במשרדו של ראש , תת אלוף בהנחיית האלוף פולי מרדכי  גובשה תכנית מקיפה לשיפור השירותים אותם מעניק המנהל האזרחי ביהודה ושומרון, כך לפי אריאל כהנא כתב 'מקור ראשון'. ביום ראשון ידון בתכנית שעלתה על הכתב מנכ"ל אודי אדם.

ראש המנהל האזרחי האלוף אחוות בן חור וראש מועצת אפרת עודד רביבי בתחילת החודש. צילום: פלאש 90
ראש המנהל האזרחי האלוף אחוות בן חור וראש מועצת אפרת עודד רביבי בתחילת החודש. צילום: פלאש 90

מרדכי ששימש בעבר כראש המנהל זיהה כי כח האדם המועט לא מאפשר להעניק שירותים ולטפל במצוקות התושבים היהודים והפלסטינים במרחב וכי נחוץ . לפני חתימת הסכם אוסלו המנהל מנה 450 עובדים ששירתו כמיליון וכ-100 אלף ישראלים. בעקבות ההסכם הייתה כוונה לסגור את המנהל באופן הדרגתי ועל כן לא הובאו מחליפים לעובדים הפורשים.

כתוצאה ממדיניות זו, כיום מעניקים כ-200 עובדי מנהל בלבד שירותים לכשני מיליון פלסטינים ו-450 אזרחים ישראלים. מצוקת כח האדם אל מול גדילת האוכלוסייה הובילה להזנחה תחומי פעילות רבים. בין היתר סובלים התושבים ממצוקת מים, היעדר התאמת התשתיות הקיימות לאוכלוסייה וחוסר תכנון עתידי, מערכת כבישים קורסת, מיזמים שנעצרים, אי קליטה סלולרית במרחבים רבים, בעיית פסולת ושפכים ומתן היתרים בודדים בשנה לשימוש בקרקע.

בנוסף, עובד יחיד אחראי על שימור אתרי הארכיאולוגיה ושומרות הטבע, עובד אחר ממונה על המלחמה בשודדי העתיקות. תושבים הזקוקים לשירות המנהל צריכים להתאים עצמם לשעות קבלת הקהל הספורות במהלך השבוע. למרות הקושי, על המנהל הוטלה גם המשימה לנהל את מרחבי התפר סביב גדר ההפרדה ולהעניק היתרי כניסה לישראל לעובדים פלסטינים.

תשתית כבישים בעייתית. ציר 60 בבנימין. צילום: פלאש 90
תשתית כבישים בעייתית. ציר 60 בבנימין. צילום: פלאש 90

מלבד מצוקת כח האדם סובל המנהל ממצוקה ביורוקרטית המחייבת אותו להשתמש בשלושה ממשקי רשת שונים: אינטרנט אזרחי, הרשת של צה"ל ומערכת מרכב"ה של עובדי המדינה. בשל כך רבים מהחומרים נשמרים ידנית בקלסרים ולא בצורה ממוחשבת. על מענה ממוחשב לתושב אין מה לדבר.

הכפלת מצבת העובדים ושדרוג השירותים דרושים מקור תקציבי

התכנית החדשה שגיבשו במערכת הביטחון מבקשת להרחיב את מצבת כח האדם ולהכפילה לכדי 400 עובדים שיתנו מענה לאזרחי ישראל ו-130 עובדים נוספים לטובת שירותים לאוכלוסייה הפלסטינית ביו"ש. העובדים ייקלטו ישירות למנהל האזרחי ולא דרך נציבות שירות המדינה, הליך המסרבל ומאריך את קליטתם. מאחורי התכנית קיימת המחשבה כי יש לספק מענה ראוי לשתי האוכלוסיות שאינן צפויות לעזוב את האזור והדבר יתרום לשימור מצב ביטחוני רגוע. מערך מתוכנן ומסודר יוכל לשמש את הארגון שיבוא בנעלי המנהל במידת הצורך בעתיד.

בין הצעות השדרוג: מתן שירותים מקוונים, הגדלת שעות הפעילות וקבלת הקהל, הרחבת ועדות התכנון והבניה, הגדלת מערך הפיקוח והגדלת מצבת העובדים במתן מענה אזרחי בתחומים שונים. עפ"י הערכות, יישום התכנית יעלה כ-100 מליון ש"ח מדי שנה במהלך שלוש שנים. אם תאושר התכנית בהחלטת ממשלה יהיה צורך במציאת מקור תקציבי במשרד האוצר.

שר הביטחון אביגדור ליברמן וסגנו אלי בן דהן. צילום: פלאש 90
וסגנו . צילום: פלאש 90

התכנית הובאה לעיון שר הביטחון אביגדור ליברמן ולסגן השר אלי בן דהן הממונה על המנהל. בלשכת בן דהן בוחנים במקביל את הקטנת זיקת המנהל לצה"ל והפיכתו בהדרגה לאזרחי. לפיכך שוקלים להעביר את הסמכויות המשפטיות לידי היועמ"ש של משרד הביטחון, אפשרות אחרת בדומה למהלך מקביל במשרד החינוך היא כי השירותים לאזרחים הישראלים ינתנו ישירות ע"י משרדי הממשלה השונים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.