דף הבית > אקטואליה וחדשות > כך התמודדה ישראל עם ההסתה הפלסטינית בספרי הלימוד ב-1967

כך התמודדה ישראל עם ההסתה הפלסטינית בספרי הלימוד ב-1967

ארכיון המדינה חושף את דיוני הקבינט במחצית השנייה של שנת 1967. אתר ערוץ 20 מביא בפניכם את ישיבת הוועדה בה הוחלט על תכניות הלימודים לערביי יש"ע לאחר ששת הימים

רה"מ לוי אשכול. צילום: לע"מ
רה"מ לוי אשכול. צילום: לע"מ

לקראת יום ירושלים האחרון חשף ארכיון המדינה שבמשרד ראש הממשלה את כלל חומרי ששת הימים הנמצאים ברשותו ואת המחצית הראשונה (ינואר עד יולי כולל) של דיוני ועדת השרים לענייני ביטחון (קבינט) משנת 1967. כעת, משעומדים לחלוף 50 שנות חיסיון על המשך הדיונים, חושף הארכיון את המחצית השנייה לשנה זו (אוגוסט עד דצמבר).

מדובר בעשרות דיוני קבינט, המכילים קרוב לאלף עמודים, המספקים מבט פנימי לתפיסה המדינית והביטחונית לאחר מלחמת ששת הימים בקרב שרי הקבינט.

פרוטוקול ועדת השרים לעניין מרי אזרחי בשטחים מיום 7.8.67 – דינם של ספרי לימוד במזרח ירושלים שסופחה במלחמה:

לקראת פתיחת שנת הלימודים התלבטו בוועדה מה לעשות עם ספרי הלימוד הקיימים, שבהם יש תכנים אנטי-ישראליים קשים, ובכלל לפי איזו תוכנית ללמד, והאם ללמד עברית במזרח ירושלים.

מנכ"ל משרד החינוך שריד הציג כי מתוך 87 ספרים ירדניים רק ב-38 אין דברי שטנה כלפי ישראל. הוא מציע להשאיר את הספרים שאינם בעייתים ואת הספרים הנותרים להשלים מתוך הספרים אותם לומדים ערביי ישראל.  שר המשפטים יעקב שפירא ורה"מ לוי אשכול סוברים כי לא מדובר בעניין משמעותי. "יש דברים חשובים יותר".

לגבי רצועת עזה סובר שריד כי יש להחליף את כל הספרים המצריים בספרים ישראליים.

השר משה דיין חושש מהתנגדות "הם מסתכלים עלינו עמו שהיהודים הסתכלו על היטלר.. פעם ראשונה הושבנו אותם במחנות פליטים ב-1948, פעם שניה ב-1965. סיכמתי עם שר החינוך שאנחנו משאירים ככל האפשר את הספרים המקומיים שאין בהם דברי שטנה ונאצה. אם כתוב שם שהם 'מתגעגעים לגן העדן האבוד' זו לא שטנה", מנמק דיין. "מחליפים רק את המינימום. אם כתוב בספר שהם גרו בירושלים 3000 שנה זו לא שטנה". עוד מבהיר דיין כי לימודי עברית לא יהיו חובה כי אם רשות.

השר מנחם בגין מציע לבדוק גם את הספרים המצריים ומה שאין בו שטנה יותר ללימוד בעזה. לכך יתווספו כהשלמה ספרים ישראליים.

השרים משה דיין ומנחם בגין. צילום: לע"מ
השרים משה דיין ומנחם בגין. צילום: לע"מ

המנכ"ל שריד מסביר שבירושלים המזרחית ילמדו כמו ערביי ישראל כולל לימודי עברית החל מכיתה ד'. בתי ספר עדתיים יקבלו תמיכה כספית ויפוקחו. דיין "אמרתי לשר ארן שירושלים זו ישראל". שריד: "אז אנחנו נוהגים כלפיה כאילו זו ישראל". חלק מהשרים סוברים שאין חובה להחיל לימוד עברית במזרח ירושלים מיד בשנה הראשונה.

בגין מציע לא להשתמש במונחי חובה ורשות. רה"מ מציע שלימודי עברית יהיו לפי דרישה. דיין אמר שיש לבחון זאת כך שהשיעורים לא יוחרמו. שר המשפטים שפירא אומר כי יש ללכת לפי תכנית הגדה, כלומר בלי לימודי עברית ומציג חשש מפני שביתה כללית. דיין משיב שמהלך כזה עלול לפגוע בלימודי העברית גם בבתי הספר העדתיים.

הוחלט לבדוק את הספרים הקיימים במגמה לאפשר את השימוש בהם לאחר צינזור של קטעים בעייתיים במיוחד. על משרד החינוך הוטל להכין תוכנית לימודים לשנה הקרובה. לעניין מזרח ירושלים הוחלט להטמיע את תוכנית הלימודים של המגזר הערבי בישראל. לימוד עברית יהיה רשות, אפילו במזרח ירושלים מפאת חוסר מורים.

כידוע, נושא ההסתה האנטי ישראלית בספרי הלימוד במזרח ירושלים אינו נפתר גם 50 שנה מאוחר יותר.

ספרי לימוד של הרשות. צילום: באדיבות אתר NRG
ספרי לימוד של הרשות. צילום: באדיבות אתר NRG

את כל החומרים ניתן למצוא באתר ארכיון המדינה.
לקישור בעברית: http://www.archives.gov.il/publication/kabinet_sixdaywar/
לקישור באנגלית: http://www.archives.gov.il/en/publication/cabinet_sixdaywar-en/

גנז המדינה ד"ר יעקב לזוביק: "זו קריאה חשובה ומעניינת. ראשית, כי חשוב שאזרחים יכירו את מה שמנהיגיהם חשבו בנושאים מרכזיים, גם אם זה הצריך המתנה של שנים רבות לפתיחת החומרים; שנית, הקריאה היא חשובה כי מדובר בסוגיות שהיו אז חדשות אך הן מעסיקות את הציבור הישראלי עד ימינו".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

בצל ההסלמה: המשלחת המצרית עוזבת את עזה

המשלחת המצרית שהגיעה אתמול לעזה במטרה לתווך בין ישראל לארגון הטרור של חמאס, נוטשת את הרצועה. במקביל, ראש המודיעין המצרי ביטל את ביקור שתוכנן למחר בעזה ורמאללה