תושבים בעכו מספרים בהתלהבות כי שלהם, , ניחן בחושים חדים מאוד. בעירייה מספרים על איש שיודע לקרוא אנשים, שהשנים הרבות על כיסא ראש העיר הפכו אותו לאחד שיודע לזהות את הרציניים ובמקביל לזהות מקילומטרים את הנוכלים והשרלטנים. אדם רציני וחזק הוא . אפילו גדעון סער, מראשי הליכוד לשעבר, בחר להודיע לאחרונה על חזרתו לחיים הפוליטיים בכנס של הליכוד בביתו של לנקרי, בעיר עכו.

במקביל לפיתוחה ושגשוגה של העיר הצפונית, לנקרי מחזיק במועדון הכדורגל המקומי . העירייה מעבירה מיליוני שקלים בכל עונה לקבוצה שמתנדנדת בין לליגה הלאומית, כשבעונה הבאה תשחק עכו בליגת העל. בשנים האחרונות מתקשה לנקרי להעמיד תקציבים מתאימים כדי שהקבוצה תתקע יתד בליגת העל והחל לחפש בעלי עסקים במטרה להעביר אליהם את הקבוצה. ראש העיר אף הסכים להתחייב בהסכם העברת זכויות הניהול להעביר לקבוצה מידי עונה סכום של 1.5 מיליון שקל לפחות, העיקר שיהיו רוכשים או כאלה שייקחו על עצמם את זכויות הניהול ויביאו מהבית לפחות 2 מיליון שקל בעונה.

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי. צילום: פלאש90
ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי. צילום: פלאש90

 

שמעון לנקרי, כבר אמרנו, לא פראייר, הוא יודע לעשות עסקים ומכיר את העבודה. אבל מסתבר כי בכל הקשור לכדורגל הוא נאיבי ואיבד לחלוטין את החושים החדים שאנשיו הקרובים מתגאים בהם כל כך. בכל פעם שראש העיר גאה לדווח על הסכם עם רוכש חדש או בעל זכויות ניהול חדש להפועל עכו – הכל מתרסק. זה קרה לו בעבר וזה קרה גם היום.

הבוקר (א') יצא הקניין של עיריית עכו לשוק כדי לקנות בורקסים כדי לחגוג את העברת הקבוצה לבוס החדש. הפעם, היה לנקרי בטוח יותר. הרוכש אדם רציני שהגיע מבלגיה במיוחד כדי לרכוש את הפועל עכו. לנקרי ואנשיו הבכירים בעירייה המתינו בלשכת ראש העיר לרגע הגדול. השחקנים כבר קיבלו צ'קים עבור החובות של העונה האחרונה.

בעכו החליטו אפילו לדחות את חגיגות העלייה לליגת העל כדי שהרוכש החדש יהיה נוכח, ויעביר את התשלום בסך 400 אלף שקל עבור המשכורות, כפי שסוכם. האנשים שהביאו את הרוכש לעכו התלהבו לספר לראש העיר כי 400 אלף שקל זה קטן עליו. לנקרי היה מרוצה. סוף סוף, הוא אמר, הוא תפס דג שמן, תוצרת חוץ. הביג בוס החדש כבר מינה נציג מטעמו במועדון, מינה מאמן חדש, נפגש עם שחקני רכש ופיזר הצהרות גדולות. והנה, רגע לפני האירוע הגדול בו הפועל עכו אמורה לעבור לידיים פרטיות, עסקת הרכישה מתפוצצת.

זה לא היה נעים ולא מכובד, אבל העסקה התפוצצה ללנקרי בפנים. ראש העיר ואנשיו שהמתינו עם החליפות החדשות והעניבות האלגנטיות בעירייה היו בהלם כאשר נאמר להם שהרוכש פשוט לא יגיע, ולא בגלל הפקקים בדרך משדה התעופה בן גוריון לעכו. ״ הודיע שהוא ביטל את הפגישה והחליט לרדת מרכישת המועדון״, מסרו אנשיו של לנקרי שהמתינו בחנייה למושיע מבלגיה.

