת ניתן להאמין שהמצב נהדר. זאת מכיוון שפרשני הצ’אביסמו רואים באספסוף העיתונאים בכלי התקשורת הבין לאומיים, אידיאולוגים ניאו-ליברלים קפיטליסטים קיצונים, בובות על חוט קשורות לאצבעות הטייקונים-השודדים חברי האליטות תאבות הבצע, שרוצות להפיל את משטר הצ’אביסמו המופלא, אם רק כדי שיוכלו להניח את ידיהן החמדניות על הנפט הוונצואלי. לראיה, נתוני העוני בונצואלה שהשתפרו פלאים תחת צ’אבס, (בדיוק כמו הנתונים על 3 מיליארד, אה סליחה, 3-מיליון “העניים הרעבים” בישראל), כפי שהציג הגארדיאן הבריטי: ירידה של כ-14% בתכולת העוני הקיצוני, ירידה של 7% באבטלה, הכפלת התל”ג עם העלייה בייצוא הנפט ועוד.

תקופת הצנע בישראל: כאז כך היום

עוד מצאתי במקורות, כמות ענקית של עדויות לתופעות שאנחנו בישראל כבר חווינו בהיסטוריה, למשל בתקופת הצנע (1949-1959) הידועה לשמצה. הצנע הגיע יד ביד עם המקבילה למדיניות הצ’אביסמו הישראלית: “מדיניות הקיצוב”, בהנהגת מייסד המדינה, דויד בן גוריון וחברי המסדר הסוציאל-פופוליסטי. בדיוק כמו הפוליטיקאים הונצואלים, גם שלנו התערבו בשער המטבע והחריבו את הייצוא והייבוא, אבני הפינה של כל מדיניות כלכלית חכמה. ניתן לראות את זה עד ימינו, כפי שממשיכת דרכו של בן-גוריון יחימוביץ’ כותבת: “אני נגד הסרת חסמי הייבוא – הורדה ופריצה של מכסים יובילו להרס התעשייה ולפגיעה ביצירת מקומות עבודה ובצמיחת המשק”.

משטר הצנע. ישראל של שנות ה-50'
משטר הצנע. ישראל של שנות ה-50′

 

“המשרד לאספקה וקיצוב” נולד, כשבתחום המזון, בדומה לקיבוצים, בירוקרטים אפורים שהיו ממונים פוליטית ללא מושג בכלום רלוונטי, אבל עם ים של תנאים סוציאליים. בגיבוי מלא של מפלצת ההסתדרות, הבירוקרטים שיבצו כל אזרח לחנות מכולת, שרק בה הם זכאים לקבל את מוצרי המזון הבסיסיים על פי הקצבה קבועה, תמורת נקודות שהוקצבו לכך בפנקס אישי. כמו בונצואלה, כך בישראל, כשמפקידים את כספי המיסים בידי בירוקרטים, מגפה השחיתות השחורה מרקיבה את מוסדות השלטון. גם ישראל, כמו ונצואלה, סבלה אז ממשבר אינפלציה חריף, ומנהיגיה הפוליטיים נותרו חסרי אונים, מכיוון שאף אחד מהם לא יעלה בדעתו, לא אז ולא היום, ליישם מדיניות שנוגדת באופן כה קיצוני את האידיאולוגיה הקדושה ואת השקפת העולם הדוגמטית.

לשם ביצוע תכנית הצנע, היה צורך במנגנון אכיפה ופיקוח. פקחי המשרד לאספקה וקיצוב הקימו מחסומי ביקורת, חיפשו בכלי נוסעי האוטובוסים והמכוניות, ופעלו על סמך הלשנות, כשהם מנסים ככל יכולתם לאכוף את קיום משטר הצנע. לא לקח הרבה זמן עד שהציבור עבר להגן על ה”עבריינים” – מאחר שאותם “עבריינים” תרמו לרווחת הציבור. בקושי עברה שנה, והציבור הגיב בחריפות כנגד הצנע, שנתפס כחדירה בלתי נסבלת וגסה מאוד לפרטיות: שפוליטיקאים יחליטו עבור האזרחים מה לאכול? איפה נשמע דבר כזה? אה, נכון… בונצואלה. השוק השחור נהיה השוק המרכזי בו בחרו רוב אזרחי המדינה לעשות עסקים. היו מאמצים הסברתיים אדירים, אליהם הצטרף בן-גוריון, (רק לי זה מזכיר את מאדורו?) שטען בנאום רדיו כי השוק השחור משמש מקור ועידוד לגניבות, מערער את היסודות המוסריים הציבוריים ובעיקר מעמיד בסכנה את קיום המשק. בן-גוריון אף הקים את “המטה למלחמה בשוק השחור” בו היה חבר בעצמו. מרדכי נאור מציין כי עד פברואר 1950 נפתחו כ-5,000 תיקים במשטרה כנגד אזרחים שהיו מעורבים בשוק השחור.

 

אלון גולדברג

אלון גולדברג

אלון גולדברג

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.