חוות דעת שנכתבה במסגרת העתירה לבג"ץ נגד "חוק הפיקדון" שופכת אור על הדרך בה משפיעה החרגת הורים לילדים מהתייצבות במתקן חולות – על שיעור הילודה בקרב אוכלוסיית המסתננים מאפריקה. כך דיווח השבוע גלעד צוויק באתר 'מידה'.

לפי הפרסום של צוויק, חוות הדעת חוברה והוגשה לבית המשפט מטעם ארגוני שמאל קיצוני התומכים בהשארת המסתננים בארץ. מחוות הדעת ניתן ללמוד כי החרגתם של הורים לילדים מחובת ההתייצבות במתקני הכליאה מביאה למצבים בהם נכפה על נשים להרות כדי להביא למצב בו גברים לא יידרשו להשלח למתקני הכליאה.

ילדי מסתננים. צילום: פלאש 90
"המדינה יוצרת תמריץ אדיר לניצול הורות לא אחראי". צילום ארכיון: פלאש 90

בין הארגונים העומדים מאחורי חוות הדעת גם ארגונים הממונים באמצעות גורמים זרים ובאמצעות הקרן לישראל חדשה, בין היתר חתומים עליו 'האגודה לזכויות האזרח', 'רופאים לזכויות אדם' ו'א.ס.ף'.

בציטוט שמובא בכתבתו של צוויק מתוך חוות הדעת נכתב: "על רבות מהן (נשים בקרב קהילת המסתננים, ע.ד) נוצר לחץ רב להינשא ולהרות, על-מנת להחריג את בני זוגן מזימון ל'חולות'".

מסתננים עצורים במתקן חולות. צילום: פלאש 90
מסתננים עצורים במתקן חולות. צילום: פלאש 90

בציטוט אחר נכתב כי הנשים חשופות ללחץ "להישאר בזוגיות, גם אם זו אינה מיטיבה עימן או פוגענית".

כמו כן מציינים הארגונים בחוות הדעת כי נשים מורתעות "מהגשת תלונות נגד אלימות במשפחה שמא יוותרו ללא מקור פרנסת משפחתן ללא תוקף של זמן", עקב הידיעה כי ישנו נוהל פלילי לפיו מסתננים שיתפסו מעורבים בפשיעה יועברו למשמורת המדינה.

בתגובה מטעמו של יונתן יעקובוביץ מ'המרכז למדיניות הגירה ישראלית' שניתנה ל'מידה' נאמר כי "המדינה יוצרת תמריץ אדיר לניצול הורות לא אחראית כדי לזכות במעמד בישראל". עוד אומר יעקבוביץ' כי מדיניות הארגונים תומכי ההסתננות "מובילה למוות, סבל והפקרה של ילדים שאין להוריהם כל רצון או יכולת לקחת עליהם אחריות, והתוצאות כפי שכולנו יודעים הרסניות, בעיקר עבור הילדים".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא