הרכב הנבחרת מול ספרד. צילום: ההתאחדות לכדורגל
הרכב הנבחרת מול ספרד. צילום: ההתאחדות לכדורגל

 

אז מי יחליף את אלישע לוי ויוביל את הנבחרת הלאומית בקמפיין מוקדמות יורו 2020? יומיים אחרי סיום הקמפיין וחודשיים אחרי שעופר עיני גיבש החלטה כי לוי לא יישאר קדנציה נוספת, גם יו״ר ההתאחדות לכדורגל אינו יודע מי המאמן שהוא רוצה לראות על הקווים של הנבחרת הלאומית.

עיני אמר בחודשיים האחרונים בשיחות סגורות כי ההתאחדות חייבת לבצע מהפכה בנבחרת הבוגרת כדי להוביל להצלחה. בשבועות האחרונים עיני חוזר על הניגון שהנבחרת חייבת לעבור מהפכה, אבל הוא בעצמו אינו יודע בדיוק איזו מהפכה לבצע, על פי איזה מודל ללכת. בדבר אחד עיני והאנשים סביבו מגובשים – ההתאחדות תחליף את מרבית, אם לא כל הצוותים העובדים בנבחרת, כאשר המטרה היא להזרים דם חדש בכל האגפים ולא רק בצוות המקצועי.

עיני החליט כי בניגוד לעבר, ההתאחדות לא תיתן יד חופשית למאמן, למעט החלטות מקצועיות, ותהיה מעורבת מאוד בכל הקשור לאיוש הצוות המקצועי והתערבות בנקיטת יד קשה נגד שחקנים שאינם מחויבים או ביצעו עבירת משמעת. חוסר הוודאות הגדול אצל יו״ר ההתאחדות ואנשיו הקרובים, כולל היועץ הלא רשמי, חיים רביבו, נשאר גדול.

יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

רביבו הוביל את המהפכה בנבחרות הצעירות, מהפכה שנכון לעכשיו רשמה כישלון גדול. רביבו ועיני הביאו מודל הדומה למדינות רבות באירופה, רק שכחו שהם נמצאים בישראל. על פי המודל, מונה לכל הנבחרות, מהצעירה ועד הנערים, מנהל טכני. ועדת האיתור התכנסה, ראיינה מועמדים, רביבו המליץ על ניר לוין ועיני אישר את המינוי. פה אחד. אחת הבעיות בוועדת האיתור בהתאחדות לכדורגל שהכל עובר פה אחד. בדיונים של ועדת האיתור על בחירת המאמן הלאומי, שני החברים בוועדה משה דמאיו וצבי רוזן תמכו למשל בגיא לוזון, הישיבה נדחתה ואחרי פחות מ-24 שעות יצאה הודעה רשמית כי ועדת האיתור בחרה באלישע לוי פה אחד. דמאיו ורוזן נאלצו ליישר קו.

בהתאחדות התלהבו מהמהפכה העתידית עם מינוי של לוין. המנהל הטכני קיבל סמכויות נרחבות, הוא אחראי על המאמנים מרקו בלבול, אלון חזן, גדי ברומר וסלאח חאסרמה, הוא מינה את מאמני הכושר ומאמני השוערים, הוא קובע את תכנית האימונים של כל הנבחרות והוא גם מעורב בבחירת הסגלים. לוין גם מדלג מנבחרת לנבחרת, טס כמעט לכל משחק של חמש הנבחרות השונות, מבלה באירופה בלי סוף, כולל במחנות אימונים וטורנירים. למשל בשבוע האחרון הוא הספיק לטוס לאוסטריה לנבחרת הנוער, לאירלנד לנבחרת הצעירה וכעת הוא בצ׳כיה עם נבחרת הנערים.

מהפכה? בחודש מרץ 2016 מונה לוין לתפקיד. בינתיים הנבחרת הצעירה איבדה כמעט סיכוי להעפיל לאליפות אירופה, נבחרת הנוער איבדה סיכוי להעפיל לאליפות אירופה, נבחרת הנערים תנסה להציל את המהפכה שרביבו הוביל עם המהפכן ניר לוין. מעבר לכישלון המקצועי, מערכת היחסים בין המאמנים וגורמים נוספים בנבחרות לבין לוין עכורה מאוד. העובדה שמדובר בנבחרות שכמעט ואינן מסוקרות בתקשורת מונעת מחובבי הכדורגל לקבל תמונה אמיתית על ההתנהלות בנבחרות ומערכות היחסים בין מקבלי ההחלטות שם, מציאות שפוגעת בעבודת המאמנים ובעצמאות המקצועית שלהם. בהתאחדות מנסים כל הזמן לכבות שריפות כאשר מנכ״ל ההתאחדות מסתובב לא פעם עם מטף כיבוי שריפות מחשש שהתבערה הגדולה בין לוין למאמנים תדליף בתדירות גבוהה יותר לתקשורת.