הפועל עכו בקדנציה הקודמת בליגת העל. צילום: פלאש90
הפועל עכו בקדנציה הקודמת בליגת העל. צילום: פלאש90

 

לנקרי ואנשיו קיימו ישיבת חרום והוחלט כי העמותה שמנהלת את המועדון תמשיך לנהל את הקבוצה, והמאמן שהעלה את הקבוצה לליגת העל יישאר. אלה היו ההחלטות הקלות. עכשיו העירייה צריכה למצוא מימון להעמיד תקציב בליגת העל ולפני כן על לנקרי למצוא מידית סכום של 400 אלף שקל לתשלום משכורת אחרונה ומענקי עלייה לשחקנים ולצוות המקצועי.

השאלה הגדולה היא כיצד שוב שמעון לנקרי נפל בפח. איך פוליטיקאי ותיק ומנוסה נופל ברשת של אנשים שמחפשים פרסום, כאלה שאין בחשבון הבנק שלהם כסף. הנפילה של לנקרי הפעם גדולה הרבה יותר כאשר מאחורי אותה עסקה עמד השם .

עדי קריספין זה האדם שהביא לאמיר כבירי את המאמן הליצן ססאר , הבטיח לאוהדי הפועל תל אביב להיות חלופה למכבי תל אביב, זה שהוצג כמי שיש לו קשרים ענפים באתלטיקו מדריד, זה שאמור היה להיות היועץ של כבירי, המנהל המקצועי, ומה לא בעצם? ההמשך ידוע. לעדי קריספין חלק גדול בהתרסקות של הפועל תל אביב.

והנה, לא רק אדם כמו כבירי חסר כל ידע ומושג בניהול נופל בפח של קריספין, גם ראש עיריית עכו המצליח נפל בפח. מעבר לפגיעה הכלכלית הקשה בהפועל עכו, הפגיעה והעלבון שספג לנקרי גדולה לא פחות. מספיק היה חיפוש קטן בגוגל של השמות דן לובלסקי ועדי קריספין כדי שלנקרי לא היה נופל בפח. בגוגל ראש העיר היה מוצא בקלות את הסיפור ההזוי שלובלסקי החליט לרכוש את הפועל פתח תקוה וחזר בו, וגם מגלה שמדובר רק בסוכן שחקנים ולא טייקון כלכלי. על קריספין הוא כבר היה מוצא מספיק סיפורים.

עוד שנתיים והפועל תהיה יציבה. עו"ד אמיר כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א
עוד אחד שנפל בגלל קריספין. עו"ד לצד מנדיונדו. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א

 

ללנקרי הייתה אפשרות לקבל הרבה נתונים מאחד החברים הטובים ביותר שלו, איש העסקים מני ויצמן. ויצמן, הפטרון של הפועל תל אביב בשנים האחרונות מכיר היטב את קריספין. ויצמן גם עשה עסקה עם לנקרי כאשר רכש מהפועל עכו את הבלם אדי גוטליב בעסקה הזויה של 36 תשלומים.

טלפון אחד לחבר ויצמן בגרמניה הייתה מונעת מלנקרי את הבושות והתסבוכת אליה נכנסו הוא והקבוצה. עכשיו לנקרי ימשיך לחפש רוכש חדש. כל אדם נורמלי שעושה עסקים מבקש להפקיד בנאמנות סכום מסויים מהעסקה. זה א' ב' בביזנס. אם לנקרי היה מציב תנאי ללובלסקי להפקיד למשל 400 אלף שקל בנאמנות כתנאי לתחילת המו״מ הוא היה מגלה את הבלוף כבר בפגישה הראשונה.

העיר עכו מתפתחת בצעדי ענק, בעיר הוקם לפני כמה שנים איצטדיון לתפארת והאוהדים רוצים לראות קבוצה טובה בליגת העל. עכשיו לנקרי צריך לתקן את הנזק שהוא עשה, ולמצוא את הכספים כדי להעמיד סגל ראוי לליגת העל. בפעם הבאה, לפני שהוא ישלח את הקניין לקנות בורקסים לטקס החתימה, נותר רק לקוות הוא יעשה כבר שיעורי בית.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא