מתוך ‘’ עם , א’-ה’ ב-23:00

למה להסתפק בהמלצת הרופאים על ביקור חודשי בשדה התעופה, כדי לראות מטוס ממריא דרך דמעה שקופה – אם אפשר לטוס, לשמונים, שבעים, שישים ימים במצטבר, ימי עבודה,  וגם יש מי שייממן את זה. נשמע חלומי. הנה האנשים שחיים את החלום הזה.

קבלו הצצה לאתר של הכנסת, זאת רשימת הבקשות לאישורי נסיעה לחו”ל שהגישו חברי הכנסת הנוכחית מאז השבעתה. תבחרו יעד והח”כים שלנו שם. רק שנתיים של כהונה, אבל האינפלציה בטיסות כבר ניכרת. כארבע מאות ושבעים . וזה בלבד, זה לא כולל סגני שרים ושרים – בעניינם נוהל אחר. ואלה לא חופשות פרטיות ואפילו לא נסיעות במסגרת משלחות של הכנסת כלומר זה מה שהחבר’ה קוראים “נסיעת עבודה”, כנסים והרצאות במימון ארגונים שונים, או גופים זרים.

אלי ציפורי מהעיתון גלובס עוקב אחרי הרשימה הזאת כבר כמה שנים והוא מנתח ומביא את שיאני הטיסות מקרב חברי הכנסת רק במהלך השנתיים האחרונות:

הבדיקה בגלובס מצאה כי השיאנית, היא ח”כ , שבילתה בחו”ל במהלך השנתיים האחרונות לא פחות מ-81 יום ויצאה לחו”ל לא פחות מ-22 פעמים. אחריה מנו טרטנברג מהמחנ”צ, שרן השכל מהליכוד, אחמד טיבי מהמשותפת, מרב מיכאלי ומיכל בירן – שתיהן מהמחנה הציוני. בגלובס מצאו שמתוך 21 שיאני הטיסות לחו”ל בכנסת ה-20, 15 הם חברי כנסת מהאופוזיציה. לפעמים, כותב אלי ציפורי ב”בגלובס” מי שמעידים על עצמם כ”חברתיים”, כ”סוציאל דמוקרטים” הם הקפיטליסטים הכי גרועים והנהנתנים הכי בולטים. עונת הקיץ, זאת הזדמנות נפלאה להתבונן ברשימה הזאת ואולי גם להזכיר כמה טיפים חשובים למי שעושים לילות כימים בין שדות התעופה כמשרתי ציבור מסורים:

לא לשכוח להזיז ידיים, רגליים וכתפיים. הרצאות, פגישות, הרבה הסברים יש לחברי הכנסת על הנסיעות התכופות. כולן, אגב, אין לנו ספק תמיד, אבל תמיד, הן נסיעות נחוצות. הרשימה הארוכה הזאת באתר ועדת האתיקה של הכנסת היא כלי הבקרה הכמעט יחיד שלנו על חגיגת הטיסות. גם האישור של ועדת האתיקה מתייחס רק להיבטים האתיים של מימון הנסיעה – ע”פ הכללים שקבעה הכנסת. התוכן והנחיצות של סוכנות הנסיעות החינמית הזאת –  מונחים לשיקול דעתם הבלעדית של נבחרינו הנוסעים המתמידים.

אז לקראת מחר, היום העמוס בנתב”ג, תקדישו להם כמה דקות של מחשבה. אתם שטסים פעם בשנה, או מקסימום פעמיים בשנה, תחשבו על חברי הכנסת עם עשרים וארבע, שמונה עשרה או עשר . כמה קטנה ופשוטה ההתלבטות שלכם מול רשימת הדילים וכמה קשה ומייסרת ההתלבטות שלהם מול רשימת המזמינים, הממנים והיעדים. טיסה נעימה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.