ניר לוין. צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל
ניר לוין. צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל

 

עכשיו מוכרים לנו שרוצים לבצע מהפכה בנבחרת הבוגרת. מדברים על פורמט של מאמן ראשי, להמשיך את המתכונת הישנה, מדברים על שילוב של שניים, מאמן בכיר יותר ובכיר פחות, מעלים אפשרות למנהל טכני מעל המאמן הראשי. אולי בכלל מאמן זר. יש מי שמעלה רעיון ללכת על כוכב על, סוג של סופרסטאר, אחד שעבר הכל בקריירה, לא פוחד מאף אחד ויכול להתעלם מהתקשורת ולהעמיד במקום את השחקנים. בקיצור, אחד שאם לא יעשה בית ספר ליריבות, לפחות יעשה בית ספר לעיתונאים ולכוכבים.

רביבו רוצה בהצלחתו של הכדורגל הישראלי ובעיקר של עיני חברו. השאלה היא האם מה שטוב לרביבו טוב גם לכדורגל הישראלי, האם רביבו יורד לרזולוציות הנמוכות בחולאים של הכדורגל הישראלי, האם הוא ביקר בחדר ההלבשה של הנבחרת הבוגרת מאז שפרש? האם הוא שהה בבתי המלון עם הנבחרת הבוגרת מאז שפרש? האם הוא ראה מקרוב את הסיבות לכישלון הנבחרת לפחות בשני הקמפיינים האחרונים שהוא צמוד לעיני?

כל חברי ועדת האיתור מכירים את המועמדים השונים. הם הכירו גם את אלישע לוי. אף אחד מהם לא עשה שיעורי בית מה מידת התאמתו של אלישע לוי לתפקיד, כמו שלא נעשתה בדיקה מה מידת התאמתם של המועמדים האחרים. הבחירה היא מהבטן. גם לקשרים יש משקל, וכמובן שגם למשקעי העבר וההווה עם מאמנים מסויימים. לאף אחד מחברי ועדת האיתור אין את היכולת להבין עד כמה נבחרת ישראל מרוסקת, מפורקת, מסוכסכת וחסרת סיכוי בלי דמות מתאימה וראויה בחדר ההלבשה. עיני ביקר הרבה בקמפיין האחרון בחדר ההלבשה של השחקנים, ומכיר מקרוב את הבעיות של הנבחרת, הבעיה היא שהוא נותן לאחרים, בעיקר לרביבו להמליץ לו על המועמד.

רביבו. המשפיע ביותר על עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
חיים רביבו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מאשימים את עיני שהוא אינו מבין בכדורגל אלא בניהול. במציאות של היום, הבחירה במאמן הנבחרת הבא צריכה להיות בחירה ניהולית ולא מקצועית. רוני לוי יודע לאמן, גם רן בן שמעון מבין טוב מאוד באימון, יוסי אבוקסיס נחשב למאמן מצוין ועוד כמה מועמדים מטעם יודעים להחזיק משרוקית ביד ולהעביר אימון. הבעיה של נבחרת ישראל שהיא נמצאת בטיפול נמרץ נשימתי, היא זקוקה לסוג של מומחה בעל שם גדול, אחד שייתן תקווה לכולם שאפשר להציל את החולה. חברי ועדת הקישוט יודעים שהמצב קשה מאוד, אפילו אנוש, אבל אף אחד מהם באמת אינו יודע מה צריך לעשות כדי להציל את המצב.

נבחרת ישראל לא צריכה מאמן גדול. היו לנו כבר כל הגדולים בעשורים האחרונים. שרף, גרנט, קשטן, גוטמן ואלישע לוי. המאמנים המעוטרים, אלה שזכו להישגים גדולים. וכאן בדיוק המחדל של אלה שמינו מאמני נבחרת, כאן בדיוק הבעיה שמאיימת על בחירת המאמן הבא של נבחרת ישראל.

ואחרי הכישלון בקמפיין האחרון, זה הרגע שכל המומחים הגדולים צריכים לזוז הצידה. כל המאמנים שעובדים בקבוצות, בליגת העל או מעבר לים, כולם אותו הדבר, כולם דומים לאלה שכבר היו, רק השמות אחרים. חברי ועדת האיתור סיפרו אחרי המינוי של אלישע לוי כי היו מאמנים שהותירו עליהם רושם חיובי עם המצגות שהביאו. מועמד אחד, אלי אוחנה, היה היחיד שהגיע בלי מצגת. ״הבאתי את עצמי" אמר. בצורה לא רשמית העביר אוחנה שהמצגות הן קשקוש ומאמן נבחרת צריך להתמודד עם שחקנים בכירים, תקשורת לוחצת, גורמים בעלי השפעה ואינטרסים שונים שהמאמן צריך הרבה אישיות ועוצמה כדי להתמודד איתם והכלים להתמודד מול כל הקשיים האלה לא נמצאים במצגות.

