אנוטאן קונטה. צילום: בית"ר ירושלים
אנוטאן קונטה. צילום: בית"ר ירושלים

 

זוכרים את החגיגה של בתא הכבוד באיצטדיון המושבה אחרי שפול אדגר בישל שער ניצחון לבית״ר ירושלים נגד מכבי פתח תקוה? התמונה הזו בה טביב מחייך ומצביע עם האצבע ומסמן: "אני אני אני", עוררה שאלות רבות למה התכוון הבעלים של המועדון בפנייה המתלהבת הזו לעבר שישב לצידו. טביב התלהב מהמהלך של הקשר הצעיר שנכנס כמה דקות קודם לכן וסידר לבית״ר ניצחון 1:2 עם 10 שחקנים מכיוון שהוא דחה את הרעיון להשאיל את אדגר לקבוצה אחרת כדי שהקשר הצעיר יקבל דקות משחק רבות. טביב החליט להשאיר את אדגר בסגל בניגוד לדעה המקצועית של המאמן אז .

המצלמות לא תפסו את טביב אחרי השערים שכבשה בני יהודה אתמול במושבה, במיוחד לא אחרי השער השלישי שכבש אלמוג בוזגלו. אם המצלמות היו מתרכזות בטביב, הוא ודאי לא היה עושה תנועה המרמזת במשהו על ההתעקשות שלו בנוגע לבלם הצרפתי . טביב משלם את מחיר ההתעקשות לא להביא זר ולהציב את קונטה כבלם אחורי. ״קונטה מצוין, הליגה הזו קטנה עליו, הוא הבלם הכי טוב שיש בליגה״, אמר טביב בכמה הזדמנויות בתחילת העונה. מימר לחץ להביא ברמה גבוהה, אלי אוחנה חיפש בלמים זרים, לחץ על טביב לאשר החתמת , וציין בכל הזדמנות כי בית״ר ירושלים זקוקה לבלם איכותי, כזה שיהיה בסגנון של חסוס רואדה שעזב בגלל מחלוקת כספית.

מבין שהוא טעה לגביו. אלי טביב. צילום: פלאש 90
מבין שהוא טעה לגביו. אלי טביב. צילום: פלאש 90

 

כולם לחצו, כולם ראו במשחקים הראשונים בגביע הטוטו ובמוקדמות הליגה האירופית כי הבעיה של הקבוצה בהגנה. היעדר בלם איכותי הופכת את בית״ר ירושלים לקבוצה בינונית – טביב התעלם. בית״ר  ספגה מפלה במוקדמות הליגה האירופית גם בגלל היעדר בלם ראוי. היא לא במקום הראשון בליגת העל בגלל שאין לה בלם איכותי ואחראי. בית״ר עם ההגנה הנוכחית יכולה במקרה הטוב להתמודד על כרטיס לאירופה. היא ניצחה העונה משחקים עם הרבה מזל – בלי כדורגל מסודר, בלי כדורגל איכותי, עם הרבה התלהבות והברקות של שחקנים עם יכולת אישית כמו שכטר, ורד או בניון.

החזרה מהפגרה תהיה רגע האמת של המאמן . למרות שבית״ר ירושלים כובשת שערים רבים העונה, משחק ההתקפה שלה נפגע כאשר קונטה עבר מעמדת המגן הימני לעמדת הבלם. במקביל, משחק ההגנה שלה נפגע כתוצאה מהמעבר של קונטה לעמדת הבלם. לצרפתי יש יכולת טכנית גבוהה, מהירות ורצון לשחק בחלק הקדמי. הוא חושב תמיד התקפה ורק אחר כך נזהר שצריך לפני הכל להגן. מעמדת הבלם הוא עולה רבות להתקפה ולא מספיק לחזור להגנה. השערים שהקבוצה סופגת במתפרצות אינם מתאימים לקבוצה שרוצה להתמודד על האליפות. השערים שבני יהודה כבשה אתמול במושבה מבהירים מה שהיה ברור בתחילת העונה – קונטה אינו בלם. אחת הבעיות הגדולות שלו היא היעדר מיקום נכון. הוא לא יודע לסגור חלוצים, לא יודע היכן לעמוד, לא קורא נכון את המשחק. אולי הראש שלו כל הזמן בהתקפה והוא שולח מסר לטביב שהוא מעדיף לשחק כמגן.

בני בן זקן. צילום: בית"ר ירושלים
בני בן זקן. צילום: בית"ר ירושלים

 

עכשיו, לפחות בסוגיית קונטה, אפשר לומר ששרון מימר צדק במאבק שלו מול טביב. אחת הסיבות לסכסוך בין הבעלים למאמן היה סירובו של מימר להעביר את קונטה מעמדת המגן לעמדת הבלם. מימר עשה זאת רק אחרי הלחצים הגדולים של טביב והאיום לפטרו, אבל מימר טען כל הזמן כי קונטה מצוין ואינו יכול להיות בלם באותה הרמה. לקח 10 מחזורים כדי שגם אלה שהאמינו כי קונטה בלם מצוין יבינו כי הוא לא. השאלה הגדולה היא האם יש לבני בן זקן את היכולת והאומץ למצוא וליישם את הפתרונות להגנה החלשה.

אוחנה רוצה להביא בחלון העברות בינואר בלם. טביב הבטיח כבר בתחילת עונה להביא בלם זר ובסופו של דבר החליט להישאר עם קונטה. בלי קשר למשחק במושבה אתמול אוחנה המשיך לבדוק בלמים לחיזוק בינואר, המשחק מול בני יהודה רק מזרז את החיפושים ומחזק את הצורך בבלם איכותי וגרם לטביב להבין שקונטה לא בלם כזה גדול כמו שהוא האמין. כדי לפנות מקום לבלם זר, בית״ר ירושלים תשחרר את אחד הזרים. בינתיים, עד ינואר, יש לבן זקן את הזמן באימונים לתרגל אופציות אחרות בהגנה. למשל שילובו של קלטינס כבלם והחזרתו של קונטה לעמדת המגן הימני. קלטינס מכיר את התפקיד, הוא אינטליגנט ואחראי, הוא בין את המשחק ומאמן הנבחרת הלאומית אלישע לוי זימן אותו לנבחרת על תקן בלם/קשר. בגלל מכת פציעות קלטינס שיחק כמגן ימני והיה מצוין. השאלה הגדולה היא האם בן זקן יחשוב על האופציה של קלטינס והשאלה הגדולה יותר האם המנהל המקצועי טביב יאשר למאמן לבצע את השינוי המתבקש. לפחות באימונים בפגרה הנוכחית, בן זקן לא צריך אישור מטביב כדי לתרגל את האופציה הזו. או שכן.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.