אלישע לוי. צילום: משה בוקר
אלישע לוי. צילום: משה בוקר

 

בשיחות סגורות, אחרי ההחלטה לבחור באלישע לוי, שאלתי ובדקתי עם חברי ועדת האיתור למה הועדף לוי על שאר המועמדים. ״למועמד אחד יש בעיה ביחסי אנוש ובנבחרת אי אפשר להצליח עם אישיות בעייתית, מועמד אחר נכנס לרשימה רק בשביל לרצות גורם בכיר שלחץ להכניסו, היה מועמד שהחשש מהתגובות שלו הפחידו את עופר עיני ומועמד נוסף אינו טקטיקן גדול״.

רגע פני שעופר עיני חוזר מטיול בחו״ל ומכנס את ועדת הקישוט/איתור, הגיע הזמן שכולם שם יבינו כי מינוי מאמן נבחרת זה לא כוכב נולד. נבחרת ישראל לא זקוקה למהפכות, היא לא צריכה סיסמאות, לא ועדות ולא ניסיונות להעתיק את אירופה לישראל. הנבחרת הלאומית זקוקה לדמות של שריף, סוג של מאמן שהוא שילוב של כדורגלן עבר גדול, אחד שעבר בקריירה שלו הכל, אחד שלא רץ לשירותים כאשר עיתונאי בכיר מבקר אותו, לא מקבל כאבי ראש כאשר הפרשנים בפאנלים השונים תוקפים אותו, לא מנהל שיחות ביום ובלילה עם עיתונאים במטרה לרצות אותם ולשכנע אותם להוריד את הלהבות נגדו. הנבחרת זקוקה למישהו שלא אומר בכל הזדמנות שהוא לא קורא ולא שומע כלום אבל ממהר לחדרו במלון אחרי האימון המסכם של הנבחרת בחו״ל לקראת משחק רשמי כדי להתקשר לעיתונאי שהעלה ידיעה שפוגעת בו. נבחרת ישראל זקוקה למאמן שמסוגל להתעלם ולא לענות לעיתונאי שמתקשר אליו בחצות וחצי ערב משחק רשמי בחו״ל, כדי לנסות ולהוציא ממנו את ההרכב של הנבחרת.

נבחרת ישראל זקוקה למאמן שלא עושה שיקולים המשאירים תקווה לקבל טלפון משחר, ברקת, גולדהאר וטביב אחרי סיום תפקידו בנבחרת. אחד שנכנס לחדר ההלבשה השחקנים מזיעים עוד לפני שהחל האימון, מאמן שקובע הרכב ויודע לזהות ולטפל מהר באלה שעושים פרצופים, את אלה שהם מחלה בחדר ההלבשה, אלה שהמושג מחויבות לנבחרת לא מוכר להם, זה שיודע להבין מה זוממים הלוחשים עם היד על הפה, באימון, במלון ובכל מקום כדי לשלוח אותם הביתה.  הנבחרת זקוקה למאמן שיודע לא רק לזהות את אלה שממהרים לחדרים במלון כדי להדליף לעיתונאים, אלא גם יודע להעלות אותם על המטוס הביתה. מאמן בלי מסיכות, אמיתי וישיר, כזה שהדבר היחידי שהוא יודע לערבב זה את הקפה.

אייל ברקוביץ'. צילום: פלאש90
אייל ברקוביץ'. צילום: פלאש90

 

בכדורגל הישראלי אין סודות, אין הפתעות. מי שבאמת חי בענף, מי שמכיר את הבעיות של הנבחרת, מי שראה מקרוב את הכישלונות האחרונים בקמפיינים, יודע בדיוק מה הנבחרת צריכה. עזבו אתכם מסיסמאות וקשקושים של מאמן ותיק, מאמן עם ניסיון, אחד שהוא טקטיקן גדול. הכל שטויות. היו לנו כאלה בשפע. הגיע הזמן שעיני יזיז את כולם הצידה ויוריד את רביבו לקרקע עם חלומות המהפכות. גרוע יותר לא יכול להיות. מינוי כזה לפחות מבטיח להתאחדות ולחובבי הכדורגל להרים את הראש, להתחבר לנבחרת ולהבין שכוכבים יש רק בשמים ודגל יש רק אחד.

שאלתי היום שני בכירים בכדורגל הישראלי המכירים מקרוב את הכדורגל הישראלי ובמיוחד את נבחרת ישראל שנים רבות, מי הם המועמדים שלהם לאימון הנבחרת. השניים, במקרה, או שלא, נקבו בשלושה שמות: אלי אוחנה, יוסי בניון, איל ברקוביץ. הראשון הסביר: ״רק אחד מהם יכול להציל את הנבחרת״, השני אמר: ״ניסינו הכל, בדקנו את המאמנים הגדולים ביותר ונכשלנו. הגיע הזמן לנסות את השחקנים הגדולים ביותר. אף אחד מהם לא רואה ממטר אף אחד וזה בדיוק מה שאנחנו צריכים״.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20